bugün

bu entry Avrupaya gitme sevdasına girmiş olan gençler için yazılmıştır. zira son yıllarda sürekli olarak avrupaya gitmeye çalışan gençleri görüyoruz.

öncelikle konuyu daha iyi anlamak için kişilerin kendileri hakkında iyi analizler yapması gerekir. Gelecek beklentiniz nedir ? eğer gelecek planı olmayan ve günübirlik yaşamak hedefinde olan biriyseniz kesinlikle gidin. beklemeyin. çünkü avrupa ülkeleri ve benzeri kapitalist ülkelerde sistemler çoktan kurulmuş, kocaman dişliler zaten dönüyordur ve sizin yapabileceğiniz en kolay ve rahat şey sadece çalışmak ve çalıştığınız kadar sistemin içinde olmaktır. ama eğer çalışamama durumunuz oluşabilirse de kendinizi kesinlikle güvende hissetmeyin.
almanya hariç bir çok ülkede perişan olursunuz. ayrıca komşuluk,akrabalık vs gibi şeylerin olmadığını da unutmayın.

esas bahsetmeye çalıştığım konu şudur ki;

Türkiye bir şekilde fırsat eşitliğinin var olduğu bir ülkedir. kafası çalışan ve bilgili adam türkiye'de her daim para kazanabilir. özellikle yurtdışı pazarlara türkiye'den ürün satmak çok cazip bir ticari hamledir. türkiye'de müteşebbis olabilir büyüyebilir ve gerçekten zengin olabilirsiniz. ancak avrupa ve amerika için aynını söyleyemeyiz.

bakın arkadaşlar amerika'dan bir kaç örnek vereceğim.

amerika'da berberler bile holding olmuş. amerika ve kanada'nın her yerinde binlerce bayisi olan berberler var.

Super Cut 2600 bayi : https://www.supercuts.com/locations/nearme/haircut
Great Clips 4400 bayi : https://www.greatclips.com/
Sport Clips 1800 bayi :

kısacası demem şu. Amerika'da berber açamazsınız. sadece çalışırsınız. çalıştığınız kadar yaşar yaşadığınız kadar çalışırsınız. çok iyi bir berber olsanız bile bunlara rakip olamazsınız 3 günde ya batarsınız ya da bunlar tarafından satın alınırsınız. frenschise bedeli ödersiniz vs vs.

avrupada da bir çok yerde artık fırınlar bile holdingleşmiş. binlerce bayisi var.
marketleri saymıyorum bile. çünkü türkiye'de aynısı oldu. bim, şok ve a101 o kadar büyüdüler ki artık mahalle bakkalı kalmadı sadece tekeller o da akşam 10 dan sonra içki satmasalar batarlar.

hele sanayi girişimlerini hiç saymıyorum bile. Türkiye harici bir yerde ne regülasyonlardan dolayı ne de sigorta ve vergi ödemelerinden dolayı işletmeci olamazsınız.

Avrupada türklerin dönerci açmasının tek sebebi ailecek çalışmaları ve geç saatlere kadar açık olmaları. bir alman akşam 6 dan sonra çalışmaz. ayrıca bir dönerci açıp ulaşabileceğiniz nokta ortadadır. izin tatil dinlemeden eşşek gibi çalışırsanız yaşarsınız.

türkiye her alanda sürekli olarak açık ve yatırıma aç bir pazardır. örnek vermek gerekirse türkiye'de 2 adet enjeksiyon makinası alıp 10 sene sonra 50 makinalı bir fabrika olabilirsiniz. türkiye'de al sat yapıp ticaretten para kazanabilirsiniz.
türkiye'den ürünleri yurtdışına satış para kazanabilirsiniz.
ingilizce bilen iyi bir mühendis olarak bir kaç yıl çalıştıktan sonra kendiniz aynı girişimde bulunabilirsiniz.

Türkiye'de ev ve araba'dan para kazanabilir sermaye edinebilirsiniz.
sürekli artan nüfus ve gereksinimlerden dolayı türkiye'de boku paketleyip rahatlıkla satabilirsiniz.

eğer iyi bir mühendisseniz türkiye'de kalıp iş öğrenip bir kaç sene sonra farklı bir girişimde bulunabilir. sanayici olabilirsiniz.

o da olmadı yurtdışından bir ürünü türkiye'ye getirip satabilirsiniz.

doktorsanız bir kaç arkadaşınızla birlikte öncelikle mahalle arasında 2-3 katlı dispanser ya da tıp merkezi gibi kurulup zaman içerisinde büyüyüp özel hastane olabilirsiniz.

türkiye gerçekten iyi bir pazar ve iyi bir kuluçka merkezidir. fakat kapitalizmin uzun yıllar hüküm sürdüğü ülkeler artık sosyal kapitalizme geçmiş ve çalışan işçi hakkı diye insanların biraz rahat yaşamasını sağlamıştır ama eüer hırslı ve zengin olmak istiyorsanız. ya da çocuklarınıza bir şey bırakma planınız varsa türkiye gerçekten de cennettir.

şimdi bana çok karşı çıkanlar olacaktır. ama bunu çok ülke görmüş ve özellikle avrupayı karış karış, şehir şehir arabayla gezmiş birisi olarak söylüyorum.
avrupa boktan amerikaya gitmek istiyom ben.
bu arkadaş her şeyi yanlış anlatıyor. türkiyede kişisel haklar emeğin işçinin hakları belirsiz ve hep iş veren lehinedir hiç bir şey kural kanunlarla yürütülmez. batıda yapacağın iş çok büyük bir yenilik ve ileri teknoloji içermiyorsa onu çok daha iyi yapanlar tarafından bitirilirsin onlarla baş edemezsin yani türkiyedeki gibi yamuk yumuk verimsiz kötü iş yapayım onu bunu kazıklayayım ama bana bir şey olmasın vergimi de kaçırayım işçimede az para vereyim dedinmi bir anda kendini hapishanede bulursun türkiye bunların olmadığı kural konsensüs standart bunların işlemediği ama kimsenin de verimli düzgün faydalı dünyada pahalı bir ederi olacak bir şey üretemediği küçük boklu sığ bir pazar millet ancak birbirini kandıra kandıra düdükleye düdükleye işte ekonominin geldiği nokta ortada.
türk milletinin çoğunluğun sevdası ben herkesi sömürecek bir iş düzeni kurayım işçimi ucuza çalıştırayım haklarını yiyeyim vergimi kaçırayım düzgün de bir şey üretmiyeyim onu bunu kazıklayıp yolunu bulayım diyenlerin memleketi yukardaki arkadaş tam da bunu anlatıyor. ama bu kafayla avrupaya gelişmiş dünyaya gittinmi orada adamın götünden 5 ltlik pet şişeyle kan alırlar onu 1 yada 2. kere yaparsın 3.de fena avlanırsın. orada tembellik yapayım onu bunu kazıklayayım patronumu az çalışıp kandırayım işçimi az ücretle düdükleyeyim kafası işlemez bunları orada kimseye yutturmazsın. türkiyenin en büyük sorunu genel ahlak ve özellikle iş ahlakı sorunudur hiç bir iş düzgün yapılmıyor en üstte siyaset başta olmak üzere piyasa ahaksızlık usulsuzluk yolsuzluk kandırma yalan tahşiş vs. üzerine kurulu bu düzeni düzgün kuramamış bir ülke bizimki gibi yani birbirini düdükleye düdükleye işte bu noktaya gelir. ekonomisi böylesine berbat çarpık uyduruk bir hale dönüşür. işte baş şaheserimiz ekonominin durumu da ortada.
görsel
türkiyede herkesi dolandırıp kazıklaya kazıklaya deniz bitti bütün krediyi tükettim birde avrupaya parmak atayım orayı da kazıklarız kafasındaysan gitmemelisin ama git git de gör ebeninkini bak başına neler gelecek.
"dengeli" ülkelerin mentalitesi, "dengesiz" ülkelere gelmez. Dengesiz ülkede yaşayıp dengeli kalabilmiş insanlar hariç.
çünkü çok pahalı.
vermez tabii adamların ülkesinde kanun kural hukuk işliyor hesap vermeleri gereken bir sürü yer var. öyle birisinin emriyle kafasına göre açın kapıları orc ordularını içeri alın kafası burada işe yaramıyor her şey şeffaf kayıtlı kuyutlu olduğu için olay kamu zararına dönmeye başlayınca önlemler alıyorlar.
çünkü istanbul dışında yaşayamayız.
kendim için dedim.
istanbuldan 60 km uzaklaşınca dahi orada kalabilmem için özel çaba harcamak zorunda kalıyorum.
Avrupa'da neden ticaret veya girişimcilik yapmamalıyım olması gereken başlık.

Emekçi Avrupa'da her türlü önde.
Ayrıca Türkiye'de herhangi bir yerde berber dükkanı açıp, Amerika'daki maaşlı berberin hayat standartlarını yakalayamazsınız.
Türkiye'de de oturmuş berber rakipleriniz olacak.
cok komik yazi lan.
en cok guldugum kisimlar:

komsuluk akrabalik avrupada yok. zuhaha. gercek: turkiye den daha iyiler.
turkiye firsat esitliginin oldugu ulke. puhahaha. gercek: dayin kadar esitsin.
avupadaki turkleri sadece donerci zannetmesi. shjdsh gercek: turkler her yerde her isi yapiyor.
avrupayi dolastim biliyorum. sdhjs turist olarak gezmis sanirim. gezmek baska orada yerlesip yasamak baska. bir yerde en az bir sene yasamadan bir bok ogrenemezsiniz.
Avrupa çok sıkıcı arkadaşlar, ya trafik çok monoton bi kere, burada mesela arabasından levyeyle inen adama silah çeken adamın aksiyonunu izlemek paha biçilemez.

Avrupa’da ahlak filan bitmiş abicim, ya Kanada başbakanı mıydı neydi o öyle askılı giymiş parti vermiş başı götü ayrı oynuyo, lan sen koskoca bi hükümet başısın, yakışıyo mu hiç! ibadet de gizli kabahat de, öyle şeylerin duyulması etmesi iyi değil!

Maaşlar düşük ondan sonra orda asgari ücret 1500 oyromumuş neymiş, bizde en düşük mayış 10.000 lira olmuş, neyden kötü?

Ondan sonra bizde iş güç sorunu da yok! 8-10 yerden maaş alabilme imkanın var, orda kriz varmış, marketten domatı taneyle alıyolarmış falan, filan!
Aslında henüz yeni gelişen bir bölgede pazar hacmini genişletmek daha kolay olduğunu düşünmekteyim. Avrupa ve Amerika'da zaten var olan herşeyi olduğu için piyasası rahat. Ama Türkiye'de biraz yenilikçi ve ileri görüşlülükle pazarı kendiniz domine edebiliyorsunuz. Zaten piyasa genelde kurumsal tekelcilerin elinde. Biraz farklı düşünüp özgün olmak bence Türkiye pazarında Avrupa ve Amerika pazarlarına nazaran daha çok gelişime açık. Girişimciler için Türkiye'den daha kârlı hangi ülke olabilir ki.
Bende gıda işletmesi sahibiyim ve Türk mutfağı ve batı mutfağı konusunda master'ını almadığım neredeyse pek ürün kalmadı. yaklaşık 14 senedir gıda işi ile uğraşmaktayım ve ülkemizde kolay kolay batmayacak kollardan olmasıda ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Bu gün yerel ve bilindik her sokakta bulabileceğiniz lezzetlerden bile özgün birşeyler çıkararak fark yaratabiliyoruz.
Başlık neden hala Türkiye'de kalıyoruz olmalı.
ilk entryi yazdıktan sonra şöyle arada kalanlara bir baktım da bir çok kişi hemen emek sömürüsü diye başlamış ağlamaya. sanırım bu yeni kuşağın en büyük sorunu emek vermeden her şeye sahip olmak istemesi. ilk entryde asla emek sömürüsünden de bahsetmemiştim oysaki. çünkü emek sömürüsü kötüdür. emek sömürüsü beladır. bahsettiğim rekabet gücü ve monopollerin olmadı pazarlarda büyümek ve yeni fikirlerle ortaya çıkmak daha kolaydır.

Aslında türkiye'de bir çok başarıya ulaşmış firma dünya'nın türkiye kopyası olarak ortaya çıkmıştır.
kimse bana yemek sepetinin hatta ve hatta bu sözlüğün de özgün bir fikir olduğunu söylemesin. ayrıca sanayi ve endüstri alanında da bu iş böyledir. büyük firmalar hantal yapılarından dolayı hızlı karar alıp hareket edemezken küçükler kendilerine alan açabilirler. dedim ama gel gör ki hemen eleştiri.

ayrıca türkiye ile avrupayı kıyaslamak için öncelikle kendimizden başlamamız gerekiyor.
türkiye'de mesai saatleri uzun, evet doğru ama o uzun mesai saatlerinde acaba verim nedir ? insanlar gerçekten verimli çalıştıklarına inanıyorlar mı ?

örneğin bu başlık bir patron tarafından işi sadece kendisi tarafından kontrol edilen bir kişi tarafından yazılmış. yani bu adam bir mesaili çalışan değil ama diğer entryler hemen arkasından 13:36 ile 18:00 arasında yazılmış.

yani eleştirel entryleri yazanlar ya çalışmayan boş beleş kişiler ya da mesai saatlerinde sözlüğe girip 4010 karakterlik bir yazıyı okuyup, sonra cevap niteliğinde entry yazmış kişiler. mutlaka istisnaları vardır fakat hepimiz çok iyi biliyoruz ki türkiye'de işten kaytarmak işten kaçmak rezil bir gelenektir.

neyse diyeceğim o ki eğer kafanız çalışıyorsa ve başarmak gibi bir azminiz varsa türkiye de kalmak size kolaydır.
ama prensibiniz bugün kazandığımı bugün harcarım yarına bir şey bırakmam ise kesinlikle avrupaya gidin.
aga bana demeyin git falan diye.
valla kalbinizi kırarım.
türkiye de bile kışın güneş yokluğundan deliriyorum. avrupa da naparım lan ben. kasvetli havaları sevmiyorum.
valla tr de bana gecekondumsu bi yer, askari ücret verin ben yşar giderim hem de mutlu, mesut.
avrupa da bana 5000 yuro verseniz mutlu olamadıktan sonra napim onu. ben güneşle mutlu oluyorum. 5000 yuroya güneş ışığı satın alamamki.
amerikada berber açamazsınız demişsin ama neden açamadığını anlatmamışsın. türkiyede fikrini birilerine çaldırıp onlara hiç bir hak iddia edemeyebilirsin. batının güya kötü yönlerini anlatıp hep keseri kendi kafanda kurduğun dünyaya yontmuşsun. batı da o çok zengin olma hayalini kurduğun şirketler onların yapısı bilmemnesi oturmuş denemiş ölçülmüş yapılardır verimsizliğe keyfiyete izin vermez. türkiyede birey hakları telif vs. hakları düzgün sistemli bir şekile korunmadığı için çok kolay kim vurduya gidebilirsin. zaten böyle olmadığı için tam tersi bir yola gidip her şeyini düzelten vietnam vs. gibi ülkeler birden aşırı bir şekilde yükselmeye ve büyük yabancı sermaye kalıcı yatırımlarıyla ilerlemeye başladı bizimi gibi bok yolunu keyfiyet yolunu seçenlerin hali ortada. türkiye sığ milletin birbirini kazıklayıp verimli yüksek katma değerli bir şey üretemediği bunların olması için her türlü verimsiz koşulun öte yandan adam kayırmacılık vs de o kaday ayyuka çıkmış yamukluk olduğu bir tesadüfle bu sinerci vs. gibilerin ne hatlar çevirdiğini gördük her türlü vergi yolsuzluğu kara para aklamada birilerini tepeden bağladıysan her türlü yamukluğu yıllarca yapabileceğin ama global düzgün bir marka çıkarmada hiç bir halt edemeyeceğin bir yer burası.
Kalabalık yaparsınız gelmeyin zaten.
güncel Önemli Başlıklar