(bkz: hiyeroglif)
(bkz: işaret dili)
(bkz: emoji)
(bkz: resim)
(bkz: müzik)
(bkz: beden dili)
Kelimeler olmasa beden dili tek alternatif olur. ilkelliğe götürür böylesi. iyidir kelimeler. Kimseye de bi zararı yoktur.
Kabul edelim 29 harf karşılayamıyor artık isteklerimizi.
Kuyruk mu sallayalım ne yapalım mına k. Neyse sen salla biz geliyoruz.
neden düşündüklerimizi kelimelerle bile ifade edemez iken, edemiyor iken, bunu beceremiyor iken vs şeklinde bir anlayış bir hayli hakim iken, baya lükstür aslında. yani bunun bir anlama ölçüsü var mı bilmiyorum ama, kelimelerden ne ifade ettiğine kesin bir yargıya varmak zor oluyor artık. gereksiz yere sözcük , ya da eksik sözcük kullanan çok kişi var, insanların kulladığı kelimeleri, ifadeye çevirebiliyor musunuz hakikaten. çevirebiliyorsanız, sizin dil başarınızdır zaten, tebrik etmek gerek. ironi yapmıyorum, gerçekten yani.
çünkü biz kedi diiliz. kaldı ki kediler bile kendilerini çok güzel ifade ediyolar.

mesela daha başka bi ifade yöntemi arıyosan, sen de aynı benim kedinin yaptığı gibi, protesto olarak babanın maaş bordrolarının üzerine sıçabilirsin !! baban orada senin onu protesto etmek istediğini anlayacaktır. ya da ablanın 3 ay uğraşıp hazırladığı sunumlarının üzerine çiş yapabilirsin...o da şık olur.

diskoda bir kadının yanına gidip leyleklerin yaptığı gibi kollarını iki yana çırpıp viiyyk viiyyk viiykk diye sesler çıkartabilirsin, pistte danseden kadın senin ona kur yaptığını derhal anlayacaktır.

yani demem o ki, kendini ifade etme konusunda kelimeler dışında da pekçok yöntem mevcuttur.
whatsapp çıkana kadar doğru olan bir ifade lakin artık geçerliliği yok. (bkz: emoji) diye bir şey bulundu biz artık hep onu kullanıyoruz. gerçekten kolaylık.
çünkü kelimelerle düşünüyoruz. ben bir keresinde kelimeyle düşünme boyutunun ötesine geçtim. evet şahitlerimde var. görsellerle düşünmek çok farklı bir boyut. teslanın doğuştan böyle bir yeteneği olduğu söyleniyor ki buna inanıyorum. fakat kendini ifade kısmında gene kelimeye muhtaçsın.

bunun da bir üstü telepati olsa gerek. en yakın arkadaşımla aynı anda sigara yakıp aynı anda atıp, eş zamanlı çişimizin gelmesi buna örnek olabilir.
Sadece beden dili ile değil, ses tonu ve göz hareketleri ile de ifade ederiz.
ne yapalım zurna öttürerek mi anlaşalım.
zurnanın da ne gıcık sesi var dimi kulak tırmalıyor, zurnaşenlik zor şey.