bugün

bursa - sakarya arası taşımacılık yapan otobüs firması. ultra kibar (!) muavinlere sahiptir. ne zaman ne yapacakları belli olmaz, kimi zaman taa garın başında sizi tanır ve gelir valizinizi taşırlar, kimi zamanda bir bileti iki kişiye satarlar. ama yol boyunca birçok malzemeyle sizi eğlendirirler:
- (içecek ikram etmek isteyen muavin )ne içersin, sarı mı kara mı?
+ (kola mı fanta mı demek istiyor heralde!) saolsun ben böyle iyiyim. *
bursa-sakarya arasında en düşük ücretle yolcu taşıyan şirket.

merkezi iznik'e bağlı narlıca kasabasıdır. şoförleri ve muavinlerinin çoğu da bu kasabanın insanlarıdır. seyahat esnasında her türlü mantık dışı durumla karşılaşmanın en kolay yoludur.yol boyunca indi bindi yaparak yolcu toplarlar.
on sene evvelki otobüslerle yaparlar taşımacılıklarını, ayrı bir sevgi mı vardır arabalarla aralarında yoksa tarihi değerleri nedeneniyle kopamamakta mıdırlar bilmiyorum. güzel urfa, kastamonu özlem hatta diyarbakıs sur bile yeniledi otobüsleri atan abilerde hala tık yok, sayısalı bekliyorlar sanırım...
bursa'dan sakarya'ya otobusle gitmenin mumkun olmasini saglayan yegane firmadir kendileri. bir nebi monopole sahiptirler. fiyatlari bir gun 2 katina cikarsalar musteriler (ki genelde bunlar universite ogrencileridir) caresiz yine bu firma ile seyahat ederler...
bilecik yolunda sıklıkla rastlayabilirsiniz bunlara.
bir yandan otobüs ürerken bir yandan da iki eliyle para sayan yetenekli ve can taşıdığının farkında, trafik meleği şoförlere sahiptir. yasağa aldırış etmeden, kimseyi iplemeden direksiyon sallarken sigara içen şoförleri de vardır. otobüsleri 90 lı yılların son model otobüsleridir. bu firmaya kesinlikle rakip ya da rakipler lazım yoksa başka türlü kendine çeki düzen vereceği yok.
bursa'dan adapazar'ına giderken pek sorun yaşanmazken ama nasıl oluyorsa adapazarı'ndan bursa'ya dönüşte çoğu insanın problem yaşadığını duyuyordum bir biletin iki kişiye satılması vs. gibi 2006'dan beri sürekli gidip geliyorum üniversiteyi orada okudum şimdi de formasyon dersleri için her hafta gitmek zorundayım ve bu kadar da olmaz dedirten bir olayı yaşadım adapazarı'nda çarşı şubesine 2 saat önceden gittim biletimi almak için sistemde arıza olduğunu söyledi bürodaki kişiye ısrarla sordum beş arabasına yer var mı sıkıntı olur mu bileti terminalden alsam diye yok hiç bir problem olmaz dedi tamam dedim eşyalarımı aldım ve saat 16.30'da servise biniyordum ki şoför yer yok beş arabasında biletiniz almadıysanız dedi sistemde arıza olduğundan alamadım biletimi dedim neyse indim servisten tam giriyordum ki büroya içeride bir gürültü kavga yine bir problem ve tartışma adam bir hışımla çıktı gitti ve ben girdim içeriye beş arabasına yer var demiştiniz ama yer kalmamış dedim ve adam başladı bağırmaya yer olsa ne olacak sen zaten servise yetişemedin satmıyoruz yok bilet parayı da uzatmıştım o arada attı bana kartvizitlerini ve verdiğim parayı diğer adam da birden bağırmaya başladı kendin al biletini ara dedi ben gayet iyi biliyorum kaç yıldır gidip geliyorum zaten dedim internetten de bilet satmıyorsunuz bizi bu sorunlarla yaşamak zorunda bırakıyorsunuz lanet olsun dedim çıktım arkamdan asıl sana lanet olsun diye bağırdılar terminali aradım ve altı arabasına yer ayırır mısınız terminale gelince alacağım dedim ve çarşı şubenizle ilgilenseniz iyi olur dedim biletimi almaya gittiğimde adam not almış ve bana ne olduğunu sordu anlatmaya başladım neyse ki terminaldeki kişi ilgili davrandı saat kaçta oldu bu olay dedi hala o kadar sinirliydim ve elim ayağım titriyordu ki ağlayacaktım neredeyse zor tuttum kendimi ben 2006 yılından beri gidip geliyorum ama böyle bir problem ilk kez yaşadım dedim zaten biliyorum sizi gidip geliyorsunuz ilgilenicem kusura bakmayın dedi. malesef mayıs ayına kadar her hafta sonu gidip gelmek zorundayım formasyon derslerim yüzünden bilmiyorum haftaya ne gibi bir sorunla karşılaşıcam ve arkamdan bağıran iki kendini bilmez insan bu kez ne problem çıkartacak açıkçası resmen korkuyorum çarşı şubesine tekrar gitmeye bu kadar insan var gidip gelen her saat araba var çünkü ama tek bir firma olduğu için tüm çirkin tavırlarını göstermekten çekinmiyorlar ve el mahkum bizde katlanmak zorunda bırakılıyoruz ya bi çeki düzen versin çalışanlarına yada lütfen başka firmalarla da ulaşımız sağlansın yeter artık.
(bkz: atan kardeşler)
bir koltuğu iki kişiye sattıklarına bizzat şahit olduğum, bayram dönüşleri ayakta yolcu alan ilginç bir otobüs firması. neyseki mezun oldum okuldan da 3 yıldır kendileriyle herhangi bir seyahata çikmişiliğim yok artik.
Artık kendilerine çeki düzen vermiş firma. Araçlarıda artık travego ful 403 kalmadı bayramım birinçi günü seyahat eteçegim firmadır. Herkoltukta tv var ve serviside iyi. Bu sene tekrar bayramın birinçi günü seyahat edeçegim 5 nolu koltukta ama bilet fiyatları 2 lira artmış ve 25 tl olmuş.
Aşağıda uzun uzun belirttiğim olayı şikayet edecek bir merci bulamadım ulusözlük çünkü adamlarda çağrı merkezi diye bir şey yok. Şikayet edeceğim şubedeymiş genel müdürleri. bende sizle paylaşayım dedim.

Merhaba,
2 Aaralık 2015 18-19 saatleri arasında Sakarya Büyükşehir Terminalindeki gişenizdeki görevliyle yaşadıklarım:

EZK00GZ Pnr Kodlu Sakarya - Bursa seferi için servis hizmeti almak istediğimi otogar şubenizi arayarak belirttim. 18:30'ta belirtilen yerde olmam gerektiği söylendi. Belirtilen saatten 10 dakika önce durakta beklemeye başladım. 18:40'ta atan kardeşler yazan bir servis geçti konu hakkında bilgilendirilmememe rağmen tereddüt edip otogar şubesini arayıp servisinizde ne yazıyor diye sordum. Atan kardeşler yazdığı o an söylendi. Durumu izah edip olay hakkında bilgilendirilmediğimi belirtip, firma yetkilisinden servisi arayıp köşede bekletebilir mi diye ricada bulundum. Yalan söylemekle servis saatinde durakta olmadığımla itham edildim. Hayır servis saatinde durakta olduğumu hatam olmamasına rağmen servisin köşede bekletilmesini, koşarak servise yetişebileceğimi belirterek ricada bulundum. Sıkıntının onları alakadar etmediğini kendi imkanlarımla gelmemi kaba bir üslup ile ifade eden firma yetkilisine artık daha fazla tahammül edemeyip "siz nasıl bir firmasınız biraz anlayış gösterseniz olmaz mı" dedim. Yetkili kişi biz işte öyle bir firmayız deyip telefonu yüzüme kapattı. Olay anında otogarda ki şubenizde beni bekleyen arkadaşımdan öğrendim ki personeliniz telefonu kapattıktan sonra ağıza alınmayacak küfürler etmiş şahsıma.

Daha öncede firmanız hakkında diğer arkadaşlarımdan bir çok kez şikayet duymuştum ama bu kadarını da açıkçası beklemiyordum. Bilmiyorum nasıl bir yaptırım yaparsınız. Umuyorum ve diliyorum ki bir firma olamanın gereğini yerine getirirsiniz. Bu tarz insanları bünyenizde çalıştırmanız gerçekten çok üzücü. Bir aile babası olduğumu ve bu duruma çocuğumun ve eşimin önünde maruz kaldığımı düşünüyorumda o zaman neler yaşanırdı hayal dahi edemiyorum.

iyi çalışmalar diliyor, personel alırken bazı ilkelere sahip olmanızı diliyorum.

Not: Bu e-mailime cevap alana kadar bu e-maili size her hafta atacağım.

Hakan A.