türk toplumunda girilen her ortamda, sen yobazsın bundan anlamazsın, bunu kullanma caiz mi gibi saçma sapan sözlerle rencide edilen genç insanların durumudur. namaz kılmak yaşı 40 ı geçmişlere havale edilir. namaz kılan gezip tozamaz, kız arkadaşı edinemez, arkadaş ortamında bulunamaz bir çok kişiye göre.

namaz kılan insana cep telefonu kullanıyorsun, caiz mi diye soran bir çok yarım akıllı var. sırf onu rencide etmek amaçtır.
(bkz: oha)
(bkz: yuh artık yav)
(bkz: mazlum edebiyatının bokunu çıkarmak)
yanlış bir tespittir yada bulunulan ortamdan kaynaklanan bir gözlemdir.tekrar dikkatle bakılmalı aynı sonuç çıkıyorsa çevre değiştirilmelidir.
kimse kimseyi inancından dolayı dışlamaz.lakin kendi inancının gereklerini yapan insan bunu bir şov bir siyasi propaganda haline getiren zat ı muhterem! dışlanır. yani kimse merak etmeye biz laikler! kimseyi namaz kıldığı için kimseyi yobaz ilan etmiyoruz.
(bkz: din ve vicdan hürriyeti)
(bkz: en büyük hayalim)
(bkz: yıkılsın camiler yaşasın meyhaneler)
yanlış bir önermedir.

ibadetin en güzeli gizli olanıdır. sen namazını alenen kılarsan ve "ben bir namaz kılayım" deyip toplumdan uzaklaşırsan dışlanırsın.

çevremde gördüğüm kişiler namaza giderken show amaçlı, "ben namazımı kılıp geleyim." diyerek namaza gitmezler. ortadan kaybolur ibadetlerini yapar ve gelirler. kimseye bu konuda açıklama yapmazlar..

ama yok. şimdi artistik olacak ya, sanki namazı bana kılıyor, bana hava atacak. aslanım havanı başkasına yap, ibadetin sana kalsın.
öncelikle yobazlığın tanımına bakmak gerekli bunun için
hani namaz kılanlara yobaz deniliyormuş ya
(bkz: #100109)
burdan da anlaşıldığı üzere aslında yobaz kelimesi dinde aşırılığa kaçanlar, başkaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışanlara deniyormuş
namaz müslümanlar için farzdır.yani bir müslüman namaz kılarken inancının gereğini yapar bu bir aşırılık değil farzdır.
namaz kıldıgınız için bir densiz size yobaz diyebilir bunu illa ki sözlüğe taşımanıza gerek yok hele ki türkiye sathında namaz kılanlar küçümseniyormuş, onlara yobaz şeklinde ithamlarda bulunuyormuş derseniz bir elin parmagını geçmeyecek münferit olaylar üzerinden genelleme yapmaya kalkarsanız sadece insanları provake etmiş olursunuz.
namaz kılmayanların toplumdan dışlanması vs. laik bir ülkedeyiz ve hiç kimse bir şeye inanıyor ya da inanmıyor diye dışlayamaz, dışlıyorsa dışlanan kişi şükretsin ki onların içinde değil.
edit:eksi oy aldığına göre hedefine ulaştı.
bir grup genç basket oynamaktadır. içlerinden biri namazında niyazındadır. ezan okunur, basket oynamayı bırakır ve müsade isteyerek namaz kılacağı yerin yolunu tutar. bu esnada diğer gençler sorar;

-nereye gidiyorsun?
-namaz kılmaya gidiyorum.
-aaa!&% sen namaz mı kılıyorsun?
-aaa!&% siz namaz kılmıyor musunuz?
(bkz: mazlumu bulun bana)
ülkemizde bunca din üzerine siyasetten sonra geldiğimiz durumdur. şimdi ben de dinime düşkünüm diyecem beni cumhuriyet karşıtı yapacaklar. dinime küfreden müslüman olsa bari hesabı.
kimsenin bi b*k yapmayacağı durum, zira demokratik bir ülkedeyiz istediğimi dışlarım. dışlamam da böyle şeylerle toplumu düşünüyorum ayağına yatılacağına toplum için bişeyler yapılmalı, yoksa sizin gibileri dışlarız.
olası bir durum değildir; fakat namaz kılmayanların toplumdan dışlanması bu gidişle beklenen durumdur. laik bir ülkedeyiz ve bunu beklemememiz gerekir; fakat durum ortada.
(bkz: nefes alanların toplumdan dışlanması)
(bkz: nefes alıyor diye toplumu dışlamak)*
türkiye' de namaz kılıyor ya da oruç tutuyor hatta camiye gidiyor diye dışlanan, öldürülesiye dövülen ve hatta öldürülen kimse olmadığı için yalan önermedir.

(bkz: hüsnü kuruntu diye buna derler)
tespit değil mazlum edebiyatıdır.
(bkz: safsata)
(bkz: yok artık kazım kanat)
(bkz: daha neler ne diyorsun komşu sen)
Namaz kılanlar, toplum tarafından dışlanır. Namaz kılmayanlar, Allah tarafından dışlanır. Düşünün! Acaba hangisi tarafından dışlanmak daha utanç vericidir? Alemlerin yaratıcısı, mülkün sahibi, her şeye gücü yeten Allah tarafından dışlanmak mı, yoksa kendi kendilerini yaşatamayacak, Allah dilemedikçe konuşamayacak kadar aciz olan insanlar tarafından mı?
(bkz: yok öyle birşey)
saçmalık.
yok öyle bir sey.
olmadıda.
olmazda!
kılınan namazda riya olmamak şartı ile namaz kılan kişilere karşı namaz kılmayanların kendilerini psikolojik olarak rahatlatma amacıyla takındıkları tavırlar geneli.kişi kendini namaz kılana karşı ezik hisseder üste çıkmak ister bu insanın doğasındadır bunu başarabilmek için her yolu ve söylemi dener, kendini haklı çıkarmak için başvurulan ilk yol karşı tarafın yanlış yaptığı fikrine önce kendini sonrada başkalarını ikna etmektir, tabi onlara bir dostda hemen yardıma gelir bu üçüncü şahıs hepimizin bildiği iblistir.
benim yaşadığım yerlede yoktur efendim öyle bir şey. başlığı açan arkadaş sanırım batı avrupa ülkelerinden birinde ikamet ediyor.
Namaz kılmayanlar toplum içerisindeler mi ki, kılanları dışlama hakkına sahip olsunlar heheheheheh.
(bkz: dinsizlerin cemaatin arasından klovulmaası)