1. 1.
  iki rekatlık sabah namazını gösterelim.
  niyet-
  "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını-hangi vaktin(öğle,ikindi vs. ) sünneti,farzı(ise ona)- kılmaya" diye niyet edilir.

  iftitah tekbiri-

  "Allahü Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır. Erkekler tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır. Kadınlar tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.

  Kıyam -

  şekil; Erkekler, sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar. Kadınlar, sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

  okunacaklar; Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır. Ayakta sırasıyla: Sübhaneke, Eûzü-besmele, Fatiha sûresi, Kur'andan başka bir sûre daha okunur.

  Rükû-

  şekil; Erkekler, rükûda, parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar. Kadınlar, rükûda, sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.

  denilecekler; Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir.

  ''Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir .

  Secde -

  "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

  iki secde arası oturuş

  "Allahü Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur. "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

  Secdeden ayaga kalkış

  "Allahü Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır. Secdeden kalkarken: Önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır. iftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.

  iki rekat kılıyorsak iki secde arası oturuşa kadar herşey aynıdır. (niyeti,iftitah tekbiri ve sübhaneke hariç.)sonrasında

  7) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp oturulur.
  Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.

  8) Oturuşta sırasıyla;

  a) Ettehiyyatü,
  b) Allahümme salli,
  c) Allahümme bârik,
  d) Rabbenâ âtina,rabbenağfirli... duaları okunur.

  Önce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denir. Selâm verirken omuzlara bakılır sonra sonra "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh"
  deriz ve namazı bitirmiş oluruz.

  bazı yerler kaynak;http://www.diyanet.gov.tr/
  3 ... smalio
 2. 2.
  erkekler içinde kadınlar içinde aynı hareketlerdir. şirkperestler, kadınlara tesettür adı altında yarım yamalak namaz kıldırılır, rükuyu yarım yamalak yapmalarına- hatta nerdeyse hiç yapmamasına yol açarlar.
  ... selia
 3. 3.
  Eski dönemlerde, insanların hükümdarlara karşı sergiledikleri saygı hareketlerinin karmasıdır,

  secdenin çok önceden hem hükümdarlara hem de putlara karşı yapıldığı biliniyor,

  Ruku hareketi ise tipik eğilme hareketidir,

  emin olmak mümkün değil, ancak namazın putperestlik zamanında, putlara karşı yapılan tapma rituellerinin karması olduğu veya onlardan esinlenildiği bariz gibi duruyor.
  -3 ... tapmadiyentanri