bugün

Milattan Önce 6. yüzyılda Hindistan'da kurulan dünyanın ilk üniversitesi.
Hindistan'da özellikle Budizm, karşılaştırmalı dinler ve felsefe üzerine iyi eğitim veren özel bir üniversite. (Buddhist Studies, philosophy and comparative religions)

(bkz: nalanda university)

Gideniniz, hakkında bilgi sahibi olanınız varsa entrylerini esirgemesin.
Ve tabi aranızda Hindistan'da özellikle yüksek lisans eğitimi görmüş olan varsa, benimle iletişime geçsin lütfen.

Edit: bu entryden 60 gün sonra gelen edit: başvurdum, gayet kolay bir başvuru sistemi var. Online Başvuru formunu dolduruyorsunuz, ve 500 Hint rupisi yani yaklaşık 47 tl falan ödemesini yapıyorsunuz, bu yaklaşık 1 dakikalık bir işlem.
Daha sonrasında doldurduğunuz başvuru formunuzu, makbuzu, pasaport sayfalarını, ingilizce çevirtip notere onaylattırınız üniversite transkript ve mezuniyet belgenizi, lise mezuniyet belgenizi ve statement of purpose denilen yaklaşık 300 kelimelik yazmış olduğunuz amaç beyanınızı, fotoğraf ve imzanızı belirtilen mail adresine gönderiyorsunuz.

Size, eğer uygun bulurlarsa, birkaç hafta sonra dönüyorlar ve görüntülü görüşme yapmak istiyorlar. Ben 7 mayısta görüştüm örneğin. Ve dediklerine göre 1 hafta içinde olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapacaklarmış. 5 gün oldu daha dönmediler bana. O yüzden nolur olsun çünkü modundayım ama güvenemiyorum sanırsam almayacaklar beni.

Olursa burayı yine editlerim.

Edit 2: bugün (21 Mayıs) bana kabul maili gönderen üniversite. inanamadım, ama beni başvurduğum master programına kabul ettiler.

Beni artık kimse tutamaç sayın sözlük yazarları. Hoççakalın.

28 mayıs'ta gelen Edit 3: burası da kabul sürecim Nasıl geçiyor günlüğü gibi bir şey oldu ama ortada büyük bir sorun var: Vize sorunu. Korona illetinden kaynaklanan olağanüstü bir süreç yaşadığımız için haliyle ülkeler sınırlarını kapattı ve vize süreçleri askıya alındı. Dolayısıyla vize başvurusu yapamadığım için okulun ücretini ödeme eylemini de gerçekleştirmeye çekiniyorum. Yapmazsam da okul kabulümü iptal edecek. Böyle vaziyetin içine.. 1 yıl daha bekleyemem eğitimime devam etmek için.. O güç yok bende. Umarım olur. Sanmıyorum ama inanmak istiyorum.

24 haziran editi: ilk dönem için pandemi sürecinden dolayı dersleri online olarak vereceklermiş. Mağdur etmediler sağ olsunlar.