bugün

olmayan bir korkudur. eğer varsa öyle bir şey o kişi müslüman değildir çünkü müslümanlığın en temel şartlarından biri iman etmektir.

(bkz: ateistin allah in varliği ihtimalinden korkması)
gerçek müslüman böyle bir ihtimal olmadığını bilir ve dinine sıkıca sarılır.çünkü dünyada allah 'ın varlığını ve birliğini ispatlayan milyonlarca veya milyarlarca mucize varken böyle bir şeyi aklından bile geçirmez .
(bkz: dine saldırmanın dayanılmaz cekiciligi)
müslüman allah yoksa birşey kaybetmiş olmaz adam gibi hayat yaşamış olur, ateistlerin "ya allah varsa?" kokusu ise bambaşka birşeydir.onu ancak çeken bilir.
ateistin allah'ın varlığı ihtimalinden korkmasından doğan empatik düşüncedir lakin böyle bir düşünce müslümanların, hristiyanların veya yahudilerin çoğunda mevcut olmayan bir düşüncedir.
müslümanım diyorsam allah'a inanmışımdır. demek ki böyle bir korkumda yoktur.
kişisel değil, tüm müslümanlar için geçerli olan bir durumdur bu.
Nasreddin Hoca'nın göle maya çalması hesabından yola çıkan dindarların ya tutarsa zihniyeti ile kendilerinden olmayanlar karşısında kesinliği belli olmayan bir olgu üzerinde imtiyaz istemelerinin sebep olduğu o dayanılmaz hafifliğin son bulacağı ve aslında korktukları şeyin aynadaki kendi silüetlerinden başka bir şey olmadığının farkına varılacağı nihai sonun başlangıcıdır.
diyelim ki allah yok.* müslüman ne kaybeder? bir ömür...! öldükten sonra da o insanın yaşacak bir pişmanlığı kalmaz sanırım. insanın pişmanlık yaşaması için önce hayatta olması gerekir.

peki diyelim ki allah var. ateist ne kaybeder? ebedi ve sonsuz bir hayat. şimdi ateist hayatı boyunca "lan acaba?" demez mi? şimdi kimin daha çok korkabileceği ihtimalini bi' düşünsek?

ateist olsam hergün "lan acaba?" diyeceğim. müslüman olsam içim rahat olacak. öldükten sonrada ebedi bir yokoluş varsa ve allah yoksa bile * o sonsuzluk içinde herhangibir "tüh lan karıyla kızla oynaşsaydım, içip sıçsaydım keşke. allah yokmuş amuğa koyim" pişmanlığı yaşamayacağım.

düşünsene lan bi'. düşünmek...insana verilmiş ne güzel bir haslettir. di mi mahmut?

bence şimdi onlar düşünsün.*

edit: bu düşünceyi akıllarına soktuğum için üzgünüm. o kadar rahatsız etmiş olacak ki mütemadiyen eksileniyor. güzel güzel...devam.*
bugunku islam cografyası itibarıyla musluman toplumların ezilmisligi ve gerikalmıslıgı gozonunde tutuldugunda kafaların hala kuma gomulu oldugunu gosterir kaygı.
yani bazılarının ima etmeye calıstıgı gibi muslumanlar hicte oyle huzurlu yasamıyorlar.
ırakta hemen her ay yuzlerce insan oluyor intihar saldırılarında.
hakikaten korkunun ecele faydası yok. sadece "cennete" biraz erken gidiyorlar.
günahkar bir müslüman olarak söylüyorum ki; kesinlikle Allah vardır, ama farzı muhal müslümanlar olmadığı ihtimaline kapılırsa o zaman müslümanlardan korkun.

ben dahil inanan bir çok müslüman inandığımız halde rahatlıkla kendimize ve başkalarına bu kadar zarar veriyorsak bir de olmadığını düşündüğümüzde neler yapabileceğimizi siz düşünün.
"ciki ciki teorisi" ni okuduktan sonra kafaların karısması neticesinde ortaya cıkan durum. zaten yavas yavas panik yapmaya basladılar. ben medyadan takip ediyorum.
"allahım ben sana inanıyorum da inşallah varsındır" gibi cümleler kuran, yüreğinde allah a inanamakta olmaması gereken şüphecilik kıpırtıları ile zor duruma düşen ve bu düşüncesi yüzünden bile cehenneme gitmekten korkarak kendini alıkoymaya çalışan ama yine de "ne olacak lan oraya da gideriz, ben zaten daha çok inanıyorum herhalde bunu görür ve beni oraya göndermez" diyen, herhaldeyi ve inşallahı dilinden eksik etmeyerek çelişkinin daniskasını yaşayan ve benim burada yaptığım gibi saçmalayan insan davranışıdır.
ihtimale muhattap kişinin daha müslüman olamaması durumudur.
müslüman allah'ın varlığına, peygamberlerine, meleklerine, kitaplarına, hayır ve şerrin allah'tan geldiğine, ahiret gününe kesin olarak inanandır. şüphe içinde olanlara müslüman değil münafık denir. Onun içindir ki müslümanlar allah'ın yokluğundan değil varlığından korkar. derin bir saygı ile allah'ın huzurunda eğilir. çünkü Allah'ın önünde eğilmek müslümanı yüceltir. Müslüman onun içindir ki kulun önünde eğilmez. yani mehmet akif'in dediği gibi;

Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar taşlar...
O, rûkü olmasa, dünyada eğilmez başlar

Müslüman hayırlarında, yardımlarında gizliliği ve allah'ın rızasını gözetir. bir işi sevap kazanmak için değil Allah rızası için yapar. sadece o razı olsun diye. korkusu ona olan sevgisinden ileri gelir...

hadi git elini yüzünü yıka kendine gel...
müslüman allah ın varlığından şüphe etmez ki korkusu olsun denecek saptamadır.
olmayan korkudur, zira öldükten sonra bir şey yoksa yoktur, o zaman korkacak bir şey de yok. ha, ama bir şey varsa ve senin seçimin yanlışsa, misal doğru din southpark'da örneklendiği gibi mormonluksa o zaman kötü. hem bir ömür ibadetti, şuydu buydu kendini kısıtlayıp durdun, hem ilelebet yanacaksın. abooov...
tam anlamıyla müslümanlık kavramını dolduran mü'min için korkulacak hiçbir şey yoktur.

fakat ateistler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.. tabi onlar, önlerinde uzun hayatları olduğu için * eli malum yerinde gerile gerile bu tespiti yapabiliyorlar. fakat;
(bkz: sizin gibi gençleri ölüm döşeğinde de böyle konuşurken görmek isteriz)*
varsayımın olduğu yerde, iman olmaz. zira iman kesin, kesintisiz bir kabüldür. "ya yoksa" diyen biri henüz iman etmiş sayılmaz.
(bkz: çakma müslüman)
olmayan bir korkudur.. o yoksa bile müslümanın kaybedeceği hiçbişey olmaz cünkü.. varlıgını bilmek ister ve bilir.. varlıgı ona güc verir inandıgı sürece varlıgına emindir zaten..

-inanmıyor musun?
+inanmıyorum
-ben inanıyorum.. o yoksa benim hiçbir kaybım olmaz ona olan güvenimle yasadıgım rahat hayatla giderim..
ama ya varsa.. kimin kaybı olur..?
bu korku insana bir çok nefsani zevkten vazgeçtiği için pişmanlık olarak tanımlanan korkudur.
aslında pişman olmaktan korkuyordur müslüman.
kaybedecek bir şeyi yok aslında kendini frenleyerek insai erdemini yüceltmiştir.
müslüman, öyle bir ihtimal olmadığını bilir ve yersiz korkulara kapılmaz. zira öyle bir ihtimal olduğunu düşünseydi müslümanlıktan çıkardı. ve eğer bir kişi böyle bir başlık açıyorsa bu Allah'ın varlığının en büyük kanıtıdır. başlığı açan kişi inanmıyor olabilir bunu anlarım o zaman niye düşünüp durmaktadır Allah'ın varlığı yokluğu konusunda? neden inanlara saldırmaktadır? herkesin inancı kendine değil midir? keşke gerçekten inanmasalardı, keşke vicdanları rahat olsaydı da böyle polemikler yaratarak prim yapmaya çalışmasalardı. bir şey ya vardır, ya yoktur. bunu bulmak da herkesin kendisine kalmıştır.
''bunca yıl iman ettim, boşa etmişim, bilseydim ''xxx'' yapardım'' meselesi gibi duran korku kaynağı. buna
anlam verebilmek için ''allah yok ise müslüman ne kaybetmiş olacaktır?'' diye düşünülmesi gerekir. içki ve sigara zevklerinden mahrum kalmıştır ancak tadını bilmediği birşeyi yapamadı diye pek de sorun çıkacağını sanmam. kadın ve seks desen, bunlar striptease klüplerine belki gitmezler ama kapalı kapılar ardında normal insanlara göre alasını yaşarlar.
anlamsızdır. şöyle inceleyelim;
müslüman allah ın yokluğunu düşünür. ne için düşünür? ateistlerin öne sürdüğü kanıtlar ve bilimin günden güne açıkladığı yeni şeyler için düşünür. ya yoksa düşüncesi insanları bu şekilde sarar. düşünmeyen zaten tabulaşmış fikirlere sahiptir ki bu da pek müthiş birşey değildir. gözü kapalı bir imanın ne islamiyete ne bireye faydası vardır.

başlığın incelediği şey, korku.
neyinden korkacağı tam olarak belirtilmemiş. ki belirli bir mantık ile belirtilebileceğini de sanmıyorum. müslüman insan allah ın yokluğundan korkmaz. niye korksun ki? kaybedeceği birşey var mı? tabulaşmış bir hayat yaşadı, karanlık öldü falan diye gelenler olacaktır. kim aydınlık yaşıyor allah aşkına?

tartışılması anlamsız konular bu tür şeyler. nereye çekersen oraya gider çünkü. bakınız gitmiş ateistler korksun, orhan pamuk akıllı olsun vesair. inanç insanın içindedir diyorlar ya? bırakın öyle kalsın. çıkıp süpersonik zeki, herşeyi bilen pozları atmayın buradan yüzeysel bilgilerinizle.
hadi diyelim yapacaksınız, bir dine sataşacak, inananları suçlayacaksınız. bunu yapmak için önce benimsemediğiniz dini öğreniniz. din, 3 yaşındaki kızın kafasına bez geçiren insanlardan ibaret değil. komik görünüyorsunuz. lüzumsuzsunuz demeye dilim henüz varmıyor.
haydi küçük jonathan, bırakalım da herkes inandığını yaşasın ha?
müslüman teslim olmuş kişi demektir. dolayısıyla böyle bir korku taşımaz. hariçten de gazel okunmaz. ayrıca müslüman, allah yoksa -haşa- yaşadığı dünya'da ve kısa süren zamanda birkaç lezzetten! mahrum kalacaktır. amaaaaa eğer allah varsa, yok! diyenlere çok güleceğim kesin.