bugün

Okumasa ne olur? Zaten okuyanların buyuuuuuk bir çoğunluğu arapça okuyor ve anlamıyor. Sadece okuyor . Okumak için okuyor. Ha inlgizce bir kitap okumuşsun ha kuran ne farkeder. Anlamadan okumanın hi bir faydası yok. Kur an bize okuyup anlamamız ve ona göre hal ve hareketlerimizı yapmamız için var . Anlamadan sana bisey katmadan okumak için değil.
"Zaten Müslüman ülkede yaşıyorum, kimliğimde de Müslüman yazıyor ya tamamdır"yanılsaması.
Malesef ki bu zihniyete sahip kitlenin %90'ı imanın temeli olan Tevhid'den bir haberdir.
- http://tevhiddersleri.mad.../video/kat/imanin-6-esasi
Dahada kötüsü sadece diliyle söylediğinde Müslüman olduğuna inandığı Lailaheillallah ve Muhammeden Rasulullah sözünün türkçesini dahi bilmeyip Lailaheillallah'ın şartlarını olduğunun dahi bilincinde değildir;
1.ilim üzere söylemek
2.Tağutu inkar
3.Dil ile söylemek
4. ŞeK ve şüpheye kapılmadan yakin üzere söylemek
5. Sıdk ve ihlas üzere söylemek
6. Ehlini sevip düşmanlarına buğz etmek
7.Bu kelimenin gerekleriyle amel etmek
8. Bu söz üzere ölmek.
SORUYORUM SiZE BUNCA iNSANIN KAÇTA KAÇI KELiME-i TEVHiD'i BU ESASLARA DAYANARAK SÖYLÜYOR VE YAŞIYOR ? AMAÇ KIRIP DÖKMEK DEĞiL FARKINDALIK OLUŞTURMAK. BUNUN FARKINA VARIP TEVHiD DAVASINI ANLAMAK.
Dini içselleştirme, yaşam tarzı haline getirme gibi bir dertleri olmadığındandır. Görüntü olsun yeter, namaz gibi.
Genel olarak bir sey okumadiklarindan.
Sen 10 kez okumuşsun,kafir olmuşsun.yusuf islam,muhammed Ali,ve niceleri 1 kez okuyup müslüman oldular.nasip meselesi kalbin saf duru temiz olmasıyla ilgili.şurdaki yorumlara baktımda üzüldüm,Kuran'da peygamberimize şöyle deniyordu,onlar iman etmiyor diye üzüntüden nerdeyse kendini kahredeceksin.bu ayeti şimdi daha iyi anladım.
Hepsinin cin Ali serisinden Sonra okumayı bırakması...
Cehaleti erdem olarak gösteren şeyhlerine inandıkları kadar Allah'a inanmadıkları için.
Kişi kendinden bilirmiş işi. 50 küsür yaşındaki annemin her sabah diğer odadan meal okuduğunu duyuyorum. Kadın etkileniyor ve daha da sarılıyor. O dediğiniz okuyunca uzaklaşır etkisi kimsede olmuyor be güzelim. Ha bazıları gibi art niyetli başlayınca işler değişiyor tabi.
"Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar, okuyup anlayan ateist olur." (bkz: nikola tesla)

çünkü 18 aleme verilmiş ilahi mesajın ebu leheb'in elleri ya da evlatlığının karısının helal kılınması olduğunu okumaya dayanamıyorlar. gözlerini kapayıp inanmak daha kolay.
Korkuyorlar küçüklükten hocalar okur diye korkutuyorlar.
Okumamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü ben 5-10 kere okudum ve islamı reddettim. Okumayın gidip cemaatlere Tarikatta hocalara para verin onlar size öğretsinler. Şaka bir yana o günden beri çok mutluyum.
Dünyadaki en az kitap okuyan bir kaç ülkeden biriyiz. Bence kuranmış müslümanmış geçelim bunları.

Yaşının en az 5 katı kitap okumayan siktirip gidebilir. Cahilsiniz arkadaşlar. Mesele ne din ne millet ne de ekonomi.

Cahillik.
aptal oldukları için.
Müslümanlığın emeviler eli ile yayılmasıdır. Emeviler halkın okumasını engelleyerek dini sahte hadis ve din adamlarından öğrenmesi gerektiğini empoze etmiştir.
Doğru Türkiye'de geleneksel din anlayışı var,Kuran-ı anlam tefsir leri okutulup bilinçli müslüman olunması lazım yeniden iman etmek lazım,inancı pekiştirmek lazım.
Okudukları zaman bunun insan yapımı bir kitap olduğunu anlayacaklar. Sanırım bunu anlamak ve bununla yüzleşmek istemiyorlar.

Zaten hangisi kendi isteği ile müslüman olmuş? Hepsi ailesi ona öyle anlattı, allah var dedi diye müslüman.
kutsal kitap okunmadan tam olarak inanç sağlanamaz. okumayanlar eksik müslümandır.
bilinmemektedir.

(bkz: kuran ı okumaya tenezzül etmeyen müslüman)lardan tek biri çıkıp, "şu sebeple okumadım" demedi.

ha bolca eksileme yaptılar, o ayrı... dertleri neyse artık...
Sözde kuran okumak yerine televizyonlarda çıkan şarlatanları dinlerler islam dinini öğrendiklerini sanırlar. işin dahada saçma kısmı o şarlatanların dedikleri herşeyi kabul edip sorgulamadan kabul ederler. Tam dayaklık tiplerdir bunlar lan git kuran oku bak bakalın kutsal kitap ne diyor sen onu okuma git mal malak herifleri dinle sonra ben iyi müslümanım de. Yürü git allasen.
okumak gibi bir eylemin birilerinden dinlemekten daha zor olması sebebi ile meydana gelen sorunsaldır. okumak külfet geliyor çoğuna okuyandan dinliyorlar tıpkı kitap oku dendiğinde girişteki veya kitabın sonundaki 1-2 sayfalık özeti okumaları gibi. okuyup anlatanlar doğruyu mu anlatıyor yoksa sallıyor mu önemli değil bir konuyu tartışıyorsun misal adam diyor bu kuran da yazıyor neresinde yazıyor diyorsun bilmiyor..
1-zamanları yoktur.
2-okuyunca başları ağırıyordur.
3-eve ekmek mi götürsünler yoksa kitap mı okusunlar ?
emevi zihniyetinin ürünüdür. Emeviler siz kuran'ı anlayamazsınız kuran'ı ancak biz anlarız görüşünü insanlara empoze etti ve insanları kuran yerine hurafelerle dolu kendi yazdıkları kitapları okumaya mahkum ettiler.
Anlatım bozukluğu bulunduran ifadedir. Zira Bir kimseye Müslüman sıfatının verilebilmesi için önce kutsal kitabı okuması gerekir.
Kendi adıma cvp vereyim.böyle bir genelleme yapmak nekadar doğru bilemiycem ama günlük kuranimi okuyorum.ozaman ben müslümanlar diye genellediginiz gruba dahil değil miyim? Müslüman değilsem islamin ilahi kitabını niye günlük okuyorum.yanı muslumanlik kuran okumakla değil orada yazılanlari idrak edip uygulamakla. Kimsenin düşüncesine saygısızlık edemem ama keşke kuran okumayı değil de uygulamayı başarabilsek.
Kuranla alakasi yok bunun. Genel olarak okumayi sevmiyor insanimiz maalesef. Aliskanlik edinmemis cogu kisi. Ramazanda hocam dis fircalamak orucu bozar mi demek daha kolay geliyor.