bugün

(bkz: kuran da hiç buzul ve ormanlardan bahsedilmemesi) gibi sorulardır. beklemeyin , gelmez daha doğrusu gelemez cevap.
Yeni doğan çocuklarda herhangi bir engel neden var?
Adalet nerde?
(bkz: okumaya üşenmek)
hepsine zamanında cevap verilmiş sorulardır. tek soru bu cevapları okuyan insanın kafasının alıp almayacağıdır.

(bkz: tanrı nın varlığına ve dine dair sorular)
dünya uzerinde ki yüz milyonlarca müslümanın gerçeği -yersen-görüp.başlık sahibine biat etmesini sağlayacak sorulardır.
yok böyle bir şey .
sen bu soruları sor afrika'da çocuklar aç kalmaz.
iltica son bulur.
Bizler diğer tarafta yalnızca imanimizdan hesap vermeyeceğiz. Yaptıklarımız, mal varlığımız, bunları ne için kullandığımız herşey sorguya tabi tutulacak. Ve cehennem sandigin gibi tek tip ateşten oluşmuyor. inanmayan fakir ve zengin şüphesiz ikisinin sorgulanisi farklı olacaktir.
hepsine zamanında cevap verilmiş sorulardır. tek soru bu cevapları okuyan insanın kafasının alıp almayacağıdır.

(bkz: tanrı nın varlığına ve dine dair sorular)
Ateistler bunu da açıklayın diyen sorulardır?
Açlık, cinayet, tecavüz, hırsızlık, haksızlık, hastalık, sakatlık varsa Allah ne yapıyor? insanları sınamak mı tek yaptığı? Neden kendine şukredilmesini istiyor? Buna ihtiyacı mı var?
Çokça vardır. tanrı insanı neden yaratma ihtiyacı duydu pardon tanrı mükemmeldi ihtiyaç duymaz. o zaman insanı neden yarattı mükemmel biri neden böyle bir girişimde bulundu canı mı sıkıldı pardon o mükemmeldi canı da sıkılmaz gibi basit bir örneği müslümanları bırak insanlık açıklayamaz.

Edit: dine göre yorumlayacak şekilde bile mantıksız bir cevap gelmedi tepki yok herkes hem fikir bu konuda.
biz peygamber göndermedikçe cezalandırmayız ayeti ile ilk soruya cevap verilebilir.

ikinci soruya cevap ise kuran vahiy kitabıdır ve peygamber dine kendinden bir kelime bile ekleyemez sadece tanrı ekler. e tanrı da her şeyi bilir.
Ben daha kaderi secimleri Yasadigimiz hayattaki kararlarin sonuclarini sorduğumda kimse cevap veremedi. Hepsi cok dusunursen icinden çıkamazsın dedi.
aslında anlaşılması gereken insanların ateist olmalarından çok bunu açıkça söyleyecek ve bu şekilde tanınıp bilinecek olmaya nasıl karar verdiğidir. ya da nasıl cesaret edip bunu söyleyebildiğidir.

Sorular:
ya henüz ateist olmanın yeterince cezalandırılıp bastırılmadığı bir dönemde yaşıyoruz, ya anlamaya çalışıp sorguya çeken kişi onluk birşey varmı arayışında, ya da birinin ateist olurken neleri göze alıp alamayacağını merak ediyor, ya da yapı ya da bünye olarak kendisinden farkı varmı, bunu merak ediyor, şimdi bu adam bana bunu yani ateist olduğunu açıkça söyledi, bu adam buraya benim karşıma gelinceye kadar kaç kişiye acaba aynısını söyledi, şu ana kadar acaba neden sapasağlam kaldı, acaba biz böyle bi ülkemiyiz, bunun gibi kaç tane daha var, görünüşünden ya da bakışından bunun gibi başka bi ateist gördüğüm zaman nasıl ayırd edebileceğime dair ipuçları yakalayabilir miyim? bizim falanca genç var mahallede semtte o da bunun gibi bakıyo, acaba o da mı ateist? abi bu adam aslında benim içten içe düşündüşüm gibi düşünüyo, o dürüst ben değil miyim? bu adam akıllı zeki ben aptal mıyım? bunun hakkında bu itirafta bulunduğu insanlar dedikodusunu çıkarmadılar mı? çıkarmadılarsa şuracıkta ben dedikodusunu yapiyim anlatiyim kime görsem buralarda. şuna iki tane çaksam çok mu olur? bu acaba daha kimlerin kanına giriyodur? bi de bunu bu haliyle seven mi var? bunun annesi babası ne diyo buna? yoksa bunun ailesi de mi ateist? bu acaba benden olmayanlardan mı? benden olmayanlardan olsa benle ne işi var? acaba çok mu saf ta şu an burada? bu kesin terörist. bu adam 40 yaşına gelince ne yapacak? bu bakkaldan alışveriş yaparken bakkal bilmiyo da mı buna göz yumuyo? bunu mahalleye nasıl sokuyolar? ben buna deli yaftası yapıştırsam çamur atsam acaba izi kalır mı? ben buna her gördüğümde abi çektirsem müslüman olur mu? camiye götürsem imana gelir mi? seküler ne demek? dünyevi ne demek? doğaüstü ne demek? bilinç ne demek? ne demek biraz kitap oku, kitap okuyunca senin gibi ateist mi olucam/olunuyo? ben çok akıllıyım diyo ben buna bi oyun oynasam akıllı olmadığını ispat etsem ateistlikten vaz geçer mi? çok okumuş da mı böyle olmuş? eğer varlıklıysa şerefsize bak malı nasıl götürüyo? nispeten yoksulsa bunu işe nah alırlar açlıktan ölsün de aklı başına gelsin. aslında inançlı olmak birazda kendini öyle lanse etmek ve göstermek değil mi? ben öyle görünmek içinmi ibadet ediyorum iman ediyorum yoksa bu şerefsizden farkım yok mu aslında? müslümanlar ve inançlı insanlar ahlak ve erdemlerini dinden alır. ohalde bu ateistler nasıl erdemli ve ahlaklı olsun? buna kız verirler mi acaba? acaba buna taş hatun düşerse ben ne yaparım? bunlara rağmen bu adam hangi avantajın peşinde ki inançsız olmayı göze alıyor? tatlı gelen ne buna? hiç değilse herkes gibi içten içe inanmayıp inanıyorum diyemez mi? orucunu tutup namazını kılsa da kendi kendine inanmasa kendi kafasının arkasında yaşasa bunları bize de kendine de zararı olmasa fena mı olur? ulan bu ipini koparsa kimbilir neler yapar? bunun gibi insanlar artıyor mu acaba? amacı ne bunların? hayattaki gayesi ne bunların?

bunun gibi sorulardır.
Birinci sorunun cevabı:
ilk olarak bu soruyu soran kişinin hayatında bir kere dahi olsa felsefe görmediğinden adım gibi eminim çünkü felsefe gören bir kişi epistemelojide mükemmel kabul edilen bir şeyin üstünde veya ondan daha mükemmel bir şeyin kabul edilmesi hem mantıken hem de aklen mümkün değildir. Yine aynı şekilde mükemmelin var olması için bir şeye ihtiyacı da yoktur. Şöyle düşünün elinizde bu zamana kadar son teknoloji kullanılarak yapılan bir kalem var unutmayın şu ana kadar ki en mükemmel kalem şimdi siz bu zamana kadar yapılan en mükemmel kalemden daha iyi bir kalem var diyebilir misiniz?.
(bkz: allah rızası için paragraf)
Kader; başa gelecek seylerin önceden Allah in bilmesidir.
Insan imtehan için yaratılmıştır. Başa gelen olaylar mümini n imtehanidir.
Bir insan kötü ve haram birşeye niyet etse ve onu gerceklestiremese o kişi o harami işlemiş gibi günah alir. O işi yapip yapamamasi cabasinin yaninda allah in nasibidir.
Bir insan hayirli ve güzel bir şeye niyet etse ve o işi gerceklestiremese o işi yapmis gibi sevap alir. O isi yapip yapamamasi kendi çabası nin yaninda Allah in nasibidir.
cevaplar:

1. sorunun cevabı senin için de geçerlidir. o soruyu tersinden kendine sor cevap verebilecek misin?

tanrının hep var olduğuna inanmakla, evren ya da evreni oluşturan maddenin hep var olduğuna inanmak arasında fark yoktur.

2. cevap da şudur. bir dünyada fakir varsa ve aynı dünyada zengin de varsa, işte o zengin bok gider cennete. bunu iyi belleyin. sağda solda yat kalk yeme içme kafanı gözünü yerden kaldırma 9999999 kere şıunu oku 768967896 kere şunu yap gibi gereksiz konuşan sakallı zebanilere bakma sen ateist kardeşim.

ilk cümlemi iyi belle. bak bir daha yazıyorum.

bir dünyada fakir varsa ve aynı dünyada zengin de varsa, işte o zengin bok gider cennete...
müslümanların aslında cevap vermesi gerekmeyen sorulardır.

ben sen inanmıyorsun diye inancımı kanıtlamaya çalışmaktan o kadar sıkıldım ki. inanmayın abi, yıldım yemin ederim bende peygamber sabrı olmadığı için işte. inanmıyorsan inanma ama şeytana da hizmet etme. burda ailesinden doğru dürüst eğitim almamış körpe gençlerin aklına girme. çünkü araştırmaya üşenecekleri için sana inanmayı tercih edebilirler. yapmayın artık. benim kalbimde, sizin de kalp gözünüz kapalı. ne desen ben sana inanmam, ne desem sen bana inanmazsın. susun da inancımızı da inançsızlığımızı da sükunet içinde yaşayalım.
cevap verilemeyen yerde iman devreye girer.
müslümanların çok da şeyinde olmayan sorulardır. şeyinde... şey... lan neyiydi yaa...
Ateistlik bütün dinlerimi , yoksa sadece müslümanligi mi reddeder önce bunu bir anlayabilirsek net yanitlar vereceğimiz sorulardir.
icinizdeki hezeyanlari müslümanlar üzerinden dindirmek istiyorsanız eğer yanlis yoldasiniz kolanin içine bir aspirin atip için zira ishale iyi geldiği söylenir.
Soru değil ama bi bilmece,

Ateist: Adem'le Havva kaç kişi?
Müslüman: iki kişi.
Ateist: insanlarda kaç adet kan grubu var?
Müslüman: Dört
Ateist: Söyleyeceklerim bu kadar.
allah zamandan özgür ise ve onun için zaman kavramı yoksa bu bizim bütün yaşayacağımız hayatı bildiği anlamına gelir. sonu da başı da görebilir. peki biz şu an sınav mı oluyoruz yoksa rollerimizi mi oynuyoruz?

düzenleme:

--spoiler--
hz. adem ab olsa hz. havva 00 olsa:

çocuklar: a0 b0 olur

torunlar: ab a0 b0 00

bi alt nesil: aa a0 ab b0 bb olur.

iki kişiden 4 grup gayet normal olabilir demekki.

edit: ergenin birinin caprazlama bilmeden müslümanlığı çürüttüm sanması.
--spoiler--

düzenlemeye kadar sakindim, mesajıma da cevap vermedin burada içimi dökücem.

ergenin biri daha kitabını okumamış kendi masallarını bilmeden gelmiş burda "çaprazlama bilmiyor vikvikvik" yapması da ayrı bi olay. havva, adem'in kaburgalarından çıkmadı mı neyin çaprazlaması bu? adem ab ise havva da abdir.
sadece bir soruyla bırak müslümanlığı teizmi çürütürsün.

neden orta doğu/mezopotamya?

cevap vereyim mi yerinize?

hiç öyle kuran muran ayağına girmeyin amk. adam dini reddetmiş sen onun reddetiği olguyu kaynak gösteriyorsun. bu bile müslümanların ne kadar niteliksiz felsefe yaptığını gösteriyor. keşke karşımızda bir katolik neyim olaydı. ahahahah

evrimsel sürecin, coğrafi şartlar sonucu daha iyi şekilde sonuçlandığı bu coğrafyada oluşan m.ö. 4k/3k medeniyetleri yıldızlar/gökyüzü/doğa olayları gibi etkenlere daha yakın ve bilinçleri daha uygun olduğu için, yaşadığının farkına varan bu memeli hayvanlar bu gibi olaylara daha iyi açıklamaları getirdi. he bu sonuç olarak tanrıyı ve hukuk/din kurallarını oluşturdu. sizlerde sığır gibi aradan 70 asır geçmesine rağmen sümerlerden bir adım öteye atamadınız. he tabi doğal seleksiyon açısından din/hukuk avantaj olarak kabul edilebilir. bu ayrı bir tartışma konusudur. niteliksiz dinci kardeşlerimle bu konuyu tartışmak istemem.

he bide yukarıda aynştayn abimiz ab 00 ile islamın götünü kurtarmış. gerçekten ibret aldım. gerçekten.

ruhlara/maneviyata inanan bu insanlar/teistler kavranabilir ve algılanabilir olgulara o kadar bağlıdır ki. insan şu soruyuda sormadan edemiyor. hem soyut olana inandığını zannediyorsun. hem de olayları sürekli somutlaştırıyorsun. bu ne sikik iş? zoruna gidince de kuranda mecaz var amk.(swh)

şimdi bakın kardeşlerim. ateizm teizm karşıtıdır. yani sizlerin algılanabilir ve üzerinde tartışılabilir, yargılar verilebilir düşünüler koyabileceğiniz bir sanrının karşıtıdır. algılanamayan ve düşünülemeyen tanrı/üst bilinç ile (hiç) arasında fark yoktur. algılanamaz olan aynı zamanda reddedilemez olandır. onu düşünemezsin bile. kutuplardan sonra nokta aramak gibidir onu aramak. ve merak etmeyin ve sevişin nevrozlu dinci kardeşlerim çünkü o tanrı sizin sikiniz/amınız ile ilgilenmez. sizleri cehenneme koyacak olan toplumsal egodur
Şöyle cevap verelim.

Bu dünyada sınavlar var, kazandığında bir makama erebildiğin. Mesela, sen öğretmen olsaydın o zaman, herkes geçecekti, çalışan da, çalışmayan da.

Asıl adaletsizlik bu işte.

2. Soru.

Evrenin hiçbir yerinde çatlak yok, bak gökyüzüne, dal feza'ya idrak i mealin yeterse, yeryüzünde olanlara dersen onlar olmasa şu an gitmişti kraterler.

Bb.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar