savaş mağduru bu kardeşlerimize hoşgörülü davranmak durumunda olduğumuz konudur. birbirimize kız alıp verelim. sevgili olalım.
mülteciler asla kardeşimiz değildir. türkiye'de savaş olsa sanki bizi alacaklar. ben asla mültecilerin yanında olmam ve sanırım olmadım da. önceden pek farkında değildim sanırım.
görsel

görsel
gerektiği gibi geri gönderildiklerinde siz de onlarla beraber gidebilirsiniz o zaman.
Sokakta gördüğümüzl her ihtiyacı olana nasıl gücümüz kudretimiz kadar sadaka veriyorsak ülke olarak da gücümüz ve kudretimizin yettiği kadar mülteciye bakabiliriz. Bu da şu anki sayının 20'de 1'i falan olmalı. Kendi milletini güç duruma düşürerek ya da kendi milletinin önceliklerinden önce mültecilerin önceliklerini savunmaya başlamak evde çocuğun açken dilenciye cebindeki tüm parayı vermeyi savunmaya benzer.

Kaldı ki bu insanlara bu kadar kolay vatandaşlık vermek, vatandaşlığı da geçtim; seçme ve seçilme hakkı vermek nedir? Bunun bir benzeri var mı? Övüne övüne "Bir sonraki seçimde oy kullanabilir" diyorlar. Adam 2 ay önce Afganistan'da yaşarken şimdi benim kaderimle oynuyor. Olur mu?

Burada konu gerçekten mültecilerin hakları, din kardeşliği falan olsaydı iktidar Avrupa'ya karşı her sıkıştığında "salarım bak" kartını oynamazdı. Ayrıca üç kuruş paraya çalıştırılarak sömürülen bu insanları savunurlardı. Oysa içişleri bakanı gözümüzün içine baka baka söylüyor :Bunları göndersek ilk olarak iş dünyası isyan eder. Sigorta kaydı yaptırmazlar, asgari ücretin 3'te 1'ine çalıştırırlar" der mi...
Mültecilere düşmanlık yapanlar Yunanlıdır.
bunu söyleyenin ağzına tekme atıp çenesini kırmak elzemdir. peki neden ?

bu adamlar yıllardır bu ülkeye geliyorlar. geldikleri gibi serbestçe istedikleri yere gidip yerleşebiliyorlar. bu sürekli "onnar bizim kardeşimiz ümmet onnar" diyen çapsızlar aslında bu suriyelilere zerre yardım yapmayan tipler hep. başkalarının parası ile bakılsın istiyorlar kendi ceplerinden hiçbir şey çıkmasın ama konuşmaya gelince sığır gibi en çok onlar konuşsun istiyorlar..

ben yıllar önce bakırköydeki kocaman camide cuma namazından önce hocanın sürekli "onlar din kardeşimiz onlara bakmak zorundayız" deyip deyip cami çıkışında cami görevlisine talimat verip kapının önünde para isteyen suriyelileri camiye yapılacak bağışlar azalmasın diye sopalarla kovalattığı gün uyandım bu mevzuya. sonrasında etrafımda ne kadar iktidar yalakası varsa konuşurlarken hep bir kardeşlikten bahsedip yolda suriyeli 2-3 kişi ile karşılaşınca karşı kaldırıma geçtiklerini gördüm. yardım yapıyor musunuz ? hayır.. bu kadar sevdiğiniz halde evinize alıp besliyor musunuz, barındırıyor musunuz ? hayır.. eee ne skime ampır ampır konuşuyorsunuz arkadaş o zaman. hem ayranım dökülmesin hem şeyim şey olmasın. öyle bir dünya yok.
benim değildir.
hadi ordan, hadi ordan!
Öyle kardeşliği çü... Neyse! Bunların dedeleri bizim içimizden geçmiş, biz hala "kardeş" öyle mi? Yemezler! Nerede soyundularsa; orada giyinsinler!