bugün

Murat Menteş ve Haruki Murakami, edebi dünyada kendine özgü tarzlarıyla tanınan iki yazar olarak dikkat çeker. Her iki yazar da eserlerinde gerçeküstü ve fantastik unsurları ustalıkla kullanarak okuyucularını sıradışı dünyalara davet eder. Murat Menteş, Türk edebiyatında mizahi ve absürt öğeleri harmanlayarak karakterlerini sıra dışı maceralara sürüklerken, Haruki Murakami Japon edebiyatında benzer şekilde günlük yaşamın sıradanlığını büyülü ve gizemli olaylarla iç içe geçirir. Her iki yazar da karakterlerinin içsel yolculuklarına ve psikolojik derinliklerine odaklanarak okuyucularına hem eğlenceli hem de düşündürücü deneyimler sunar. Bu yönleriyle Menteş ve Murakami, edebiyatseverler için hem farklı kültürel perspektifler sunar hem de evrensel temalar etrafında ortak bir dil oluştururlar.
Sevmek de yetmiyormuş... Çok eskiden rastlaşacaktık.
birkaç saniye evvel antika Titanik adlı romanını DA okuyarak Yeni kitaplarını beklemeye başladığım yazar.

Lanet bir huyum olarak kronolojik ve sistematik bir tüketiciyim. Bir yazarın herhangi bir kitabını okuyup sevdiysem o yazarı sömürmeden rahat etmiyorum kendisini de iliğini emcüklediğim yazarlar listesine alıyorum ama gönlü ferah olsun listede bol bol arkadaşı var.

Edit: derde deva randevu'yu çizgi roman bazında ele alıyorum onu kana diz kana ile beraber sömürecem.
mütedeyyin yazarlar genellikle toplumsal sorunlara mesafelidir. murat menteş ise istisnai yazarlardan. inancı sorup sorgulamasına engel değil, tam tersi yazılarını zenginleştiren bir unsur. bu yüzden çok sevdiğim bir yazar.
Antika titanik kitabında teşbihlerin tasvirlerin kralını yapmış üstad. Şimdi ben bu kitabı kışın kendimi bok gibi hissettiğim dönemlerde okumaya başladım. Yaklaşık 1 ay okudum bitiremedim ki adamı çok severim, dublörün dilemması kitabına hayran kalmıştım. Ya dedim okurken ne uzatmış her cümlesi benzetme her cümlesi yorucu, sürekli düşünecek miyim ben vs. Şimdi iki gün önce yeniden başladım kitaba. Kitap akıyor. Ruh hali çok önemliymiş okurken bunu anladım. Kısaca adam yazıyor. Adam yaratıcı. Bence bu adam iyi.
eminim bir gün sende hayatının kadınına rastlayacaksın evlat! ve ona şöyle diyeceksin; "ben evli bir adamım..''.
aykırı sorular'a takım elbise ile çıkmasından dolayı ilk defa sempati ile baktığım yazar.
okuyanlara saygım var ama bu adamı nasıl beğeniyorsunuz cidden?

Edit:
Garanti karantina'da ki şiirleri iyidir hak yememek lazım.
(bkz: deplasmanda plasebo)
Son günlerde “antika titanik” adlı romanını bir an evvel vakit bulursam alıp okuyacağım yazardır.

Yazarın kimliğine dair biraz bilgi verecek olursak, güncel temalarda; eğlenceli, bol aksiyonlu ve sürükleyici hikayeler sunar okuyucusuna.
Bunu da; kendisinin de ifade ettiği gibi, yersiz kelimelerin ve gereksiz tasvirlerin anlatımına karışmasına izin vermeyerek başarır. Böylelikle “romanı saatte 300 kmh’la akar.” Bu sayede kendine özgü bir dil oluşturan murat menteş bence günümüzün sofistike tarzıyla başarılı bir yazarıdır.
görsel
Son kitabı (bkz: antika titanik), cem yılmaz tarafından paylaşılmıştır.

görsel
gezi parkı olayları sırasında bir televizyon kanalında katıldığı programda “bu gençlerin bir derdi var. gençler artık baba devlet değil kanka devlet istiyor.” önermesiyle birlikte kendisine duyduğum sempatiyi 8-10 kat artırmış olan yazar.

Ayrıca; başını omzuma koydu ve dünyadaki tüm taşlar yerine oturdu. - ruhi mücerret
acilen yeni bir kitap yazması gereken yazar. arayı çok uzattı.
Yeni kitabının çıkacağını duyurmuş çok sevdiğim yazar. Son zamanlarda aldığım en güzel haber. Merak ve hevesle bekliyoruz efendim.

görsel
"O gün anladım ki, avarelik büyük bir konsantrasyon gerektiriyor... teknolojik uygarlık, emniyeti dışlıyor. Her birimiz, suikaste layık olmadığımızı ispatlama gayretindeyiz. Yabana atılmak da istemiyoruz. Sıradanlığın garantilerinin peşindeyiz. Mezbahaya giden yolda güdülürken bize gösterilen iyi muameleye fitiz. Bayağılık ile dostluk arasındaki zıtlığın hakkını veremiyoruz. izimizi süren cellat ile cankurtaranın yarışında, cellat üzerine bahse giriyoruz. Başkalarının felaketinde eğlence, kendi mahvımızda avuntu buluyoruz. Varlığımız, metropolde güncellenen dehşete bir katkı payı anlamı taşıyor. Korkunun tüm o klişelerini, terörün sürprizleri örtbas ediyor. Aşırılıklar, dengesizliğimizi kamufle ediyor. Mezarına geri dönmek için 'can atan' fakat yolunu kaybetmiş zombileriz. Kaosun dalkavuklarıyız!" Paragrafının yazarıdır. (bkz: korkma ben varım)
görsel
Aşk insanın sadece psikolojisini ve kimyasını değil; tarihini, müzigini, coğrafyasını, edebiyatını, fiziğini, beslenme çantasının içindekileri, hayat bilgisini de değiştiriyor.
kimseye yalakalık yapmadan, iktidara sırtını dayamadan doğruları anlatmaya çalışan inançlı yazar. inançlı olmasının altını çiziyorum çünkü bugünün inançlı aydınlarının( lafın gelişi aydın) halini görünce murat menteş tarzı yazarlar çölde su gibiler. özelikle makalelerini okumanızı tavsiye ederim.
"Tarzan, Jane'e ne demiş?"
"Bilmem?"
"Üşüyorsun, külotumu al..."
dublörün dillemması ve ruhi mücerret efsane kitaplardır. severiz kendisini. Türk edebiyatının son dönemlerde yetiştirdiği en parlak yazarlarından biridir.
sıkı yazardır.

korkma ben varım ve dublörün dilemması ile takip listeme girmiştir.
https://www.otdergi.com/y...leri-cesur-olamaz-14.html
"Kaderini çizerken cetvel kullanamazsın."
Türkiyenin en iyi yazarlarından birisi. (bkz: dublörün dilemması) (bkz: korkma ben varım) (bkz: ruhi mücerret) bir de şiir kitabı var okumadım ama (bkz: garanti karantina)
"Benim sadece iki elim var, hayata dört elle sarılmam için sana da ihtiyacım var."
'Mezar taşıma 2005'te öldüm bu durumda kaç yıldır sigara içmiyorum? yazdıracağım.' Kitabın bu cümlesini hiç unutmam. (bkz: ruhi mücerret)