bugün

Sugar mum mı ne bu mum ?
mother'ın kısaltması olan mumuy nin de kısaltması olan kelime.

görsel
hayat gibidir başlarda coşkuyla yanar sonra kendini erite erite azalır zamanla kendini öldürür kendi ateşiyle.
mum ışığında yemek yemek.
(bkz: sözlükte romantik vakitler)
bence bu aralar romantizme gerek var. bazen mum yansın, mum ışığında aydınlanmak istediğim zamanlar oluyor.
neden mi ?
hep ampül deryasında aydınlanıyoruz bunlar artık sıkıcı hale geldi.
mum yakalım. tütsü ve buhurdanlık da olsun!

her zaman elektrikten faydalanmak istemiyorum.
ama bende aydınlanmalıyım.
Uyandırmadan önce:
Çerağ uyandırdık yaradanın nuru aşkına, Allah aşkına Muhammet aşkına Ali aşkına
Hem hatice aşkına hem Fatıma aşkına
Şahımız Hüseyin aşkına hem hasan aşkına
imam Cafer aşkına, imam bakır aşkına
Hem musai kazım aşkına hem rizayi hadir aşkına
Muhammet takı Ali el naki aşkına
Hasan el askeri ile Mehdi sahip zaman aşkına.
Pirimiz üstadımız Hacı Bektaşi Veli aşkına.
Haşredelim yananın yakılanın aşkına.

Duazının okunması gerektiği inanılan çerağ.
En sevdiğim seylerden birisi, gece karanlığında tek bir mumun açık pencereden vahşice içeri dolan rüzgarlar karşısında ki hayatta kalma ve yanmaya devam etme mücadelesini izlemektir.

Bana hayatimi hatirlatiyor, bazen sönüyor bazen inatla minicik bir ateşten dönerek yanmaya devam ediyor. En üzücü olan odamın içerisinde dans eden mum ışığının ara ara kararmasini izlemek...
bence çok anlamlı kelime...
Etrafını aydınlatmadığına dair dedikoduların hakikat olduğu ışıksaçan. Karanlıkları yarar da karanlık içinde masur kalır. Kimileri erimesini kadirşinaslığına yormuş, kimileri de aptallığına. Fanus'un validesidir.
Odak kaynağıdır. Her ne iş yapıyorsanız yanınızda yanan küçük bir mum odağınız tek bir noktaya toplamanıza yardımcı olur.
Daha önce hiç fark etmedim ama son zamanlarda yakıyorum ve sanırım yeni fark ettim,mum aslında ipin daha geç yanması için sanırım. Mumu yakınca kendisi alev almaz,ama ip yanar ve mum eridikçe ip kısalır. Gerçekliği bilimselliği var mıdır bilemem.
Bu bilgi işimize de yaramaz büyük ihtimalle. Neyse şiire,söze falan katarız güzel olur.
görsel
görsel
görsel
Romantik dakikalara sebebiyet veren hede. Evet.
kokulu, kokusuz dekoratif hatta yenilebileni bile bulunan parafin, donyağı ya da bunlara benzer, yavaş yanan bir maddenin, genellikle pamuktan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan, genellikle silindir biçimindeki ışık kaynağıdır.

10 yıl öncesine kadar elektrik kesintisi için kullanılan mum artık romantik ortam hazırlama işlevi görüyor. en kötü stresle dolduğum zaman yakıyorum kokulusundan alıp gitarı elime sönene kadar çalıp söylüyorum. lavanta ve mimoza aromalı olanları mükemmel.
anastasın sattığıdır. "anastas mum satasana". sağdan da soldan da okunuşu aynıdır.
anastasın sattığıdır. "anastas mum satasana". sağdan da soldan da okunuşu aynıdır.
söndükten sonra yaydığı koku dayanılmaz şekilde kötü. illa ki kimyasıyla ilgilidir ama ne olduğunu bilmiyorum. o kokuyu sevmiyorum.
bir mumla aydınlatmak istiyorum evimi hava kararıp geceye kendi rengini verdiğinde. mumla sadece görmek istediğiniz şeyleri görürsünüz fazlasını aydınlatmaz. bu belki o an okuduğunuz kitap, belki içilen şarap, belki çizilen bir resim ve belki de yazılan bir yazı.

gece kendi rengini gökyüzüne verdiğinde de yıldızları ve o gökyüzünü bir mumun ışığında izlemek de güzel olabilir. mum bazı hisleri de anlatır ama bu hisleri anlatırken bir beden, hisler gibi şeyler gerekir. mumdan süzülenlerin bedende dokunacağı noktalar bu hisleri anlatır ve yaşatır.
Bir sus olarak kaldı nostalji.
"u" harfinin üzerine inceltme işareti gibi bir şey koyduğumuzda izlanda'dan çok cici müzik yapan bir grup ortaya çıkıyor. hani oralardan sigur ros var ya hah işte onu al, böyle müziklerinin içine iyice pozitiflik minnoşluk doğa çiçek böcek sık, bi' de bayan vokal yerleştir, al sana múm.

https://youtu.be/oHTFmJk7fH0
Bazı efsanelere göre sigara içilen odaya konulduğunda sigara kokusunu alan ejderya.
Mum'da donyağı olduğu için eğer ayakkabınızın üstüne falan sürerseniz su geçirmez bir hal alır.

Ama ayakkabı eski ayakkabı olarak kalmaz epey dezenformasyona uğruyor.
kokulu olanlarını çok severim. uzun zamandır alıp yakmıyorum evde mum. gerçekten güzel koku verenler 60-120 arası fiyatlı... her şey para arkadaş.
odadaki sigara kokusunu geçiriyor diyorlar. doğru mudur?
Nedendir bilmiyorum ortama gerçekten pozitif bir enerji yayıyor. Şöyle hafif serin bi yaz akşamı, çiçek kokuları ve mum ışığı. Buna dans edilir.