1. 111.
    Sen kötülüğü yok etmek istiyorsun, ama o senin içinde büyüyor. insan öldürmek kolay, ama kan ruhuna da sıçrar. insan öldürenin ruhu kanar. Kötü bir insanı öldürünce kötülüğü de yok ettiğini sanırsın, sonra bir bakarsın yok ettiğini sandığın kötülükten daha beteri,

Senin içinde büyüyor.

Tolstoy.
    3 ... vakur bir serenat
  2. 110.
    Romantik bir akşam için mum tütsü ve buhurdanlık şart. Mitr.com.tr adresinden bakılabilir bu ürünlere.
    ... physique
  3. 109.
    hayat gibidir başlarda coşkuyla yanar sonra kendini erite erite azalır zamanla kendini öldürür kendi ateşiyle.
    1 ... yazar cizer34
  4. 108.
    mum ışığında yemek yemek.
    (bkz: sözlükte romantik vakitler)
    bence bu aralar romantizme gerek var. bazen mum yansın, mum ışığında aydınlanmak istediğim zamanlar oluyor.
    neden mi ?
    hep ampül deryasında aydınlanıyoruz bunlar artık sıkıcı hale geldi.
    mum yakalım. tütsü ve buhurdanlık da olsun!

her zaman elektrikten faydalanmak istemiyorum.
    ama bende aydınlanmalıyım.
    ... ya bir sus
  5. 107.
    Uyandırmadan önce:
    Çerağ uyandırdık yaradanın nuru aşkına, Allah aşkına Muhammet aşkına Ali aşkına
    Hem hatice aşkına hem Fatıma aşkına
    Şahımız Hüseyin aşkına hem hasan aşkına
    imam Cafer aşkına, imam bakır aşkına
    Hem musai kazım aşkına hem rizayi hadir aşkına
    Muhammet takı Ali el naki aşkına
    Hasan el askeri ile Mehdi sahip zaman aşkına.
    Pirimiz üstadımız Hacı Bektaşi Veli aşkına.
    Haşredelim yananın yakılanın aşkına.

Duazının okunması gerektiği inanılan çerağ.
    1 ... turkuaz haykiris
  6. 106.
    En sevdiğim seylerden birisi, gece karanlığında tek bir mumun açık pencereden vahşice içeri dolan rüzgarlar karşısında ki hayatta kalma ve yanmaya devam etme mücadelesini izlemektir.

Bana hayatimi hatirlatiyor, bazen sönüyor bazen inatla minicik bir ateşten dönerek yanmaya devam ediyor. En üzücü olan odamın içerisinde dans eden mum ışığının ara ara kararmasini izlemek...
    1 ... zukertort
  7. 105.
    bence çok anlamlı kelime...
    ... esskmk
  8. 104.
    Etrafını aydınlatmadığına dair dedikoduların hakikat olduğu ışıksaçan. Karanlıkları yarar da karanlık içinde masur kalır. Kimileri erimesini kadirşinaslığına yormuş, kimileri de aptallığına. Fanus'un validesidir.
    2 ... el ojala
  9. 103.
    Odak kaynağıdır. Her ne iş yapıyorsanız yanınızda yanan küçük bir mum odağınız tek bir noktaya toplamanıza yardımcı olur.
    1 ... antioksidanurcann
  10. 102.
    Daha önce hiç fark etmedim ama son zamanlarda yakıyorum ve sanırım yeni fark ettim,mum aslında ipin daha geç yanması için sanırım. Mumu yakınca kendisi alev almaz,ama ip yanar ve mum eridikçe ip kısalır. Gerçekliği bilimselliği var mıdır bilemem.
    Bu bilgi işimize de yaramaz büyük ihtimalle. Neyse şiire,söze falan katarız güzel olur.
    mum
    -1 ... astrazen