bugün

nedense erdoğan'ın bir anda dizi hakkında dava açılması talimatı (yargıya talimat vermesi ne kadar rahatsızlık vericidir) vermesiyle hayal edilmeye başlanacak nedenlerdir.

akla ilk gelen, kanuni'nin kanun yapmadan önce yargının görüşlerini alması ve kanun yapma işini kadıya vermesi olabilir. yani, koskoca padişah bile yargıya karışmıyor ve saygı duyuyor. bundan büyük rahatsızlık nedeni olabilir mi ?
Nedeni Kadınların dekolteli giyinmesi olabilecek hadisedir.
yobazların yapmaktan utanmadığı şeylerin konuşulmasından utanması.
Ceddimize dil uzatanın dilini kesmekte geÇ bile kalınmıştır.
Koskoca osmanlı devletinin en iyi dönemlerini böyle tanıtmaları çok rahatsız edici.
yayınlandığı akşam evde başka kanal açtırılmaması. en az ahmet maranki ve seda sayanla güne başlamak kadar itici bir durumdur. neyse ki geride kaldı o günler.
bütün cariyelerin sadece göğüsten oluştuğunu sanan birinin bunu çekmesidir. iktidarda bundan rahatsız olmuştur.
gossip girl'le tarih karışımı bir şey olmasıdır.
tamam rahatsız olabilirsin ama bunu 'yargı üstüne düşen görevi yapsın' diye beyan etmektir komik olan. tv'de yayınlanan bir program elbetteki reyting kaygısı taşıyacak, elbetteki modernize edilecek yoksa kim izler ki? yargı bu kadar komik işlere mi bakar oldu? ülkenin onlarca sorunu bitti bu mu kaldı? patriot füzelerinden nasıl buraya geldi gündem? bana da stv dizileri saçma geliyor, dini sömürdüklerini düşünüyorum o zaman gidip diyanete mi başvurmalıyım? beğenmezsen izlemezsin, tek kanallı dönemde yaşamıyoruz ki.
(bkz: muhteşem yüzyıl yalanları)
Gercek hayatla alakası olmadıgı ve kurgu olduğunun aÇıklanmasına rağmen bunu anlayamayan kisiler tarafından Çıkarılan ortaya atılan seylerdir. Dizi olduğunu farkedin artık.
dizinin adını ilk duyduğumda kanuni dönemiyle ilgili devletlerle olan ilişkilerini ve yönetim alanındaki muhteşemlikleri işleyeceğini düşünmüştüm ve bu beni sevindirmişti ta ki olayın muhteşem boyutunun haremdeki olaylar, memeler, entrikalar olduğunu görene kadar. ben zaten olayın tarihi boyutunu biliyordum harem kısmı eksikti ben de onu da dizi sayesinde muhteşem şekilde öğrendim.
(bkz: muhteşem halvet)
ikinci bir neden, dizinin kronolojik olarak ibrahim paşa ve şehzade mustafa'nın katli olayına yaklaşmaya başlamasıdır. osmanlı tarihini güllük gülistanlık, adaletli ve merhametli bir dönem olmaktan çıkaracak bu iki idam olayı yaklaştıkça, neo-osmanlıcı denilen, aslında osmanlı'dan çok osmanlıcı veya kraldan çok kralcı gerici ve yalan tarih sömürücüsü zihniyet huzursuzlanmaya başlıyor ve diziyi sonlandırmaya çalışıyor.gerçekten korkulması dönemin temel özelliği, açıkça sırıtan diğer neden de budur. bu sömürücü zihniyete göre, "geçmişimizle yüzleşmek" cumhuriyet dönemini kapsamalı, daha öncesi dönemi kapsamamalıdır. bu kafa, şark kurnazlığı ve riyakarlık deyimlerine uygun iyi bir örnektir.
az biraz tarih bilmek, tarihten anlamaktır. okuyan her insan yapılan çarpıtmayı anlar. hııı adam gibi yapsalar da kimse oturup izlemez o da işin farklı boyutudur. atalarımızı karı kız peşinde koşan ki dilim varmıyor söylemeye ... gibi gösteren ve yeni neslimize tarihimizi bu kadar berbat anlatan bir yapımdan şikayet etmemek körlüktür.
azzzzzcıkkk okuyunnnn lütfen.
Harem gerçeğini kaldıramayıp kadına verilen değerin görülmesinden rahatsız olmak.
Sırf tayyip diziyi eleştirdi diye muhteiem yüzyılı izleyecek kapasitede insanların olması.
ceddine saygıdan olsa gerek.
kendilerine harem kuramadıklarından. hep kıskançlık işte bunlar.
haklı olunabilir.
ama hiçbir şey tayyibin bir cümle bile estetik yargıda bulunacak cibiliyette olmadığı gerçeğini değiştiremiyor.

adam popüler bir dizide tarih araştırması yapmaya çalışıyor. tüü senin -olmayan- estetik bilincine.
garipsediğim nedenler. dizinin iyi veya kötü olması, tarihi çarpıtması çarpıtmaması falan değil mesele. garipsediğim, bir ülke başbakanının kalkıpta bir diziden rahatsız olduğunu halka duyurması ve ileri geri konuşması. yahu başka mesele kalmadı da televizyonda yayınlanan dizilere laf uzatmaya mı geldi artık sıra be insaf.
muhteşem yüzyıl dizisinden rahatsız olma nedenleri (31) olabilir.
başarılı bir padişahın bir kadın tarafından parmağında oynatılması, yine o kadın tarafından allah, peygamber, kuran diye diye yapılan oyunlar, padişahlık rejiminin islamı araç olarak kullanması gibi nedenler.
güncel Önemli Başlıklar