bugün

alevilerin ramazan orucu yerine tuttuğu.
1500 sene ölmüş insanlar için tutulmuş saçma yas . ne yalakalıkmış arkadaş.
nasipse yarın ve salı günü tutacağım oruç.

normalde pazar, pazartesi, salı şeklinde planlamıştım ama kısmet olmadı. yarın ve salı şeklinde niyet edeceğim inşallah.
allah kabul etsin.
dikkat ettiniz mi ?

bugünlerde sessiz sedasız bir oruç tutuluyor. davul yok, bağıran yok, çadır yok; parti, belediye, reklam, siyaset hoyratlığı, istismarı, iftar koşuşturması, "yetişemeyeceğim" telaşı yok. sen benim yanımda su içtin, yemek yedin görgüsüzlüğü yok. benim inancıma saygı göster buyurganlığı yok. lokantaları, çay ocaklarını kapattırma baskıcılığı yok. oruç tutmayanlarda, sözlü ve fiili bir saldırganlığa uğrayacağım tedirginliği yok. oruç tutulduğunun bir belirtisi bile yok.

farkında mısınız ? bugünlerde sessiz sedasız bir oruç tutuluyor.

not:alıntıdır...
ismi muharrem olan şahısların tuttukları oruca verilen isim.
Nedir ne değildir pek bilmem ama alevilerin orucudur.
farz değildir.

müslüman olana ramazan orucu farzdır.

ramazan orucunu özürsüz tutmayan fasıktır.

doğru yol ehl-i sünnet yoludur, peygamber yoludur.
Biz de müslümanız yeaa diyenlerin zırvası.
Sen önce farz olan ramazanı tut, muharrem bonus olsun.
--spoiler--
Muharrem Hicri takvime göre yılın birinci ayı. Muharrem Arapça bir kelime olup, kelime kökü itibarıyla "haram"dan türemiştir. Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamındadır. Araplar, islamiyet öncesi dönemde (Cahiliye döneminde) dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan "muharrem" ayında birbirlerine savaş açmak gibi "yasaklanan" fiillerden kaçınır ve uzaklaşırlarmış.
--spoiler--

sadece aleviler tutmaz bu orucu. ayrıca her sünni ramazan orucunu tutuyormuş gibi ötmemek lazım.
12 gün tutulur. Bundan önce 3 gün de masum-u pak orucu tutularak 15 gün tutulabilir.

Öyle gece kalkıp sahur yapmak yoktur. 00'da başlar. Geceden. Öyle karın doyrulmaz tıka basa. Akşama kadar hiçbir şey yenip içilmez. Akşam güneş batana kadar oruçlu durulur. Ezana bağlı değildir.
çok daha zor bir oruçtur çünkü sabaha karşı değil, geceden başlar..

Daha bitmedi, ayrıca orucu açsanız bile saf su içmezsiniz. Mevye suyu, çay vs ile giderirsiniz ihtiyacınızı. 12 gün su içmezsiniz, Anlarsınız ki suyun yerini hiçbir şey tutmaz. Bir daha yanar canınız kerbela'ya, hz. Hüseyin'e... ya hüseyn dersiniz.

Şaşalı iftar sofraları kurulmaz. Televizyonlar bağırmaz. Binlerce tl alan insanlar konuşmaz muharrem orucunu televizyonlarda. Kimsenin haberi olmaz muharrem orucundan, sessiz sakin tutulur... kimse karşımda su içtin, yemek yedin diye dövmez sizi korkmayın. Hatta biz oruç tutarız çoğunuz bilmezsiniz bile bizim oruçlu olduğumuzu.

ibadetlerin en güzelidir. Sadece rabbinize açarsınız kalbinizi...
Biz bir ay sıcakta oruç tutarken,akıllı Alevilerin sonbaharda sadece 12 tuttukları oruçtur.
ramazan orucu yerine tutulan oruç. yine aynı şeydir sonuçta. anlam veremem bir türlü..
Bir şii olarak asla tasvip etmediğim oruç.
biz de hz. Ali diyoruz ama paşa paşa ramazan orucu tutarız. Kandırmayın kendinizi.
Uydurma ibadet diyen mallar ramazan biter bitmez rakiya dusmuyorlar sanki. Ulan oruclu oruclu bir de saga sola satasiyorsunuz
ya lanet olsun sizin ibadetinize.
Bu orucu tutanlarin aman ben oruc tutuyorum diye reklam ettigini hic duymadim sessiz sedasiz tutarlar kimse bilmez kimseye de baski yapmazlar ne bi dukkan kapanir o gunler ne de yemek yedigi icin insanlara ters ters bakilir dogru olan da budur.
ameller niyetlere göredir. allah rızası için oruç tutulur. ramazanda tutmak islamın farzlarındandır. bunun dışında orucun hangi şartlarda ve nasıl tutulacağı bellidir.
Yine yaklaşmaktadır, yaradan nasip ederse bu yıl da tutulacaktır.
Kimsenin tutmadığı için dayak yemediği, sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramadığı oruç.

Alevi ile sünni farkı işte.
iranda tutulması neredeyse kanuni zorunlu oruç . sıkıyorsa sokakta yemen yiyin. kırbaçlanmaya kadar yolu var.

mezhep farkı .
bir sünni olarak bu sene tutacağım oruçtur.

sünniler açısındandan nafile oruçtur.
aşurenin bir öncesi ,bir sonrası 3 gün tutma niyetinde olduğum oruç .inşallah mevlam nasip eder .
muharrem orucunun aleviliğe münhasır olduğunu zanneden alevilerin olduğunu bilmek üzücü.

“Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’a izafetle (Allah’ın ayı denilerek) şereflendirilen Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise, geceleyin kılınan namazdır.” (Müslim, Sıyâm, 202; I, 821)

bir hanefi olarak her sene olduğu gibi bu sene de tutacağım oruçtur.
alevilerin yani ailemin tam da şu dönem tuttuğu oruçtur.

sevindiğim yanı aşure yaklaşıyor bebeksi.
Alevilerin tuttuğu ama çoğu insanın haberinin olmadığı oruc. Neden mi çünkü diğer orucumuz gibi 3 ay önceden evet sahurda ne yemeli , ne yersen kilo almamış oluruz , 5 tl ye mükemmel bir iftar nasıl hazırlanır gibi saçma sapan haberler yoktur. Kimse göğsünü gere gere ben oruç tutuyorum demez , habire kaç dakika kaldı diye hesap yapmaz. Kısacası allah kabul etsin diyorum ve susuyorum .
Alevi canlarımızın tuttuğu yas orucudur. Bu esnada su içilmez, makyaj yapılmaz, tırnak kesilmez.