bugün

amerikanın en tehlikeli meksika kökenli çetelerinden biri...açılımı mara salvatrucha 13. çok organizeler ve çok vahşiler. if you re not loyal, you re dead mesajını yaymalarıyla biliniyorlar
13 sayısı da çetenin uyması gereken kuralların sayısını belirtiyor
milattan sonra 13 yılını ifade eden kısaltma.
dünyanın en tehlikeli sokak çetesidir. amerika los angelas da bir kaç orta amerikalı genç tarafından oluşturulan bu çetenin bugünkü üye sayısının on bini aştığı söyleniyor.
amerika yı bölgelere ayıran çete her bölgeyi üyelerine dağıtarak bölge sakinlerinden haraç topluyor, bölgede neyin ticareti yapılıyorsa ondan pay alıyor ve çetenin para kaynağını bunlar oluşturuyor.
çetenin kuralları ise çok katı. çeteye bir kez girdiğiniz de çıkmanız imkansız. dışarıya bilgi sızdırmanın cezası ise ölüm. kabul edilmek için ise güvenirliliğinizi ve cesaretinizi kanıtlamanız gerek. çete üyelerinden biri ise çeteye kabul edildiğinde 9 yaşında olduğunu ve bunun için o yaşta başka bir çete üyesini öldürdüğünü söylüyor. çete üyeleri vücutlarına "ms" dövmesi yaptırıyorlar ve heavy metal gruplarının kullandığı el işaretinin bir benzerini kullanıyorlar. los angeles sokaklarında üzerine "ms" ya da "ms 13" yazılmamış bir duvar bulmak ise neredeyse imkansız. şu ana kadar onlarca insanı öldüren ms üyeleri katliamlarıyla da tanınıyor.
fbı a bilgi sızdırdığı için daha sonra öldürülen çete üyelerinden birisi ise çetenin sahip olduğu zihniyeti şöyle özetliyor: sizin için hayatınızda sadece 3 şey önemlidir. bunlardan birincisi tanrıdır, ikincisi annenizdir, üçüncüsü ise çetenizdir. tanrınız ve anneniz için yaşarsınız, çeteniz içinse ölürsünüz.
çeteye katılmak için 13 saniye boyunca çete üyelerinden bir grup tarafından dayak yemeniz gerekmektedir.çeteye girdikten sonra 3 yolunuz vardır hapisane,hastane veya mezar
* *
bunlar küçükken, geçme lan bizim maleden mantıgıyla yetiştirilmiş elamanlardır .
dünyada 40.000 in üzerinde üyesi olduğu bilniyor. insan ticareti, uyuşturucu, organ, silah ve tüm illegal işlerde amerika kıtasında büyük ağırlıkları vardır.
doğuda, florida'da beğendiği kız kendisine yüz vermeyince fuhuş yaptırmak için meksika'ya kaçıran orada da istediğini elde edemeyince kafasını kesen hatta bununla da yetinmeyip 14 yaşındaki ergenin, 75 yaşındaki dedenin kafalarını kesen manyak adam ve o'nun bin beterlerinin üye oldukları, vahşilikte amerika'nın bir numarası çetedir * . ayaklardan başlayarak onlarce kez bıçaklamak ve de en sonunda kafa kesmek ms 13'ün imzasıdır. ağababaları carteller ile zaten dea, cia bile başedemezler.

--spoiler--
o değil de bu satırları yazan cahil amerika'ya ilk gittiği zamanlarda anacığının bostanlı semt pazarından aldığı ms 13 şapkasını takmıştır. millet tipi görünce kaldırım değiştirirdi *
nihayetinde kübalı bir arkadaş uyarısıyla paçayı zor kurtarmıştır. o kübalı eleman da kaçakçılıktan girdi hapise:)
--spoiler--
zamanın şık takım elbiseli, karizmatik italyan mafya aile babalarının yerini dolduran zencilerin ve güney amerikalıların çetesi.
adına belgeseller çekilen efsanevi amerika kıtası çetesidir. merkezi el salvador olan çete meksika'da en güçlü kolunu barındırmaktadır. amerika'da los angeles ve miami ise en güçlü ikinci koludur. çetenin içinde ayrı ayrı yüzlerce grup vardır ve her biri gruba elemanları özel şekilde almaktadır. en vahşisi meksika kolundaki delgado grubudur. bunların gruba alma şartı 18.cadde denen rakip çeteden birini öldürmektir.