1. .
  kapitalizmin diğer adıdır. yüzyıllar önce derebeyliklerde insanlar ilk başlarda sahip oldukları topraklar üzerinde çalışarak ve belli oranda vergiler vererek mutlu bir şekilde yaşarlardı. ama soyluların açgözlülüğü, ilk önce vergileri ağırlaştırdı sonradan da topraklarını elinden aldı ve git gide köylüleri zor duruma sürükledi. tabi ki köylülerin de bir dayanma noktası vardı ve bu nokta geçildiğinde 1789 fransız ihtilali gerçekleşti.

  bugüne bakıldığında da yüzyıllar önceki feodalizm sistemiyle büyük benzerlikler kurulabilir. geçmişte insanlar kendi küçük mekanlarını açıp mutlu şekilde işletebilirlerdi. ama günümüzde artık şahsi işletmelerin yerlerini büyük şirketler almışlardır ve insanlar bu şirketlerde iyi maaşlarla işe başlatılmıştır ki şirketlerde çalışmanın iyi bir iş olduğuna kanı getirebilsinler diye. yavaş yavaş da şartları ağırlaştırılmaya başlanmıştır. önce çalışma saatleri arttırılmış, daha sonra maaş düşürülmüş, sonradan da sosyal hizmetlerini azaltmışlardır. durum git gide kötü bir hal almaktadır. "sen çalışmazsan senden daha ucuza çalışacak bir sürü insan var." mantığı çalışma şartlarını daha da kötüleştirmekte, dolayısıyla çalışanları mülksüzleştirmektedir. çalışanlardan kısılan paralarla ile şirket sahiplerinin servetlerine servet katmaktadır. tıpkı yüzyıllar öncesinde olduğu gibi. ancak onlar şunu unutmaktadır ki bu da onların sonunu getirecektir:

  bu çalışanların da bir sabır noktaları vardır ki o gün elbet gelecektir. o gün geldiğinde kimsenin bir şey yapmasına gerek kalmadan sistem kendi kendini yenileyecek insanlara daha adil haklar verecektir. böylece insanlar daha mutlu bir yaşam sürecektir. taa ki yeni bir modern devrime kadar.
  2 ... sen bana bu diyemezsin
 2. .
  (bkz: anamalcılık)
  ... meister writer
 3. .
  (bkz: aydın doğan)
  ... kutukutupense
 4. .
  (bkz: kölelik kanunu)
  ... sen bana bu diyemezsin