bugün

insan düşünüyor MNG, kurumsal bir firma. En fazla ne olabilir? Ne kadar ileri gidebilirler diye.
iş kargonuzun rehin alınmasına kadar gidiyor.

05.02.2018 tarihinde saat 18.10'da MNG Yaşamkent şubede yaşanan olayı aktarıyorum. Daha önce aynı şubede defalarca kez benim ve annemin kargolarında sorun yaşadık ama bu sonuncusu akıl almaz düzeydeydi. Cumartesi günü elime ulaşması gereken ürün ulaşmadığı, Pazartesi de bütün gün beklememe ve aramama rağmen kargo gelmediği için ailem ile birlikte şubeye gittik. Kargoyu sorgulattım, bir iki dakika kargoyu arayıp bulamadılar.
Erkek çalışan, "kargonun kaybolmuş veya arabadan çalınmış olabileceğini" söyledi. "insanlık hali olur böyle şeyler, doktorlar da masasında adam öldürüyor" deyip güldü. Çok yoğun olduklarını daha sonra ilgileneceklerini söyleyip başlarından atmaya çalıştılar. Biz sorunla ilgilenmeleri rica ederek oturmaya devam ettik.
Kargoyu kaybetmiş olmalarına rağmen kimse bizimle ilgilenmedi. Bu 10 dakikalık süre içerisinde kargoyu kaybeden kurye telefonundan oyun oynuyor. Biraz sonra bize bağıracak olan Ayça isimli şahıs kahvesini içerek bize sinirli şekilde bakıyor ve sürekli üflüyordu.
Toplamda 10 dakika oturduk ve bu süre içerisinde bir kere “insanlık hali” diyerek konunun örtbas edilmeye çalıştığını ve kimsenin hala ilgilenmediğini belirttim. Daha sonradan adının Ayça Yalçınkaya olduğunu öğrendiğim şahıs yaptıkları hatayı ısrarla çözmelerini talep etmem üzerine birden sinir patlaması yaşadı : "Allah bilir üç kuruşluk mal sipariş ettiniz ne var yani. Kaybolmuş olabilir. Beni rahatsız ediyosunuz, çıkın gidin” dedi. Bu lafları duyunca şok olduk ve tepki gösterdik. Erkek çalışanlar tarafından “defolun gidin kargonuzu da bi daha asla alamayacaksınız bi daha da buraya gelmeyin” diyerek üçümüz de yaka paca dışarı atıldık.
Hayatımda hiçbir hizmet kurumundan bu kadar saygısızca ve aymazca bir yaklaşıma maruz kalmamıştım. 60 yaşın üzerinde olan annem ve babamla birlikte kargomuzu kaybeden şubeden kovulduk! Çıkar çıkmaz gereken yerlere ifade vererek şikayet ettik. Kargonun bana teslim edilmeyeceği aşikar. Ancak olayın boyutu kargonun teslim edilmesiyle telafi edilemeyecek kadar da ileri durumda.

07.02.2018 yaşanan olayı aktarıyorum. iki gün önce yaşadığımız olayın üstüne dün telefonuma MNG Kargo’dan “kargonuz şubededir gelip alabilirsiniz” diye mesaj geldi. Annem de mesaja istinaden bugün sabah kargoya gidiyor ve ne azı ne fazlasıyla aşağıdaki diyalog geçiyor (ses kaydı var):
Bir şube müdürünün müşteriye kafa tutma saplantısının sonucu şu şekilde:
Annem: Kargoyu alabilir miyim?
Görevli: Kargonuz burada ama size vermeyeceğiz, müdürümüzün talimatı var. Kargonuzu size teslim etmeyeceğiz.
Annem: Hakkımızı aramak suç mu? Bizim olan şeyi bize vermiyorsunuz.
Görevli: Müdürün talimatı var abla.
Çıkıyorlar.

Yaşamkent’te oturuyorsanız lütfen MNG’ye dikkat edin ve eğer kaybedilme, yanlış eve teslim edilme ya da kargoyu alıkoyma (ki benim kargomda üçü de oldu * ) gibi bir durum olursa lütfen ilgili yerlere şikayet edin. Yoksa görüldüğü gibi kargoyu alıkoymaya ve inatla teslim etmemeye kadar gidiyor iş.

Ben ve annem bu kargo aracılığıyla ne kadar sipariş verdiysek hep sorun yaşadık ve eminim ki bizim gibi sorun yaşayan yığınla insan var.
Kargo görevlilerinin olayı bu kadar kişiselleştirerek kafa tutması ve sözde meydan okumasının tek bir açıklaması olabilir. Müşteriye ne derlerse desinler, ne şekilde davranırlarsa davransınlar (ki bizi defolun gidin giderek yaka paça dışarı attılar * ) hiçbir şekilde bedelini ödemeyeceklerine emin olmaları.
Kargomu rehin alan Yaşamkent Şube Müdürü Ayça Yalçınkaya şöyle demişti “Allah bilir üç kuruşluk ürün istediniz, gelmiş burada bizi rahatsız ediyorsunuz.”
Yalçınkaya’nın “üç kuruşluk” dediği ürün için değil, esasen aileme ve bana yapılan saygısızlık için ilgili Bakanlıklar da dahil ulaşabildiğim her yere şikayet ettim.
“Üç kuruşluk” dediğiniz ürünü anneme doğum günü hediyesi olarak almıştım. 3 günümüzü rezil ettiniz. Ankara’ya ailemin yanına gitmiştim zehir ettiniz. Ailemin ve benim 3 gündür yaşadığımız zaman, enerji ve moral kaybı yanınıza kar kalmayacak bilesiniz.