fransizca 'mise en scene'den gelir.. sahneye koyma.sinemada genel anlamıyla bir sahnenin "içeriği." oyuncuların sahne içinde söyleyecekleri diyaloglardan nerede durucakları, bakacakları, dönecekleri vb. gibi bütün bir hareket bütünlüğünün düzenlenmesi işine verilen ad.
bir tiyatro eserinin sahneye konması, sahneye göre düzenlenip, yorumlanması.
ankara bahcelıevler de bır cafedır.
tezgah, danışıklı dövüş, kurmaca... manasında da kullanılır informel basın haberlerinde...
normalde tiyatroda bir eserin sahneye konulmasıdır.
anormalde ise suan bulundugum ve nargile içtiğim yerdir.
ankara bahcelievler de bulunun, otantik bir kafe.
naneli nargilesini hiçbir şeye değişmeyeceğim kafe. bahçelievler, ankara'dadır.
tiyatro oyununun sahneye koyulma işi.
sahne düzeni.
kerim mic rap,frekans ve rahdan isimli türkçe rap'in altın çağında rap yapan mc'lerin çıkardığı çok güzel bir albüm.
"sahneye koyma" anlamına gelir ve ilk olarak oyunları yönetme pratiğine uygulanmıştır. bu terimi film yönetimine genişleten film incelemecileri bu terimi, yönetmenin film karesi üzerinde görünenler üzerindeki kontrolünü ifade etmek için kullanırlar.

mizansen genellikle bir planlamayı içerir. ancak yönetmen planlanmamış olaylara da açık olabilir. bir oyuncu sette söyleyeceği diyaloğa ekleme yapabilir ya da ışıkta beklenmedik bir değişiklik dramatik etkiyi artırabilir.

"she wore a yellow ribbon" filminde süvarilerin monument vadisi' nden geçişlerini filme alırken john ford dramatik bir arka plan yaratmak için yaklaşan bir gök gürültülü fırtınadan yarralanmıştır.

görsel
Adımı taşır. Pek severim kendisini.
mizansen dendiğinde ne alakaysa
hiç yanlış tartmayan mizan terazisini
aklıma getiren şey.
Hani bazı olaylar olduğunda, olayların sahteliğini (kolpalığını) anlatmak için "Tiyatro" diyorlar. Tiyatrocular da buna köpürüyor ya..

Hah işte... "Tiyatro" kelimesi yerine kullanabileceğiniz kelime budur efendim. Tiyatrocuların da alınacağını pek zannetmiyorum.

Türkiye'de yaşamak, ustaca hazırlanmış bir mizansenin seyircisi olmak gibi...
görsel
Birileri benden bahsetti sandım bir an. Benim o ben.
tiyatroda bir oyunu anlamlı ve uyumlu bir biçimde sahneye koyma çalışmalarının tümü.