bugün

Ahmet aslan yorumu ile insanı mest eden şarkıdır. dinlenmesi tavsiye edilesidir.
Şu anda dinledigim.
Alevi bektaşi türküleri bir başka oluyor.
(bkz: ahmet aslan)
'Rızkımı veren hüda'dır, kula minnet eylemem' şeklinde sözleri olan şarkıdır.
iblisin talim ettiği yola minnet eylemem sözleriyle ruhumu costuran şiir.
selda bağcanın müthiş yorumladığı nesimi şiiridir.
gazla çalışıyorum zaten de,
birazdan duvarlara falan kafa atacağım.

oyşh.

çok iyidir çok.
dinlediğinizde sizi bambaşka alemlere götüren ahmet aslanın sesinden dinlenmesi gereken şarkıdır.

insana huzur veren hayata dair bir bestedir.
Murat kekilli de güzel söyler.
Bütün versiyonlarını dinledim. Klasik müzikle yorumlanmışı bile mevcut.
Selda Bağcan versiyonu iyi evet . Fakat en iyisi ve defalarca dinleteni Ahmet Aslan'ın versiyonu. Susarak özlüyorum Şarkısında ilk dinlemiştim Ahmet Aslan'ı. Bu adam bir şarkıyı yorumluyorsa eşsiz yapıyor bu işi. Fantastik. Ek olarak , şunu da şuraya koyalım lazım olur.

görsel
tamamen hayat felsefem olmuş şiir.
yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem

diyeceklerim bu kadar sayın hakim.
https://www.youtube.com/watch?v=fwB_8kGGs04
oy nesimi, can nesimi ol gani mihman iken
yarın şefaatlarım ahmed-i muhtar iken
cümlenin rızkını veren ol gani settar iken
yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem

http://www.youtube.com/watch?v=Nbm0mjjoYwE
hmmm öyle mi yani siz bu eseri çok seviyorsunuz ve hayat felsefeniz bu öyle mi? hm ne kadar merjinal ve çekicisiniz şimdi bütün kadınlar veya erkekler aşık olmalı size dimi ya.. dibine kadar diğer insanlara bağlı yaşayıp kimseye minnet eylemem diye nara atmak cahilcedir arkadaş daha da anlamadıysan anlatayım kahvaltıda tükettiğin ekmeği fırın işçileri üretir, giydiğin ayakkabı, giydiğin ceket fabrikada başkaları tarafından üretilir, o havalı otomobilin arıza verdiğinde soluğu oto tamircisinin yanında alırsın, en ufak hastalıkta bile doktora koşup aman doktor neyim varki acaba? diye sormanı saymıyorum bile. elbette hepsinin ücretini vererek yaparsın bunu ama senin gibi derin bir felsefeye sahip bir marjinalin minnet eylemekten kastının sadece parasal maddi ilişkiler olduğunu düşünmemeliyiz değil mi? yani güzel kardeşim herbirimiz birbirimize minnettarız bir inşaat işçisi doktora, doktor bir tarım işçisine minnettar olmalı... güzellik burdadır sizin kof marjinal görünme çabanızdan çok daha güzeldir...
deyip babişkodan para istemek?
https://scontent-sea1-1.c...jExNDM1MDkyNDcxOA%3D%3D.2
Dinlerken tüyleri diken diken eden aynı zamanda bir hayalden başka bir hayale götüren ahmet aslan'ında söylediği hatta hayat verip pınarlar akıttığı türkü.
bir türküden zamanla ne kadar fazla antipati kazanılır sorusunun kendi adıma en güzel örneği.

sesine tahammül edilemeyecek, üç beş zibidinin dilinde rezil edilip, her yerde gerekli gereksiz çalınması beni bu türküden aşırı soğuttu.
ilk duyduğumda bir mahzuni eseri zannettiğim şaheser bir nesimi şiiri. (bu arada sanılanın aksine derisi yüzülerek öldürülen seyyid nesimi değil, ona olan saygı ve hayranlığından ötürü kul nesimi mahlasını kullanan başka bir ozana aittir.)
içinde felsefi ve tasavvufi derinlik barındıran alevi-bektaşi türkü ve şiirleri bir başka oluyor. akabinde her çağa ışık tutan evrensel öğütler de içerir.
ben en iyi selda bağcanın yanık sesine yakıştıranlardanım. meşhur ahmet aslan yorumu bana fazla ağır-yavaş geliyor.(selda bağcan türkü modunda okuyor, o ise divan edebiyatı eseri/gazel modunda.)
ki bir mahzuninin nefesinden de dinlemek isterdim.
Ahmet aslan'ın harika seslendirdiği parça.
har içinde biten gonca güle minnet eylemem.
Melamiliğin en iyi açıklaması, daha doğrusu sunumudur. Daima hoşuma gitmiştir bu şiir. Nesimi'yi hep beğenmişimdir.
Nesiminin şiiridir sikerim işinizi deyip şu şiiri yazmış.

Har Içinde Biten Gonca Güle Minnet Eylemem
Arabi Farisi Bilmem, Dile Minnet Eylemem
Sırat-I Müstakim Üzre Gözetirim Rahimi
iblisin Talim Ettiği Yola Minnet Eylemem

Bir Acaip Derde Düştüm Herkes Gider Karına
Bugün Buldum Bugün Yerim, Hak Kerimdir Yarına
Zerrece Tamahım Yoktur Şu Dünyanın Varına
Rızkımı Veren Hüda'dır, Kula Minnet Eylemem.
Her satırı ibretlik bir can nesimi şiiridir. Kral insanların allah'tan başka kimseye ihtiyacının olmadığını gül ne kadar güzel olsa bile ona bile minnet etmeyeceğini anlatan bir başyapıttır.

--spoiler--

har içinde biten gonca güle minnet eylemem.

bir acaip derde düştüm herkes gider karına
bugün buldum bugün yerim, hak kerimdir yarına
zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
rızkımı veren hüda'dır, kula minnet eylemem.

--spoiler--
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar