bugün

yerli malı kullanmak milliyetçiliktir okadar da kötü değildir. sanki 6milyar insan birleşelim insanlık diyor. ırkçılıkla bir tutmak daniskalıktır. ülkemizde bu olgununda içi başka şeylerle dolduruldugu için kötülenyor.
1000 yillik türk yurdu anadolu da türk milliyetciligi yapinca irkci diye saldirilmasidir.
milliyetçiliğin tanımı basit, ortak kültür ve aidiyet duygusu.

madem bunu savunanlar ırkçı faşist oluyor.

bu kadar masum bir milliyetçiliğe karşı çıkanlar da, bu düşünceyi savunanlar tarafından milliyetsiz olmakla itham edilebilir.

efendim geçmişte çok kan dökmüş de bıdı bıdı, sanki karşı taraf sütten çıkmış ak kaşık idi, milliyetçiler vebadan ölüyordu zaar.
çocukluk hastalığıdır.
ırkçılıkla milliyetçiliği ayırmayı hala öğrenemeyen tirki bar solcularının ve şalvarlı kekoların salladığı kavram.

toplumun kapasite, görgü ve birikim açısından en az "dünyalı" olanlarının sözde aydınlanmışlık hali ile saldırdığı kavram ayrıca. farklılaşamamanın, hala feodaliteye tabi iradesiz aidiyetlerin parçası olmanın getirdiği bir hiddet ve hırs ile sallıyorlar.

soran olursa erzurumluyum, diyarbakırlıyım, sakaryalıyım yerine "dünyalıyım" demeye başlayın da samimiyetinize inanalım...
milliyetçilik demek 68 kuşağı demektir. 68 kuşağı sanılanın aksine sosyalist değil milli demokratik devrimi sosyalizmden etkilenerek atatürkçülük yolunda yapmayı tasarlamıştır. deniz gezmişin hayattaki bütün arkadaşlarıda bunu destekliyor. deniz gezmişin ankaradan samsuna mustafa kemal yürüyüşüde bunu kanıtlıyor zaten.
bulunduğu her ortamda ve her fırsatta yaftalanmaktan, ayrımcılıktan ve genellemeye tutulduklarından şikayetçi olan, bunlardan yakınan sürüngenlerin genellediği ve yaftaladığı düşünce fikir akımı. bir ülkedeki bilimum sörmügeci orospu çocuğunun yakındığı kavram. aynı sürüngenlerin yakındığı diğer kavramlar için; ; vatanseverlik, faşizm, ırkçılık...

fransayı işgal eden nazilerin de düşüncesiydi bu işgale direnen charle da gaul'ün de düşüncesi, cezayir'i sömürmek isteyen frasızların da, sömürülmeye karşı çıkan cezayirlilerin de, ogün samast'ın da düşüncesiydi, atatürk'ün de ideolojisiydi.

ama en uyuz olduğum kendi ırkını üstün tutma projesi. avrupa'da birçok milliyetçi organizasyon var, buralarda birçok milletten insan birbirleriyle fikir alışverişinde bulunuyor, gençlik kamplarında ortaklaşa eğleniyor. biri de çıkıp yeaa sen kendini üstün görüyorsun demiyor. sonra sikik doğu ülkeleri dışında esamesi okunmayan embesil sürüsü gelip bir genelleme yumurtluyor. neyse; sosyalist ürür kervan yürür. ha bir de avrupa'da kimin kimin kafasını ezdiği belli. zekada olduğu gibi bilekte de yarışamazsınız. adama sormazlar mı koçum neden eğitim seviyesinin iyi durumda olmadığı laos, vietnam gibi ülkelerde sayısı oldukça fazla olan sosyalist solcanlara bu ülkelerin tam tersi olan avrupa'da kimse rastlamıyor?
zamanında atatürk ilkesi olan,ancak şimdiki günümüz gençliğinin büyük bir çoğunluğu tarafından "taraftar psikolojisi"ne bürünen görüş..bir çok türk genci,milliyetçiliği furbol takımı tutar gibi benimser..oysa milliyetçilikte asıl önemli olan,ırkı kırkı ön planda tutmak değil,kendi insanının daha iyi,daha üstün yaşayabilmesini sağlamaktır...millet için bir bok yapmadan "benim milletim mükemmeldir" demek biraz zor ve saçmadır..bunu diyebilmek için,milleti çok rahat koşullarda yaşatmak,onu üstün tutmaktan ziyade,üstün yaşatabilmek gerekmektedir..hiçbir devrimci "halkım çok daha iyi yaşasın" diye düşünüp amerikalıya,israilliye boyun eğip taşaklarına dolanmamıştır,dolanmaz da..
yıl 2012 olmuş kitaplara, makalelere, araştırmalara rahatlıkla ulaşabiliyorsun hala Milletini üstün görmek, milletinle böbürlenmek ekseninde eleştirilen düşün türüdür.

Oğlum harbi yıl 2012 olmuş lan, istediğin kitaplara rahatlıkla erişebiliyorsun, en ufak akademik makaleleri karıştırsan bu akademik kitaplar ve makalelerin en fazla Milliyetçilik düşmanında bile milliyetçiliğin sadece veya basitçe milletinle böbürlenmekle ilintili olmadığını anlatır. Hele de Türk Milliyetçiliğinin. En kızıl komunistin yazdığı akademik makalede bile Milliyetçiliğin, özellikle de Türk Milliyetçiliğin ortaya çıktığı koşullardan (kızıl komunist derken bugünün Kürtçü serserilerinden bahsetmiyorum, harbi komunist akademisyenlerden) bahsedilir ve olayın nasıl şekillendiği anlatılır. hiçbir zaman da Türklükle övünmenin salt Milliyetçiliğin kökeni, temeli olduğundan bahsedilmez, sadece sonuçlarından biri olduğundan bahsedilir.

Ama bizim okumamış veya tamamen Türk düşmanı olan cahil serserilerimiz ise her daim aynı benzetmeyi yaparlar "seçemediğin özelliğinle niye övünüyorsun" diye. Oysa ki milliyetçiliğin kökeni seçemediğin özelliğinle övünmek değil seçemediğin yani değiştiremeyeceğin Ailene sahip çıkmaktır. Ailen varoşların dibinde oluşmuş bir ayyaş ailesi de olabilir, para babası milyarder ailesi de. Milliyetçi de değiştiremeyeceği ailesini en iyi yerde görmek için onun en iyi özelliklerini öne çıkartırtıp ondan hız alırken kötü özelliklerini de "iyi özelliklerimizde iyiyken kötü özelliklerimizde de daha iyi olabiliriz" diyen kişidir. Ha sen aileni umursamazsın, ailenden uzak durursun, benim için ailem önemli değil dersin! ama o iş öyle yürümez, her daim uzakta durduğun ailene yapılanlar seni bir şekilde etkiler. Velhasıl özetleyelim

Ancak ve Ancak cahiller tarafından " doğuştan gelen özellikle artislik yapılan düşüncedir" kıvamında özetlenebilecek büyük anti-emperyalist, Türklüğü bağımsızlığa ulaştırmış Mustafa Kemal'in düşüncesidir.

Türk Milliyetçiliğine bu kadar embesilce, cahilce, akademik argüman olamayacak derecede sığ argümanlarla karşı çıkan hemen hemen herkes de ya bilgisiz ve özentidir ya da doğrudan doğruya Çanakkale'nin, KOcatepe'nin, kurtuluş savaşının, Mustafa Kemal'in yani Türk'ün düşmanıdır. Yani asıl Milliyetçiliğin kötü tarafını, Irkçılığı; Türk Milliyetçiliği gibi akçura'yla güzelce özetlenmiş anti-emperyalist bir düşünceye, Türklüğe karşı çıkarak yaparlar.

Dünya vatandaşlığı teranesi de hiçbir sosyolojik karşılığı olmayan, bilgisiz milliyetçilerin yaptığı hamaset kurulu tanımlardan daha boş, beleş ve demagojik bir tanımdır.
mesela biz şuan "lan olum insanlar 300 sene önce ne salakmış cennetten arsa satın aldıklarını sanıyorlarmış" diyoruz ya? 100 sene sonra insanlar şöyle diyecek "lan olum insanlar 100 sene önce ne salakmış sırf biri başka bir memlekette doğdu diye birbirlerini ayırır sevmezlermiş herkes en iyi ırk bizimki dermiş" diye dalga geçecekler. budur işte özetle milliyetçilik.
vatanını seven onurlu insanların ideolojisi.
anlatılmaz yaşanır bir duygudur. içinde bu duyguyu barındırmayan insanlar her zaman sizi bir kenarda tutacaklardır. ama milliyetçi insan ona bile saygılıdır çünkü atalarından onu öğrenmiştir. asildir.
faşizm, komünizm, kapitalizm de dahil olmak üzere bütün ideolojiler gibi batı kaynaklıdır ve bizim dünyamıza az veya çok zararlıdır. Milliyetçilik de her ideoloji gibi islam düşüncemizin zayıflamasıyla kuvvet bulmuştur bizde.
milliyetçi olmak için, belirli bir derecede zihinsel engelli olmak lazım.
thomas mann* *
vatanseverliğin doğal bir sonucu ve neticesidir.Milleti Olmayanlar için Faşizmdir...
fitnedir, aşiretçiliğin daha geniş kapsamlı halinden başka bir şey değildir. kendinle övünürsen pis ve bencilce bir zevktir. kavminle övünürsen daha büyük, daha çirkin bir eylemdir. yakınlık hissetmek başka mesele...
ülkemizde olmayan ilke, şeklen varmış gibi görünür ama aslen yoktur.
kökü insan ruhunun derinliklerine kadar ulaşan sosyal bir zaruriyet.
romantik his yumağı ile sarılmış, karışmış ve kaynaşmış olarak bir Millete mensubiyetin ve bu mensubiyetin gerektirdiği yaşayış ve davranış pratiğinin şuur halidir.
sırf o ülkede doğdunuz diye o ülkeyi diğer ülkelerden üstün görmek ile o ülkeyi her zaman kendinden bir parça gibi görmek arasındaki ince çizgidir.
başında "Türk" bulunup fikriyatların en üstünü olanını savunmak veya yermek için enazından Gaspıralı'ya hakim olmayı gerektiren düşün türüdür. Sen Gaspıralı'yı bilme, Akçura'yı üzerine koyma, Mehmet Emin'in bütün herkesten önce öne çıkıp yazdığı dizelerin arka planını bilme sonra Milliyetçilik bilmem ne! Oğlum cahil olmak, bilgisiz olmak her türlü konu hakkında konuşmaya can atmak demektir de insan utanır lan! Utanır, ben hayatım boyunca ne okudum, ne yazdım da hala konuşuyorum diye.
insanın özünde yoktur. sunidir. yapmacıktır. belki de oyuncak hamurundan yapılmıştır.
"bizim igrenc gunahimiz, putperestligimiz, cilginligimizdir." *
türk yapıyorsa ırkçılık, kürt yapıyorsa devlet bize bakmamıştı silaha sarıldık.
insanı hayvandan ayıran özellik. hayvan soyunu sopunu bilmez, yalnız onun milliyeti yoktur. ha ben hayvanın ta kendisiyim diyorsan buyur kendi soyunu inkar etmeye, milliyetçiliği eleştirmeye devam et...
bir çocukluk hastalığı ve insanlığın kızamığıdır.