1. 1.
  borodino savaşının aklı başında tek komutanıdır.

  bugün rusya varlığını sürdürüyordu bu komutana borçlu bunu.

  napolyon'a kayıp verdirip sonra elindeki orduyu kaybetmemek adına geri çekilmiştir. saldırıya geçse %30 ihtimalle belki kazanabilirdi ama, bunun yerine napolyon'un vatanından bu kadar uzakta ve bir anlaşma elde edemeden aldığı toprakları elinde tutamayacağını ön gördü ve hem ordusunu hemde topraklarını korudu.

  korkak ve ödlek olarak anılabilir ama askeri bir dehadır o an için.
  3 ... modern zaman filozofu
 2. 2.
  yakın çağın jukov yaratmıştır tatik dehasıyla . fransa kültürüne etkisi büyüktür ayirca *
  rusya kültürün'de zararı'da nitekin her mareşal gibi tarih silmiş tarih yazmıştır. tam bir yaşlu kurt generaldir. başlığın altina bu kadar az doldurulması beni şaşırtmış ilerleyen zamanlarda doldurma gelicem.
  ... ehveniser
 3. 3.
  18. yüzyılda Grigory Potyomkin ile birlikte rusya'yı ayağa kaldıran general ayrıca mareşaldır.

  Osmanlı ile yaptıkları 3 savaştada üstün taktikleriyle savaşın kazanılmasında büyük pay sağladı ama en önemli katkısı napolyon savaşlarında yaptığı taktik ile rusların dünya tarihinde kalmasını sağladı.

  Borodino Savaşı kaybedildikten sonra, Napolyon Moskova'ya girdi. Şehir halkının neredeyse tamamı şehri boşalttı kaçmaya başladı. Hatta napolyon'un ruslarla ilgili ünlü bir sözü vardı ne kadar korkaklar diye.

  Ekim'i bekleyen Kutuzov, ekime kadar ordusunu güçlendirdi. Sonra 24 Ekim'de Fransızlara saldırdı . Kutuzov ağır kayıplar verdirtmesine rağmen, geri çekildi.işte kritik nokta bu.Herkes saldıralım derken o geri çekildi. Kutuzov'un bu hareketi ilk başta çok tepki aldı.Hatta deli denildi Ama Fransız ordusunun kalan küçük bir birlikle geri çekilmesiyle, böyle bir hareketin doğruluğu anlaşıldı ve kahramanlık ünvanı verilen nadir kişilerdendir.

  68 yaşında hastalanarak öldü büyük askeri deha.Grigory ve mihail kutuzov olmasa rusya diye bir devlet kalmayabilirdi belkide.

  mihail kutuzov
  13 ... wilcoo