bugün

Her ziyaret edişimde " sevgili yolcularımız birlikteliğimiz burada son buluyor iyi günler dileriz " anonsu geliyor kulaklarıma.

Ama beni bu kadar rahatlatan başka bir yer yok. Huzurlu hissediyorum mezarlıkta.

görsel
hakiki gençlik ölüm desem kimse inanmaz
taş ihtiyarlar ,selvi çürür ölüm yıpranmaz .

necip fazıl .
Sesini ve yüzünü unutmaya başladığınız insanların bulunduğu yer. Resimlerine baktıkça artık yabancı birilerine bakıyormuşsun gibi geliyor.
Türkiye'de geneli berbat durumdadır. Özellikle ankara'daki karşıyaka mezarlığı.
Geçtim yine önünden. Yine gözlerim doldu, yine tüylerim diken diken .. Boğazımdaki acı ve gözlerimdeki belli belirsiz yaşlarla mezar taşına bakarak ruhun için dua okudum. Oysa ki orda olması gereken en son kişilerdendin. Mekanın cennet olsun..
ebedi gençlik ölüm desem kimse inanmaz
taş ihtiyarlar,selvi çürür ölüm yıpranmaz.
Küçük yaştan beri çeşitli hikayelerden dolayı korkulacak mekan haline gelen aslında en güvenilir ve en huzurlu yerin olmasıdır. Öldükten sonra insanların gömüldüğü yerdir.
en içlisi kerkük kalesi'ndeki osmanlı subayları mezarlığıdır.girişteki tabelad. "burası gurbet değil, vatandır." yazar.
balyoz gibi oturur insanın yüreğine.
lise yıllarında şarap içtiğimiz ve seks yaptığımız yer.
inanılmaz ama huzur bulduğum mekan. ölüden zarar gelmez derler ya doğru. arada kaçıp mezarlığa gidiyorum. düşünmek için ideal yer.
bir gün, buradaki bütün din düşmanı kafirlerin altına gireceği yer.
(bkz: Son durak)
Ölü bedenlerin çürümesi için ayrılan mekanlardır fazlaca yer kaplamaktadır. Bir mezarın yerine(yanında da olabilir) ağaç dikilse çok güzel olur.
Delikanlılığın sonu.
Dünya üzerinde bulup bulabileceğiniz en huzurlu yerdir.

Her mezarlığın kendine özgü bir doğası var. Geceleri çoğu insan korkar mezarlıklardan ama ben sakinleşmek için gizlice camdan kaçıp geceyi orada geçirdiğimi biliyorum.

Ruhumu sakinleştiriyor.
sayfaları bir daha açılmamak üzere kapanmış, anılardan başka okunacak yeri olmayan hikâyeler antolojisi.
Mezarlıklar vazgeçilemeyen insanlarla doludur. Hiç kimse vazgeçilmez değildir.
nihal candan denilen kefaşenin oynayacağı film. 3 kasım da gösterime giriyor.
türk sineması oyuncu sıkıntısı yaşıyor malum bunu bulmuşlar ve filme koymuşlar.
yazık lan valla yazık !
Başlığı görünce aklıma dedem geldi. Mezarlıklar, Hepimizin son adresi diyebiliriz.
Sonsuzluğun evi.
Bu ulkede agaclarin kismen guvende oldugu nadir mekanlardan biri.
içinden geçerken korkudan ıslık çalınan yer.
aslında en büyük arkeleoloji müzesi ama burada çıkarılamayan şeyler anılar yada yaşanmış olaylar en büyük izler en büyük savaşlar en büyük tecrübelerin yattığı yerler biraz da henüz istedikleri şeyleri yapamadan gidenlerle dolu o gün geldiğinde beni mezara gömmesinler kayığa bindirip denize salsınlar böylesi daha makbul .
ilginç bir şekilde bana korkutucu gelmeyen, hatta gayet huzurlu gelen mekan.
bugün gider misin deseler hayır demem.
Belki de ağaçlardan yukarıya doğru
Uzayan bir şey vardır mezarlardan
Sonsuz hürriyete benzer bir şey,
Öyle sessiz, öyle kocaman...

Bir bu tesellisi kaldı mezarlığın
Yoksa ölünün hali yaman...

bizim semtte bir mezarlık var çok güzel.
geceleri önünden geçerim eve gitmek için allahım o ağaçlar, temiz havası, sessizliği, karanlığı çok hoşuma gider. hatta çevreyelen duvarın üstüne otururum bazen. genelde fatiha okurum bazen itliğim tutunca hoşlarına gider diye türkü mırıldanıyorum.
araştırdım biraz yer yokmuş.

gömülmeye bile yer yok. o bile istediğimiz gibi olmayacak desene.