1. 1.
  telefon aboneliğine gerek kalmadan, elektrik hattı üzerinden internete bağlanma olanağı sunan kurum.

  şu ana kadar herhangi bi sorununa rastlamadım, limitsiz fiyatları da uygun.
  ... cifte kavrulmus zenci
 2. 2.
  bpl ( broadband over power line ) denen teknoloji ile elektrik hattı üzerinden internet erişimi aldığım firma. şu anda sadece belirli sitelerde hizmet vermekteler. ayrıca voip hizmeti var ve yakın zamanda iptv'de devreye girecekmiş. türkiye'de bu alandaki ilk firmaymış.
  http://www.metronet.com.tr

  3 haftadır metronet'in internetini kullanan biri olarak paylaşabileceğim naçizane bilgiler şu şekildedir.

  hız gayet iyi. sistem oldukça kullanışlı. oturduğum sitede tabi yeni kurulan bir sistem olduğu için sanırım ilk başlarda birkaç arıza olmuş. ama ben 3 haftadır hiç bir kesinti ile karşılaşmadım. sadece ilk bağlantı yapılırken birkaç sorun çıktı ama teknik olarak hemen ilgilenildi ve sorun çözüldü. ayrıca şimdiye kadar e-mail ile sorduğum bütün sorulara da hızlı bir şekilde cevap geldi ve telefon açtığımda da teknik olarak hiç yanıtsız bırakılmadım. ayrıca ilk ay için deneme babında fiyat 9,99 tl hız 4mbit imiş.

  download ve "upload" hızı aynı. verilen modemi fişe takıyorsunuz ve fazla vakit geçmeden internet bağlantısı hemen hazır hale geliyor.
  şifre yok, ayar yok. kablosuz dağıtıcınız varsa modemden çıkan ethernet kablosunu buna takıp interneti kablosuz da kullanabilirsiniz

  fiyatlar ; 26 tl'ye 2 mbit, 46 tl'ye 4 mbit sınırsız bağlantı.
  adil kullanım filan olayı yok
  ( bir de 2mbit için 7 tl, 4mbit için 5 tl 24 ay taksitle modem ücreti var) .
  turk telekomda 1 mit sınırsızı 46 tl ye kullanıyordum ayrıca yaklaşık 15 tl telefon faturası ödüyordum. yani hem fiyat hem hız olarak ttnet'e göre oldukça ama oldukça avantajlı.
  2 mbit için 26 tl daha ucuza iki kat daha hızlı internet diyebilirim. ( tabi sabit telefon kullanmayan biriyseniz ) fatura nasıl gelecek nasıl ödeme yapılacak şu anda bir bilgim yok maalesef. bunlar 24 ay taahütlü fiyatlar.

  paylaşım programları için port açılması gerekiyor. sanırım güvenlik için portları kapatmışlar. fakat hemen hallediyorlar. kullanılan modemin yapılabilecek hiçbir ayarı yok. kendileri uzaktan sanırım modemin numarasına göre gerekli ayarları aktif hale getiriyorlar.
  bir de bu port forwarding olayı ile ilgili amerika'da bpl hizmeti veren ibec firmasından aldığım bilgi "we only block ports that any ısp would normally block" şeklinde. yani metronet biraz daha farklı çalışıyor gibi görünüyor.

  özetle tavsiye edermisiniz diye sorarsınız evet diyebilirim.

  ayrıca belirtmek istediğim, yıllardır interneti kullanmak için almaya mecbur bırakıldığım ev telefonu ve ödediğim sabit ücretler, ayrıca yüksek fiyatlı ve düşük hızlı internet bağlantısından dolayı türk telekom'a karşı, afedersiniz ama inanılmaz derecede gıcığım.
  bilişim teknolojilerine oldukça meraklı biri olarak oturduğum yerde elektrik hattından internet hizmeti veren bir firma olduğunu gördüğümde gerekten çok sevinmiştim. sonuçta t.telekom tekeline karşı her zaman diğer firmaları desteklemek gerektiğini de savunan bir insanım. ( gerçi onlar da tt omurgasını kullanıyor ya, adı üstünde tekel)
  şimdi iyi reklam yaptın diyen olabilir. yanlış anlaşılma olmasın lüfen. ben metronet çalışanlarına da söyledim. sizi desteklemek için elimden geleni yapıp her platformda tavsiye edeceğim diye. tabi hizmet kalitesi kullanıcıları mağdur etmeyecek düzeydeyse ki şu anda gerçekten çok iyi.

  firma çalışanlarından aldığım birkaç bilgiyi de sizinle paylaşmak istiyorum.

  " yakın zamanda kendi omurgamızdan ve bağımsız bir şekilde internete çıkacaksınız
  " bağlantı hızı ile alakalı yapacağımız takviyelerle yakın zamanda daha iyi şekilde çıkışlarınız olacak. (özellikle ping süreleri çok daha iyi olacak ) emin olun bu konuda çok ciddi çalışmalarımız ve son teknoloji sistemimiz var. kurulumunu da yapıyoruz. sitelerin elektrik odalarında kurduğumuz cihazları kontrol ederek kaliteyi kendinizde görebilirsiniz."

  son olarak ttnet'de 1mbit ile max 110kb download yaparken metronet 4mbit ile utorrent'de 530 - 540 kb download'ı emektar makine gördü. netlimiter da şahit oldu. mantıken 4096/8 = max 512 kb olmalı diye düşünüyorum ama bu fazlası nerden geliyor bilemiyorum. özetle iyileştireceklerini söyledikleri ping süreleri dışında ( ki o da çok fena değil ) hız olayı gerçekten iyi.

  metronet hakkında verebileceğim bilgiler bu kadar.

  alıntıdır.
  3 -1 ... mhmtnsyz
 3. 3.
  ttnet eziyetinden kurtaran kurum.
  10 mbit paketini satın aldım. hayatımda ilk kez 1100 kb/s'yi gördüm sayelerinde. şu ana kadar hiç bir sorun çıkartmadı.

  hay ağzınızı öpeyim sizin.
  4 ... mhmtnsyz
 4. 4.
  ttnet in dandikliğinden belkide kurtuluşumdur dediğim, umut bağladığım hede.
  ... kediyekafaatanhamsi
 5. 5.
  2 mb paket'im olduğu halde bu aralar dowload'ı 8-9 mb arasında yapan çılgın iss.insan ne indireceğni şaşırıyor.soleyin birşeyler de indirelim *
  -1 ... anitta
 6. 6.
  10 mbit interneti simetrik olarak veren iss. 10 mbit download yanında 10mbit upload'ınız oluyor paşalar gibi. Geceleyin 1.2 mbps'yi gösterebilen bir bant genişliği veren ama sabahleyin oluşan yoğunlukla 5-6 mbit'e kadar inebilen iss. Müşteri hizmetleri aktif olarak iş görür; yararlıdır. Yalnız...

  Verdikleri modem kafadan bir prizi kapatıyor. Üstünde giriş var eyvallah ama internet hızını 1mbit'e indiren zımbırtıyı niye kullanayım? Odanızda iki tane priz olması gerekiyor. Veya bir router alıp wireless ortamlara akacaksınız.

  Garanti süresinde modem bozuldu, sağolsunlar gelip yenisini verdiler ama bu üç gün sürdü. Dürte dürte getirttim diyebilirim.

  Port açmak ise en kötü hadise, portları kullanıcılar açamıyor. Müşteri hizmetlerine mail atıp zorla açtırtmanız gerek. Bu da biraz dürte dürte oluyor diyebilirim. Ne gerek var lan tüm portları kapatıyorlar, anlamadım... Kullanıcılar Security Essentials falan kursun, ne bileyim...

  Henüz faturası gelmemiş olan iss'tir ayrıca... Kasım'da yollayacaklardı güya...
  -1 ... wtsnake
 7. 7.
  şu son birkaç gündür sıçmış olan şirkettir. ilk zamanlar kendilerinden ne kadar memnunsam, şu günlerde de o kadar memnuniyetsizim. 2 megabit hıza sahip internetimde son bir haftadır sadece 90 kb ile download yapmaya nerdeyse alışmıştım ki, an itibariyle de sürekli internet kopuşları yaşıyorum.

  bu entry'yi de zar zor girebildim.
  1 ... cifte kavrulmus zenci
 8. 8.
  hala memnun olduğum, iss.
  -1 ... mhmtnsyz
 9. 9.
  Bir ara 56k günlerine geri döndürmüş, bu sayede müşteri hizmetleri ile kanka olmamı sağlattırmış, şu anda da "eh" bir hizmet vermekte olan iss. işin güzel tarafı mail attığınızda telefonla arayıp "noldu birader? diye sorabiliyorlar. En azından telefon faturasından yırtıyoruz şerefsizim.
  2 ... wtsnake
 10. 10.
  son zamanlarda hiç memnun olmadığım iss.

  2 mbit internet seçeneğini kullanan biri olarak an itibariyle download ve upload hızım;

  download speed: 0.61 mpbs
  upload speed: 2.27 mbps.

  lan kim takar upload'u. böyle download hızı mı olur allahsızlar?
  1 ... cifte kavrulmus zenci