bugün

Asistanın kendisinden daha iyi ders anlattığı iktisat 1 hocam.
Derslere zamanında gelmeyen, yatarken bile çıkarmadığını düşündüğüm bi kahverengi ceketi olan sürekli spartacüsren örnek veren uludağ iibf iktisat tarihi hocası.Yeri gelmişken burdan tüm uludag iibf hocalarına kafam girsin melek eker hariç.
11:15'teki dersine koca bir dönem boyunca 11:55'ten önce gelmemiş hocadır. derste de konudan konuya atlamayı sever, anlatımı sıkıcıdır, genelde birşey anlaşılmaz. ne yapmaya çalıştığı pek belli değildir. kedilerin neden balık yediğini anlattığı vardır iktisat tarihi dersinde. kendisinden 1 ders aldım, sınavı testti ve kolay sayılabilecek düzeydeydi.
O. çocukları filminde başrol oynamış uludağ üniversitesi iktisat bölümü hocasıdır.
(bkz: O çocukları)
Anlattığından zerre birşey anlamadığım fakat gayet kibar bir beyfendidir kendisi. Derslere fazlaca geç gelebiliyor. Sınavda 25i sokmuştur. Birde hiç montunu çıkarmadığını farkettim.

Ders anlatışını cidden anlayamıyorum.
üniversitede hocaları gördükçe "noluyo yaaa lise mi burası? diye dumura uğrarken , kendisinin dersine girince "haa iyi üniversiteymiş" dememe sebep olan hocadır... odası masasına kadar kitap doludur. Entelektüel biridir.Ayrıca kendisiyle sinemada tiyatroda ya da bir sergide karşılaşmanız mümkündür. keşke yeniden dersini dinleyebilsem dediğim iki üç hocadan biridir...
ders anlatmasından 1 gram bir şey anlamadığım,
yaptığı esprilerden zerre zevk almadığım,
keşke yerine asistanı girse diye dualar ederek dersine girdiğim iktisat tarihi hocamdır.
özellikle de şu ' test kağıdının üzerini karalayanın kağıdına 0 veririm.' lafından sonra çokça sövdüğüm hocadır.
100 lük kağıt verdiğinizi düşünürsünüz sonra aslanoğlu efsanesini duyarsınız ve hadi 80lik kağıt olsun dersiniz sonra 70likte kanaat getirirsiniz sonuç bi gelir 15. bunun sebebi mehmet hocanın ezber bozmasıdır. sövmeye hacet yoktur zira net bir şekilde açıklamıştır: "ben size dayımla yengemin düğün fotosunu gösteriyorum diyelim ki ve ne fotosu olduğunu soruyorum siz bana dayımla yengemi ayrı ayrı uzun uzun anlatıyorsunuz bunu istemiyorum." yani bilmediğin konuyu bildiğin yere çekip burdan yardırmak sökmez mehmet hocada. benim için sonuç aa dır. *
Burda yazılanları okuduğumda ve hakkındaki söylentileri duyduğumda "aman ya çattık" diyerek dersine gittiğim Üstad. ilk dersinde kendimi tutamayıp anlattıklarına, konuşma tarzına ve anlatılanların aksine cana yakınlığına hayran kaldığım güzel insan. iktisat tarihi dersini aldım, hiç bir dersini kaçırmadım. Bazen kendimi, kendisini dinlemeye kaptırdığımdan not tutamadığım ama dersinden aa'yla geçtiğim sevgili hocam. iibf'de en sevdiğim hocalarımdan biridir kendisi. Ön yargılarınızı kırın, tamam bende hala korkuyorum kendisinden ama seviyorumda. Entellektüel tarzı, tavsiyeleri, derste anlattığı anektodlarıyla süper biri. Saygılar Mehmet hocam...
sınavları saymaksak çok şeker hocadır. derslerde üslubu çok hoştur. ayrıca dikkatimi çeken bir özelliği de dersin özellikle ilk on dakikasında öğrencilerle neredeyse hiç göz göze gelmez. sağa, sola, pencereden dışarıya bakarak anlatır konuyu. daha sonra gözlerine bakar öğrencilerin. ondan aldığım derslerin çoğundan hep kalmış olsam da kendisine, kişiliğine saygı duyar, eğer bir gün bu yazıyı okursa kendisine selam ettiğimi bilmesini isterim.
yaz okulunda da karşıma çıkan iibf belalısı.**
(bkz: test olan sınavdan 49 almak)
kargalarla sıkı bır muhabbetı oldugunu soyleyen, ders ortasında konuyla hıc ılgısı olmayan ornekler veren, gerekli gereksiz sacma esprıler yapan kımsenın gulemedıgı herkesın bu nasıl esprı anlayısı yahu deyıp sac bas yoldurtan ıktısat profcugudur(!)
hüseyin şahin gibi bir efsanenin derslerinden geçipte bir tek mehmet arslanoğlundan kalmak inanın koyuyo insana.
derslerini gayet güzel anlatır ve iyide anlarsınız, anlamazsanız bidaha anlatır, onuda anlamazsanız tekrar üzerinden geçip yine anlatır. kısacası siz anlayıncaya kadar anlatır.
ama iş sınava gelince aslında kolay sorar, gayette herkes yapar soruları fakat sınav sonucları acıklandıgında 70 bekleyen insanların 10 aldıgı hocadır. 10 bekleyen insanlarda 40 ile 50 arası bir şey alırlar.

bir efsanedir ayrıca bir gün derste sınav kağıdına ismini yazmamış diye birinin notunu açıklar 70 diye. bu kağıt sınavın cevap anahtarıdır yani kendi kağıdıdır. kendi kağıdına farkında olmadan 70 vermiştir.
karar sizindir.....
Sınavları çok zor olmakla birlikte cevapları tam bir muammma olan hocadır.Ne yazsanız az puan alıcağınız iktisat hocasıdır.
sınavda cevabı fazla yazdığı için öğrenciden puan kıran hocadır. şekillerin cetvelle çizilmesini ister ama bilmez ki o yamuk yumuk sıralarda bi halt çizilmez.
iki arkadaş bu hocanın iktisat tarihi sınavından çıkmıştır.Sınavdan sonra nasıl geçti sorusuna
a:Sınav çok kolaydı bide hocaya zor derler ben 70-80 alırım.Senin nasıldı?
b:Benımkıde çok guzeldı bende 70 felan alırım der.
gun gelır sınavlar açıklanır.A kişisi 10,B kişisi 01 alır. Mutsuz son.
Benim yaz okulunda mecburen dersini almak zorunda olduğum hocadır.Söylenenlere bakılırsa durum hiç iç açıcı değil
burada hakkında yazılan yazıları sildirerek, eleştiriye ne kadar açık olan bir profesör (!) oldugunu bizlere ispat eden bir iktisat hocasıdır.yazılacak çok sey olmasına rağmen silinecegini/sildirilecegini düşündügümden hakkında pek bilgi veremedegim bir hocadır.bir hikayede geçen "vali olmuşsun ama adam olamamışsın" sözünün degisik versiyonlarını uyarlayabilecegimiz bir hocadır.
iktisat öğrencileri ilk defa onunla 1. sınıfta iktisat tarhi dersinde tanışır,çok güzel ders anlatır,iyi birisidir ve kendine has bir giyiniş tarzi vardir.Sinavina girdikten sonra nasıl gecti sorularına;ya en kötü ihtimal 60-70 bazıları 80-90 doksan der.Ne yazık ki not ortalaması 20-30 arasındadir.40 üstü alanlar bir elin parmaklarini geçmez.eğer vizeden 20 alti aldiysaniz boşuna kasıp finaline girmemeniz önerilir, boşuna zaman kaybı...
birinci ve ikinci sınıfta iktisattan tiksinmemi sağlayan, dersinden geçmenin neredeyse imkansıza yakın olduğunu düşündüğüm, üçüncü sınıfta iktisat dersine yalçın acar'ın gelmesiyle ne kadar iyi bir hoca olduğunun farkına vardığım -çünkü hiç çalışmadan dersi verebilmiştim, gizliden çok iyi temel oturtmuş- , eşi rana arslanoğlu'nun ölümüne çok üzüldüğüm, uludağ üniversitesi'nin en sevilmeyen ama belki de yeni nesil en başarılı profesörlerinden biri. yürü be hocam..
Uludağ üniversitesi'nde iktisat dersleri vermekte olan arıza hoca.Ders anlatma becerisinde *çok iyidir ama iş sınav kağıtlarına yazılanlarını değerlendirmeye gelince insanı çileden çıkarır.Az yazınca''E oğlum bu yazdığın sorduğumu açıklamaya yetmezki''diye puan kıran,ayrıntılı yazınca da''bu kadarını istememiştim ki ben'' diyerekten onca emekle çalışıp,beyin gücünüzü harcadığınız paragrafa da sıfır basmasını bilen,insanı insanlıktan çıkarmaya sevk eden * bi öğretim üyesidir kendisi.Bu meziyetleri ile de maliye bölümündeki öğrencilerin *sadece 20'si dersinden geçti desem şaşırmazsınız artık.Anlayacağınız dersinize giriyorsa vay halinize...