1. 1.
  Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yaşadığı deneyimden, geçmiş kültürümüzden ve dünya siyasi yaşamından yararlanarak kaleme aldığı kitaptır. afet inan bu bilgileri bir araya getirip derlemiştir.
  2 ... turkkahvesitadindanescafe
 2. 2.
  her türk gencinin en kısa zamanda bu kitabı temin edip okuması gerekir.
  (bkz: http://www.telgrafhane.co...ih/59-medenibilgiler.html)
  1 ... ankoz
 3. 3.
  “Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilâkis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammedin kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu.Bu Arap fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu."

  gerisini araştırabileceğiniz bir kitap. Kitap sansürlenmişti zaten. Yorumsuz...
  4 ... siyaset alimi
 4. 4.
  mustafa kemal atatürk'e bir kez daha hayran kalmak isteyen herkesin okuması gereken, atatürkün kendi el yazısı ile yazdığı muhteşem eser.

  --spoiler--
  Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah'la mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular.
  --spoiler--


  --spoiler--
  Bu feci manzara karşısında kalanlara, kendilerinden evvel ölenlerin ahiretteki saadetlerini düşünerek veya bir an evvel ölüm niyaz ederek ahiret hayatına kavuşmak telkin eden dini hissi; dünyanın acısı duyulan tokatıyla derhal, Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. Türk vicdanı umumisi, derhal, yüzlerce asırlık kudret ve küşayişiyle, büyük heyecanlarla çarpıyordu. Ne oldu? Türk’ün milli hissi, artık ocağında ateşlenmişti. Artık Türk, cenneti değil, eski, hakiki büyük Türk cedlerinin mukaddes miraslarının son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. işte dinin, din hissinin Türk milliyetinde bıraktığı hatıra…“
  --spoiler--
  5 -4 ... basadan
 5. 5.
  atatürk ün samimi bir müsüman olarak nitelendirenlerin okuması gereken kitap.
  2 -1 ... aciz i mutlak
 6. 6.
  Atatürk'ün müslüman olmadığını hatta islama soğuk baktığını anlatan kitap
  1 ... denizci86
 7. 7.
  kemalistlerin okuması gereken kitap.

  http://www.milliyet.com.t...6/10/30/yazar/dundar.html
  ... aciz i mutlak
 8. 8.
  atatürk'ün zamanın oldukça ilerisinde bir lider, bir düşünce adamı olduğunun kanıtıdır. Ayrıca 'gaflet ve uyuşma' konusunda müslümanların bile ders çıkarabileceğini düşünüyorum.
  1 ... bipolar sizoid
 9. 9.
  atatürk'ün ne kadar zeki bir lider olduğunun kanıtıdır. kitapta, anlatılanların objektif ve düşüncesel bakış açışıyla yazıldığı açıktır.

  okumak isteyenler;
  http://turkcutoplumcu.org/images//medenibilgiler.pdf
  ... habseligkeiten
 10. 10.
  atatürk'ün okullarda okutulması için afet inan'a yazdırdığı kitap. pek bilinmeyen, önemli bir kitaptır. ilginçtir ki, atatürk bu kitabın basılıp yurdun geneline dağıtılmasını istemesine rağmen, kitap az sayıda basılıp, sansürlenmiş. saklanmış hep.

  kitabın bazı bölümlerinde atatürk'ün din ile ilgili eleştirileri var. atatürk'ün bu yaklaşımını sinan meydan farklı bir şekilde açıklamış: http://sinanmeydan.com.tr...=62:yazlar&Itemid=228
  4 ... noron fakiri