bugün

Efendim Matisyahu su günlerde new york music chart´da 3 hafta birinci kalarak dikkatleri üzerine cekmis bir reggea sarkicisidir. Jewish Reggea gibi kendine özgü bir free style gelistirmistir. Uzun sakallari ve kiyafetleri ile geleneksel, tutucu bir yahudi görüntüsü cizerken diger yandan beat box ve reggea müziklerini cok iyi sekilde yahudi music kültürüyle kaynastirabilmektedir.

-no place to be
-Youth
-Live at stubb´s adinda 3 hatiri sayilir albümü vardir.

"Jarusalem" isimli parcasi reggea camiyasina bomba gibi düsmüstür. sözleri asagidaki gibidir:

{Chorus}
Jerusalem, if I forget you,
fire not gonna come from me tongue.
Jerusalem, if I forget you,
let my right hand forget what it's supposed to do.

In the ancient days, we will return with no delay
Picking up the bounty and the spoils on our way
We've been traveling from state to state
And them don't understand what they say
3,000 years with no place to be
And they want me to give up my milk and honey
Don't you see, it's not about the land or the sea
Not the country but the dwelling of his majesty

Caught up in these ways, and the worlds gone craze
Don't you know it's just a phase
Case of the Simon says
If I forget the truth then my words won't penetrate
Babylon burning in the place, can't see through the haze
Chop down all of them dirty ways,
That's the price that you pay for selling lies to the youth
No way, not ok, oh no way, not ok, hey
Aint no one gonna break my stride
Aint no one gonna pull me down
Oh no, I got to keep on moving
Stay alive

http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=
king without a crown parçası ile insana gaz veren müzisyen.bassist i de pek iyidir.
one day adlı şarkısı dinlendikçe dinlenecek tarzdadır.Ayrıca kendileri ortodoks bir yahudidir.
adetlerine ve geleneklerine bağlı kalıp giyim şekli ona göre olan, kendini olduğu gibi gösterip topluma sevdirmiş,reggae-rap ve beat-box dalları altında eserleri olan yahudi asıllı amerikan vatandaşı sanatçı.
one day şarkısında akon ile düet yapmıştır. dinlemeye değer ilginç şarkılar yapan reggea müzisyeni. diğer leziz şarkıları için:

(bkz: youth)
(bkz: close my eyes)
(bkz: exaltation)
(bkz: refuge)
light albümüyle yarmış reggea müzisyeni.boş şarkı yok yani.uzun süredir bu kadar eğlenceli bi reggae albümü dinlememiştim.
reggae-rock-rap yapan, yahudi asilli, katolik bi rahibe tarafindan yetistirilmis dolayisiyla katolik bir yahudi olan baris sozcusu. dun gece ruyama girmistir kendisi, konseri var bunun, izmir'de denizin ortasinda bi platformda. son sarkisina yetisiyorum, ibranice bi sarki soyluyo. dogaclama falan diyorum. hoslandigim kizi goruyorum bana bakmiyor falan. hem konseri kacirmisim, hem hatun pas vermiyor hem de boyle hic sevmedigim insanlari sarkiya eslik edebiliyo falan. of, ne fena. demek istedigim, isterseniz cok cilgin duygular uyandirabilecek sarkici, hic olmadigi kadar da basarili. tarzi da takdir edilesi.
jerusalem adlı parçası da ayrı dinlenilesidir.
bob marley ruhu içine kaçan yahudi,çok da güzel söylüyor sakallı.
(bkz: king without a crown)
müziğin ırkı olmadığını kanıtlamış kişi severek dinliyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=ksefvYfP1Ag

güzel parçaları vardır vesselam...
one day sarkisi ile tadigim sesi ve tarzi guzel insan.
en iyi parçaları şu:

http://www.youtube.com/watch?v=ChV5BZ8SmS0
(doğum 30 Haziran 1979), ibranice ismiyle ve mahlasıyla Matisyahu, Amerikalı reggae ve alternatif rock müzisyeni.

Geleneksel Musevi kültürü ile reggae, rock ve hip hop beatbox efektlerini birleştirmesi ile tanınan Matisyahu, teklisi "King Without a Crown" ile Amerika Birleşik Devletleri'nde başarılı olmuş; Top 40 listelerine girmiştir.[1] 2004 yılından beri, Matisyahu üç tane stüdyo albümü, iki konser albümü, iki remiks CD'si ve iki konser DVD'si yayımlamıştır. Kariyeri boyunca Matisyahu Bill Laswell ve reggae albüm yapımcıları Sly & Robbie ile işbirliği içinde bulunmuştur.

Yeniden yapılanmacı Musevi bir ailede yetişen Matisyahu, 1990'lı yılların sonu ve 2000'li yılların başına doğru Ortodoks Musevi olmuştur. Dördüncü albümü Spark Seeker'ın 17 Temmuz 2012 tarihinde çıkmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Matisyahu