sıkılan bünyenin, ben mi yarattım şeklinde isyan etmesi sonucu ortaya çıkan eylemdir.

her yenileyişte hayatı değiştirecek bir simgenin masaüstünde çıkması beklenir...beklenir.
* *
üstüste bi' milyon kez yapıldığı test edilip onaylanmıştır. garip bir alışkanlıktır. cinsel aktivite sonrası tam olarak boşalındığından emin olmak için dışarı çıkmayıp gidip gelmeye devam etmek gibidir. herşeyin okeylendiğinden emin olana kadar yapılır.
o titreşmeyi görmek boşalıyo hissi yaratır insanda içi gidiyo vallahi adamın, sonra yine yine..offf canım çekti şimdi 5 posta atıp geleyim.
reflekstir.
izleyen kişinin yapan kişiye çift dalma isteğiyle dolduğu sinir bozucu harekettir.
bir yerden sonra tik haline gelir.
Win 9x kullanan herkeste olan bir alışkanlık. ram boşaltmak amacı ile yapılırdı eskiden. uzun süren proje çizimleri v.s. ile alışkanlık hatta bağımlılık halini almıştır.
Can sıkıntısını pekiştirmek içindir. Son derece derin bir sıkıntı çeken bünye mal mal ekrana bakmaktadır. * Sağ el istense de istenmese de masaüstüne sağ tıklayıp yenileyecektir. Arka arkaya bir kaç defa yapacaktır.

Devamında da masaüstünde sol tuş boş bir noktaya basılıp dosyalara kaydırılır. Hepsi seçilir, sonra tekrar bırakılır hemen bir daha seçilir tabii parmak hala sol tuşa basmaktadır. Bu işlem bir kaç defa uygulanır. Siz farkına varamayabilirsiniz bile.
obsesif insanın durumudur. internette sörf yapar, yapar sonra tüm pencereleri kapattıktan sonra, bilgisayarın kafası yerine gelsin, bir rahatlasın diye en az 3 kere sağ tıklayıp ''yenile'' yapar. takıntılıyım, takıntılısın, takıntılıyız...
kimi bilgisayar çaylaklarının yenile deyince bilgisayarın yenilendiğini ve virüslerin gittiğini düşünmesinden kaynaklanıyor olabilir...

(bkz: geçicek abisi geçicek)

edit:sessiz olun aramızdalar.
ozellikle aynı anda tel.la konusuluyorsa sinir bozucu seviyeye gelen takıntıdır.
Baba veya Anne pc'ye yaklaşınca ben bu işi biliyorum akıllı olun havası yaratan eylem.
çat çat f5 tuşuna abanma takıntısıdır. ctrl+r ise explorer sayfalarını refreshler. ve bir de ctrl+w 'ye basmayın. *
özellikle o an sen o kişiyi izkiyorsan ve üst üsüte 3-5 kere yapıyorsa bunu ensesine bi tane yapıştırasın gelir. kıl eden bir takıntıdır.
(bkz: refresh)
özellikle birisine bişey gösterirken veya öğretirken her masaüstü göründüğünde yapılan işlemdir. "yıllardır bilgisayar kullanıyorum, herşeyini bilirim" mesajı verilmeye çalışılır...
alışkanlıktan öte gerekliliktir. program sonrası kullanılan ram seri şekilde yenile yapıldığında rahatlatılmaktadır.
faydalı bir alışkanlıktır. bilgisayarı rahatlatmak için yapılmasının gerekliliği vardır.
(bkz: tik)
Durdurulamaz bir alışkanlıktır. Bir kere yapıldı mı arkadan halefleri gelmesi kesin gözüyle bakılmalıdır. Bilgisayarı kendine getirmeye çalışmanın bağımlılık yaratan bir yoludur.
(bkz: f5)
çizgilere basmadan * yürümeye çalışan insanlarda daha sık görülen davranıştır.

(bkz: kompülsiyon)
bir süre sonra bu kanserimsi hastalık metastaz yapıp, hemen her klasör açıldığında sürekli yenile yapma takıntısı haline gelir.
` (bkz: obsessed)`
bu başlığı görene kadar sadece bilgisayarı klasik anlayışla kullanan babamda var zannettiğim takıntıdır.