bugün

kişinin bilgisayar basında vakit öldürdüğünün bir ifadesidir. yenileye yenileye nereye varmaya çalışılır, yenileyince neyin çıkacağı hayal edilir, ne beklenir bilinmez. ama insan hayatının gittikçe monotonlaşması ve her günün bir önceki gün ile aynı olması nedeniyle insan yeniliğe, değişikliğe aç bir hale gelir. hayatında kendi çabası kendi emeği ile bir yeniliğin oluşması gayet mümkün iken bunu gerçekleştirecek güç, heves ve hareket kabiliyeti gittikçe eksilmektedir. bu nedenle ihtiyaç duyduğu yeniliğin dışarıdan, başkalarından gelmesini bekler. birinin ona iş teklif etmesini, birinin onu dışarıya çağırmasını, birinin ona hediye vermesini, birinin ona bir aktivite teklif etmesini, birinin ona kız veya erkek arkadaş bulmasını bekler. hep bekler hep bekler, istedikleri gerçekleşmeyince mutsuz olur ve hayatın ona çok sert davrandığını, istediği hiçbir şeyin gerçekleşmediğini savunur. ve yine hareket etmez.
alışkanlıktır. birçok kullanıcının yaptığı eylemdir. f5 tuşu da bu görevi görür ama mouse ile yapmak daha tatminkardır bu konuda.
bir arkadaşımın internet sayfasını kapatıp her masaüstüne geldiği zaman üst üste iki kere yaptığı eylem. niye diye sorduğumdaysa alışkanlık demiştir.
yaptiginizda bazi arkadaslarinizin tepkisi ile karsilasabileceginiz bir aliskanlik.kurtulamiyor insan bu eylemden.
bu eylemi isteğe bağlı olarak sol tıklayıp yenile de diyebilirsiniz.

şöyle ki; sırasıyla start, settings, control panel, mouse, buttons sekmesinin içinde, button configuration sekmesini tıklayın. artık mouse'ınızda sağ klik eski sol klik, sol klik de eski sağ kliğin yaptığı işi yapacaktır.
yapanların neden yaptıklarını kendilerininde bilmediği eylem.
alışkanlık.
vitesi boşa alıp gaza basma eylemiyle benzerlik taşıyan eylemdir. ayrıca kişinin kendini yapacağı hede hödeye hazırlama sürecidir.

Bilgisayar kurulumu sırasında geçen bir dialog:*
50 yaşındaki amca oğluna bilgisayar almıştır. şirket kurulumu yapmak için bizi görevlendirmiştir. Bilgisayar sorunsuz olarak amcanın oğlunun odasına kurulur, amca bilgisayarın temel özelliklerini göstermemizi ister, teknisyen arkadaş* masanın önüne oturur, amacı word'ü excel'i göstermektir.*

t:teknisyen a:amca

t: burdan başlat'a tıklıyoruz. sonra programlardan word e giriyoruz, buraya istediğinizi yazabilirsiniz.
a: dur bakalım, ondan önce sen bişeyler yaptın o nedir?*

t: nasıl yani? anlamadım?
a: şuanda yaptığın şey, nedir?.
t: heeaa, o benim alışkanlığım, tik oldu bende, bunu yapmanıza gerek yok.
a:* oğlum bak, tik yapıyormuş, günde en fazla 2 saat oynayacaksın.
bu eylem insanın kanına girdikten sonra kurtulmak imkansızdır. terapiler sonuç vermeyebilir. bağımlı olunur. masaüstünde sağ tuşa basılır ama yenile denmezse vücutta kırmızı lekeler meydana gelir. * *
(bkz: arka arkaya bugün butonuna basmak)aynısının laciverti
(bkz: f5)
-napıyosun lan?
-napıyorum?
-iki saattir yenileyip duruyorsun, kafayı mı yedin?
-e canım sıkılıyor.
-farklı bişey yap!
-ne yapayım mesela?
-f5 e bas.
bulaşıcıdır. eğer birisine bu alışkanlığı yüzünden sinir olmuşsanız yada onu uyarmışsanız bilin ki kesin bu alışkanlık size de bulaşmıştır. zararsızdır fakat alışık olmayan izleyiciler için sinir bozucu olabilir.
sinir bozucu bir alışkanlıktır. art arda yapıldıkça anlamsızlaşmaktadır.
bilgisayarı ilk aldığım zamanlar bunun çok yararlı bir şey olduğunu ve yapmazsam bilgisayarın bozulacağını falan zannederdim bende bu yüzden şuursuzca her fırsatta yenilerdim.
(bkz: bilgisayarı tespihe benzetmek)
belli bir takıntı çeşitidir. öyle ki farkında bile olmadan ardarda 15 kez yenileyi tıklamak benim için sıradan bir hareket haline gelmiştir.
arkadaştan bulaşan bir manyaklıktır. 3-4 defa sağ tıklar ve yenile derdim. allah'tan f5'i keşfettim de kurtuldum sağ tıklamadan falan. 3-5 saniye f5'e basılı tuttum muydu tamam oluyor her şey. yepisyeni oluyor.
kronik bir rahatsızlıktır aslında,asla kurtulamazsınız ondan deği f5 f10 gelse gene yerini tutmaz.
performansı düşük bilgisayarlarda yapılan eylemdir, gerekçesi de "bilgisayar kendine gelsin" dir.
bilgisayar ve kişinin kendini yeni yapılacak işleme hazırlama halindeki ilk süreçtir. bu işlemle başlar. bazen insandaki ram tam olarak planlayamaz ne yapacağına, bu yüzden yenile tuşuna basa basa alışkanlık yapar.
note: amaçsız iseniz elinizi fareye dokunmayın. düşünün sonra yenileyin ve işinizi yapın.
bilgisayar ba$ına geçip ne yapacağını bilmeyen, öööyle ekrana mal mal bakıp, derin dü$üncelere dalıp, 2 parmak hareketiyle yapılan davranı$tır.

insan tatmin oluyor. öyle demeyin.
masaustunuzde 70-80 tane kisayol varsa kurtulmaniz gereken aliskanlik. her tiklayis "hassittir bak yine sunu actik mna koyim" nidalariyla sonuclanir cunku; masaustune yenile yaptiginizi zannedersiniz, fakat herhangi bir dosyaya, daha kotusu oyuna sag tiklayip ac demissinizdir.
Türkiye'de genellikle yapıldığı zaman bilgisayarı hızlandırdığı düşünülen eylemdir. *
kısa yolu f5 dir.