-yapılarda ana giriş kapısında bulunan saçak, sundurma gibi oluşum.
-markinin karısı.
-bir pasta çeşidi.
-soyluluk ünvanı.
-makinist mahalli.
-ikili alçak ve geniş koltuk.
-pırlanta kesim şekli.

Bu ne lan sözcük mü bitti ne bu kalabalık.
kafkas pastahanelerinin enfes special pastalarindan birinin adıdır.
kestanelidir.
sanıldığının ve tdk'nin aksine sadece "bayan" yani marki'nin karısı anlamında değildir, aynı zamanda monarşi'de dük'ten sonra gelen erkekler için kullanılan soyluluk unvanıdır. bunu nereden biliyorum derseniz: dostoyevski'nin kumarbaz adlı romanında karakter, markizden söz edip kadının tekine evlenme teklifi etmesinden söz ediyor ki "oha lan o zamanlarda eşcinsel evlilik mi varmış?!" dedirterek düşüncelere gark etmiş, akabinde araştırınca işini aslını anlamış oldum. tdk'de belirtildiği gibi sadece "kadın" için değil, dediğim gibi "erkekler" için de kullanılan soyluluk unvanı. tdk "a" derken yayınlar neden "b" der onu da anlamam işte.

edit : imlâ
Kötü Çocuk, Marquis!

Markiz kitabı ile ilgili inceleme yazısı...

http://www.eskimeyenkitap...ocuk-marquis-de-sade.html
özsüt'te; rulo pasta dilimi şeklinde olan, damla sakızlı, hindistan cevizli hafif bir pasta.
(bkz: sakızlı markiz)
Şimdilerde yemek klübü adıyla saçma sapan bir hal almış durumda olan Taksim'in tünel kısmında ki son 3-4 seneye kadar halen açık kalan ama zamanla popülariteye mağlup olan Osmanlınin son döneminde faliyete girmiş en eski Cafe-restorand
rıhtım pastanesinin, çikolata damlalı vede soslu süper bir kekidir.
badem şeklinde özel bir pırlanta kesim şeklidir. düz kesime göre daha zor ve maliyetlidir.
aynı zamanda iki kişilik oldukça alçak ve genişçe koltuğa verilen isimdir.
makinist mahalli.
özsütde üzerine dondurma ile geldiğinde tadına doyulmayacak olan damla sakızlı enfes pastanın ismi.
lokomotiflerde makinistin bulunduğu camlı bölümdür.
"markiz'de oturmuş sakin seyrediyor hayatı gözlerinde tozlarla..."
ümit yaşar oğuzcan şiirlerinde mekan adı olarak geçer. bir pastanenin adıdır.

Ayten'i Markiz pastanesinde vurdular
Onu ben vurdum
Ayten kanlar içinde düştü yere
Bense ağlıyordum

şimsek gibi loşluğunda Markizin
Bir usturaydi ellerimde parlayan
Vurdum,ve baktım dağılmış yüzüne
Dedim;o da güzeldi bir zaman
.
kraliçe,lord eşi veya düşes anlamına gelen fransızca kelime
beyoglunda bulunan tarihi pastane.
(bkz: markiz pastanesi)
ayrica kendisinin 4 basligida vardir bir efsaneye gore kendisi eksi sozluge yazar olduktan sonra bidaha uludaga ugramaz olmustur
7 (yedi) entry sahibi birinci nesil yazar.**