bugün

olağan şüphelilerin yargı iznine gerek olmaksızın baskı altında tutulmalarını sağlayacak arka kapı.

makul şüpheli mesela hani tayyip'in mersin mitingleri öncesi gözaltına alınan çiftçi dayı gibi.
bu tanım aynı zamanda tüm vatandaşlarını potansiyel suçlu olarak görmesi demektir devletin. nerede kaldı masumiyet karinesi.
ing. Probable suspect.
Diktatörlük yolunda büyük, ülke medeniyeti ve demokrasisi için utanç verici bir adım.

Herhangi bir üst düzey resmi kuruma özellikle hassas bir konuda itiraz mı ettiniz? iki saat içerisinde bütün mal varlıklarınız dondurulabilir.

Birkaç anadolu çomarının cukka cukka biriktirdikleri servetlerine bir iki el konsa da şimdi mee meee diye bağıran bu tipler yandım anaaam diye bağırsa gerçekleri görse keşke.
(bkz: the usual suspects)
hukuki bir terim. suç işlediğine dair kuvvetli emareler bulunan insan.
DAR pantolon giysem polisin penisimi silah sanıp beni kendince düşüreceği durum.
-"amirim pantolonunun içinde çifte taşıyor"
tipimden dolayı her türlü makul şüpheli olacağım durum.
bıçak sırtı uygulama. herkesi başına gelebilir. olmaz olmaz demeyin; size de çıkabilir. anayasaya göre güya ne devletiydik?

madde 2: ... başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

oh la la...
al bunu al al demeyi kolaylaştırmak için güzel bir bahanedir.
yeni türkiye'nin iç güvenlik paketinin yürürlüğe girmesiyle maktul şüpheliden farkı kalmayacak şahıs.
--spoiler--
casablanca filminin sonlarında, fransız polis komiserinin bir nazi subayını öldüren humphrey bogart'ın vaziyetini örtbas edip kaçması için ona zaman kazandırmak babında adamlarına -olayı soruşturacakmış ayağına- "toplayın" komutu verdiği tiplerdir.
--spoiler--

(bkz: casablanca)