bugün

Sabit disklerinizi yedeklemeye ve geri yüklemeye yarayan program. Acronis benzeri de denilebilir. Bedava versiyonunun oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Şu linkten -http://www.macrium.com/reflectfree.aspx- programın sahip olduğu özellikleri karşılaştırabilir ve programın kendisini indirebilirsiniz.

Şahsım adına konuşacak olursam, otu boku lisanslı kullanmaya ant içtiğim için, az kalsın gidip Acronis'e 50 dolar verecektim. Ha tabiki bu Acronis'in endüstri standardı bir program olduğu gerçeğini değiştirmez. Ancak 50 dolar da haliyle az bir para değil ve bilgisayarımı koruması için yükleyeceğim bir programın crackli olmasını da istemem açıkçası.Uzun lafın kısası yeni nesil işletim sistemleriyle ve yeni nesil SSD disklerle uyumlu, güvenilir bir yedekleme programı benim için yeterliydi. Ve internette yaptığım araştırmalar sonucunda bu özelliklere sahip olup bedava olan 2 programı gözüme kestirdim. Biri EaseUs ToDo Backup diğeri de Macrium Reflect Free. Sanırım karar verme aşamasında etkili olan faktör, Macrium Reflect'in isminin daha bir kurumsal, daha bir albenili olmasıydı. Ancak anladığım kadarıyla EaseUs'ın da bayağı fazla kullanıcısı var ve Macrium Reflect'in kağıt üstünde sunduğu özelliklerden daha fazlasını vadediyor.

Karar aşamasından sonra programı test ettim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Öncelikle boş bir USB belleği FAT32 formatında biçimlendirdikten sonra bu USB'nin içine Macrium Reflect'in dahili özelliği olan WinPE yazılımını kurdum. Böylece bilgisayarımın harddiski olur da hiç açılmazsa, sistemi bu USB ile boot edip daha önceden aldığım yedek dosyasını tekrar kurabilecektim. Nitekim WinPE kurulumunun ardından yedeğimi de aldım ve aynen bir önceki cümlemde yazdığı gibi, sanki bilgisayarım hiç açılmıyormuş gibi USB'den başlatarak aldığım yedeği geri yükledim. Bu işlemleri yeni nesil bir SSD'de ve güçlü bir sistemde yaptığım için yaklaşık 15-20 dakika kadar sürdü. Sistemi açtığımda ise tek bir hata ile karşılaşmadım, tüm sürücülerin ve programların da hatasız bir şekilde geri yüklendiğini gördüm. Böylece bu programın en azından benim bilgisayarım için güvenilir olduğu kanısına vardım.

Eğer ki çok fazla teknik özellik aramayan bir ev kullanıcısıysanız, profesyonel programlara 50-100 dolar arası para ödemek yerine bu yazılımla aynı işi bedavaya yapabilirsiniz. Tavsiye ederim.