bugün

ben kitab-ı kainatı hatmetmiş sanırdım sevgilim
kadd-ı mevzunun görüp tekrar eliften başladım

diyerek gönülleri fethetmiş üstad. neyzen aziz şenol filiz'in babası.
noktanın sonsuzluğu isimli eserin sahibi.
"Bedenin açlığı yemekle, rûhun açlığı ise, " sohbet "le giderilir", sozlerinin de sahidir.
1911 yılında tire'de doğdu.Sultan reşat, sultan vahdettin dönemlerinden sonra kurtuluş savaşı ve cumhuriyetin ilanına kadarki büyük değişimi çocuk gözleriyle gözlemledi.on üç yaşına kadar devam ettiği okul hayatı, medreselerin kapanmasıyla sona eren lütfi filiz'in okuma aşkı tüm ömrüne yayıldı.
hayatını kazanmak için elli altı yıl boyunca saatçilik mesleğini sürdürdü.
otuz dört yaşındayken gönlündeki büyük kaynama ona osman dede'yi buldurdu.Bu beraberlik osman dede'nin dünya aleminden ayrılmasına kadar beş yıl devam etti.daha sonra ikinci hocası kenzi aziz şenol ile içindeki ilim ve allah aşkını yirmi üç yıl boyunca paylaştı.
aziz dededin dünya hayatına veda etmesinden sonra yıllar boyunca aldığı bu bilgileri,yaptığı sohbetlerle talip olanlara nakletti.

lütfi filiz fani ismindeki gizliliğinde
"bakiye ulaşmak dileyen olmalı fani
fani cana bin can katılır nefh-i hüdadan"
dedikten sonra gönlünde kaynayan tüm ilham ve sözler için,
"faniya bu sözleri sen değilsin söyleyen
nutk eden hakkın dili,dilde tercüman benem"diyerek her şeyi sahibine teslim etmiş,14 aralık 2007 tarihinde de sevdiğine kavuşmuştur.
dünya gözüyle görüp, diz çöküp elini öptüğüm insan-ı kamildir.kendi benliğinden sıyrılarak hakkın sesi olmuş, aşk ateşi ile herdem yanmış, birin sırrına vakıf olmuştur.

"canını canana verenler bir daha ölmez
aşk kandilinin şulesi nur ebedi sönmez
cümle cihanı aydınlatan aşk nurudur ancak
fani aşk ile yare gider bir daha dönmez"