bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Kazanç amacıyla açılmış,para karşılığında yemek yenilen yer,aşevi,restoran.
  ... italiano
 2. 2.
  hakan yel'in yeni kitabının adı.
  1 ... robert langdon
 3. 3.
  (bkz: Nupera)'nın içerisinde kışları yer alan, çok güzel yemekleri olan restoran.

  (bkz: doors group)
  ... timsah48
 4. 4.
  (bkz: ya fanilaysa)
  (bkz: si tu savais combien je t aime)
  ... intensivecare
 5. 5.
  (bkz: yemek yeme dükkanı)
  ... soulmate
 6. 6.
  çatal bıçağın l808'den sonra kullanıldığının söylenmesine karşın, 'lokanta' adına ilk olarak konya aksaray'ında selçuklular zamanında (xiii. yüzyılın ilkyarısı) rastlandığını meydan larousse'da okudum. bu lokantada hristiyan tüccarlar yemek yerlermiş. yahya kemal ise, ilk lokantanın, 'loganda' adı ile ve italyan etkisi ile açıldığını söyler. nerede? ne zaman?

  asıl önemli olan, kadınla erkeğin birarada gittikleri lokantayı bulmaktır. bu koşul gerçekleşmeden 'lokanta' adını kullanmak, 'ahçı dükkanı' demekten başka anlama gelmez. kadınla erkeğin, karı kocanın birarada gittiği... bunu ancak cumhuriyet döneminde buluyoruz. o kadar yeni.

  biz yemeği yerde yemekten, önce hamur tahtasına, sonra yemek masasına geçtik. bu bir yükselmedir elbet, öyle ki, şimdi amerikan adetlerinin uygulandığı kimi yemek ve içki yerlerinde, ayakta yenip içiliyor artık. lahmacunla bira içmek için ise çatala da, bıçağa da kaşığa da gerek yoktur. demek ayağa kalktık ve bütün yemek araçlarını elimizden attık. insanlığın hazır besin toplayıcılık dönemine giriyoruz belki de.
  3 ... vernon sullivan
 7. 7.
  (bkz: sosyal otlangac)
  ... transfontanel
 8. 8.
  lokanta kimsesi olmayan ve seyehat eden kişiler için oluşturulmuş bir aş evidir ama günümüzde artık zevk için lokanta ve restorantları seçiyorlar.
  ... whosin
 9. 9.
  insanların bu gibi yerlerde nasıl yedikleri sorunsalını akıllara getiren yer.

  Yemek yaparken konuşuyor mu? içine tükürük mü gidiyor? Mutfak temiz mi? Yemeği yapan sakallı mı? Eldiven takıyor mu? Tırnakları uzun mu? Kasıklar ve cattalar düzgün yıkanmış mı?...

  Derken boşver ben yaparım yemek.
  ... pudra dantelli krem kurdele
 10. 10.
  içinde mutlaka yiyecek bir şeylerin olduğu yer.
  ... bundy nin kirik kalbi