1. 1.
  Neil Young'ın protest müziğin kralı olarak değerlendirilmesinin üzerinden uzun zaman geçti. Ancak geçtiğimiz günlerde, Amerika'da müzikle ilgilenen TV izleyicileri, Internet kullanıcıları ve köşe yazarları, 40 yıldan bu yana A. B. D.'de yaşayan, Irak savaşına ve Bush yönetimine karşı duranların gitgide yükselen sesinin simgesi haline gelen Kanada'lı müzisyenin yeni albümü Living With War'u tartıştı.

  61 yaşındaki müzisyen, CNN'le gerçekleştirilen bir röportajda dökülen saçlarını da kapatan büyük kovboy şapkasının altından şunları söyledi: 'Özgür ifade hakkımı kullanıyorum. Bu, birleştirmeyle ilgili bir albümdür. 11 Eylül zihniyetini kimse sahiplenmiyor. Bu zihniyet herkese aittir; George W. Bush'a ve ailesine, John Kerry'ye ve ailesine, bana ve aileme.' Bush, 'Let's Impeach the President' şarkısının Young'ın inandığı kadar birleştirici olduğunu düşünmeyebilir. Young, 1991'deki devasa turnesini George Bush'un Irak'a karşı başlattığı savaşın peşinden gerçekleştirmişti. Savaşın sesini ifade etmek için tasarlanan kulak tırmalayıcı müzik doruk noktasına ulaşınca turneden döndüğünde, New York'un önde giden avangard rock grubu Sonic Youth üyelerini, şaşkınlıktan ağızları açık vaziyette onu izlerken buldu.

  George W. Bush hakkındaki yorumu ise, 11 Eylül saldırısını düzenleyen teröristlerin başka bir hedefe çarpmalarını engellemek için başarılı bir girişimdi: ''Let's Roll', flight 93 (saldırıda kullanılan uçaklardan biri) ve uçakta bulunan yolcularla ilgili bir şarkı.'

  Bu şarkı, 11 Eylül'de gerçekleşen olay henüz sıcaklığını korurken ve diğer Neil Young parçaları gibi hangi politik sınırları geçeceği hesaplanmaksızın, içtenlikle yaratılmıştı. 'Adalet için devrilelim/Gerçek için devrilelim' diyor Young, vagonunu terörle savaş trenine bağlayarak.

  Living With War albümünün gerçek teması vatanseverlik ve ana hedefi Amerika'yı Amerikalılardan çalan Başkan George W. Bush. Bu dolaysız çalışma, ivedilikle ortaya çıkmış. Bol bol vakti olmasına karşın bu albümü aceleye getirerek çıkardığı için Young'dan pişman olmasını beklemeyin. Onun boş vakti de, herhangi bir pişmanlığı da bulunmuyor.

  Campbell Stevenson, The Observer

  Çeviren ve derleyen: louis cyphre
  ... louis cyphre