bugün

Liselileri derinden yaralayan olaydır.

Banane lan liseliler düşünsün.
orta ve ilk ogretim hayatina devam eden gencler icin yapilacak ciddi bir hatadir.
memuruna bile en az 2 haftalik yillik izin koyuyorduk bu yavrucagin 10 gun gelmemek icin sucu ne?
yaz tatilini bekleyecek diye beli bukuluyor, bu sefer de tatil manyagi oluyor.
gitmeme ozur hakkini cogaltarak onlari serbestlestirmek de dogru birsey degildir lakin koskoca 9 ay icinde bir cocugun yalnizca 10 gun okula gitmeme izni de hic hosgorulu degildir.
yaraklara gelen liselinin dramıdır. (bkz: şimdi onlar düşünsün)
lan bir yılım kalmıştı onu da zehir ettiniz dedirten ibretlik olay.20 gün gayet yeterliydi ki son sene zaten bütün raporlu haklarını bile kullananlar oluyor,sen sınava gidecek yolu dershanelerden geçir,okulu ikinci plana at sonra baktın eğitim elden gidiyor çocukları okula bağlamak için devamsızlığın yarısını at.
(bkz: hll spr dwm)
Okulun son haftası öğrencileri okula gidip boş boş oturmasını sağlayacak durum. Kime ne faydası vardır tartışılır.
memurlarımızın bile 2 hafta izin süresi olduğu günlerde çocuklarımıza bu devamsızlık hakkı sınırlandırması saçma bir uygulamadır. 9 ay içinde çocuklara 10 gün gibi bir süre verilmemelidir.
milli eğitim bakanlığının açıklamasıyla; devamsızlık 20 günden 10 güne düşürülme kararı alındığı söylenildi.
daha meb in onaylamadığı fakat çok yakında onaylayacağı olay. *
allahtan zamanında bitirmişiz de kurtulmuşuz dedirten meb'in yeni lise uygulaması.
oh be artık sokaklarda daha az başıboş liseli görücez.

edit: 1 haftan kaldı eksileyen.
Bundan yıllar önce AKP iktidarı öncesinde de bir ara uygulamada olan durumdur. Öğrenci için sıkıntısı nedir peki ? senin ortalaman 4.5-5se zaten 10 günü aşınca okuldan atılacak halin yok. Ama rezil bir öğrenciysen yani okula uğramıyorsan sana 10 gün devamsızlık bile çok. Önce derslerini düzelt küçük kardeşim benim, dışarılarda sürtme gerçi kontenjanlar arttı herkes üniversite okuyor ben de okuyacağım diye düşünebilirsin ama mesele bir yeri okumak değil, mesele iş hayatına kadar yaptığın her türlü birikimdir ve bu birikimin test edicisi Üniversite sınavı değildir.
Bu dönemden sonra, sağlık ocaklarının önü liseli kaynayacaktır, malumunuz özürlü devamsızlık 35 gün oldu. Liseliler bunu ön görüp gidip rapor alacaklar.
Ne yapıyolar?Hayır daha yeni geziparkı bitti şimdide liselilerimi ayaklandırmaya çalışıyorlar?
Yeni yasadır, liselerin devamsizlik hakkı on güne indirmişlerdir.
Ya arkadaslar biz sınava hazırlanacağız yirmi gün kendi yirmi gün raporlu olduğu halde yetmez derken ona indirdiler gelde isyan etme.
devamsızlık "hakkı" diye bir şey olmadığı için oldukça normal bir durumdur.

verilen 10 gün, olağanüstü koşullarda (sağlık, özel koşullar vs.) okula gelemeyen öğrenciler için oldukça yeterlidir.

kısaca, okula gitmemeyi hak olarak görmek zaten balığın baştan kokmasına sebep olur.
aslında sistematik olarak hiçbir şey değişmemiştir. toplam devamsızlık hakkı 45 gündü. yine öyle. eskiden özürsüz 20, özürlü 25 gündü. şimdi 10+35 oldu. üstelik veli izni de özür yerine geçti. yani doktora vs gitmene gerek kalmadı.
iyi oldu size, keyfi okula gitmemek neymiş görün. *
tam liseyi bitirdiğim sene gerçekleşen 96 ve üstü doğumlular için vahim durum.
Bizim zamanımızda zaten on gündü ne ara tekrar yirmiye çıktı da indi merak ettirendir.
Liselileri üzmüştür.
bizim zamanımızda 20 gün devamsızlık hakkımız vardı, aklımız giderdi o süreyi doldurmamak için ama benim devamsızlık sayım 2-3 günü geçmediğinden pek takmazdım o zamanlar.
şimdilerde gençlerin işi zor, okulu asmak hayal oldu.

ama bu durumun iyi bir yanı da olmuş kanımca, neden derseniz;
ben bazı sabahlar parka yürüyüşe giderim inanın sabahın ilk saatlerinde millet okulda dersteyken, parkın içinde onlarca sevgili neredeyse her kızın yanında bir dallama var, bence bu tip kızlar açısından iyi olmuş gerçi okumaya niyeti olsa zaten parkta elin oğluyla oturmaz ama yinede iyi olmuş.
umrumda olmayan düzenlemedir. haha amık liselileri *
(bkz: genç liseliler rahatsız)
beni ve liseli arkadaşlarımı derinden üzen durum. gelin sarılalım bugünler de geçecek ühühühü.
iyi olmuş, sağda solda sürteceğinize fikir çilesi çekin, ders çalışın dediğim olay.

fransa'da 10 üzerinden 7 alamayan sınıfta kalıyor. bizde eleman 20 alsa 'hocam 90 verirseniz geçiyorum, ehehe' yapıyor. siyasetle miyasetle, meydanlarla falan uğraşıp devrimcilik taslayacağınıza, elinize 2 din kitabı alıp alimlik yapacağınıza, dış politika profesörü edalarıyla facebook'ta ona buna söveceğinize, oturun hele şu logaritmayı yapın.

geleceğin türkiye'si, sizlerle yükselecek. ya da alçalacak.

siz bu kafayla giderseniz alçalacak da, neyse...