bugün

next next kombinasyonuyla install yapilamamasi nedeniyle linuxun sirf bu yuzden yayginlasmasi zor olmasi ve linuxun windowsdan daha az kullanicisi olmasi durumudur. birde linux tabanli ise yarar fazla mesleki programin olmamasi, varolanlarin bilgisayar muhendisleri,grafikerler ve webmasterlara yonelik olmasi, diger meslek kollarina mensup kisilerin bu isletim sistemini kullanmasini imkansiz hale getirmektedir.
linux : süper
windows : boktan
linux: beleş - windows: paralı
linux: az kullanıcı - windows: çok kullanıcı
linux: kullanımı kolay değil - windows: kullanımı kolay
linux: daha güvenli - windows: az güvenli
windows 7ye kadar linux: mükemmel
windows 7 ve önce: vasat
windows mercedes'e benzer, konforludur, otomatiktir. binenler başka marka beğenmez.
linux ise porsche gibidir. hız tutkusu, esneklik ve performans arayanlar içindir.
linux - messidir, windows - ronaldo..
windows eski sevgilidir, mavi ekran verip kendini kapatır, sonra da pişkin pişkin "beklenmeyen kapatmadan kurtardı" der. hem suçludur, hem güçlü.
linux, hayatınızın aşkıdır. zira senelerce formatsız aynı kararlılıkta devam eder.
linux zordur. Bir ses kartı yükliyim dedim ömrümü yedi. Performans açısından kesinlikle linux.
son kullanıcı için her zaman windows'un tokatlayacağı versus.

şöyle ki geçen yıl satın aldığınız bir hp dizüstü bilgisayarınız varsa ve buna popüler linux dağıtımlarından ubuntu, fedora ya da mint gibi bir işletim sistemi kurduğunuzda wireless sorunu yaşıyorsanız, bu sorunun çözümü içinde terminal üzerinden onlarca satır kod yazmanız gerekiyorsa siz bu bilgisayarla pek iyi anlaşamazsınız.
tabi tekrar söylüyorum boş zamanlarınızda bilgisayarınıza driver yazan tiplerden biri değilseniz.

kendiliğinden gelen edit: linux üzerinden pes oynanmadığından windows'un bir kez daha tokatladığı versustur.
ayrıca (bkz: yaşasın kapitalizm)
linux hızlıdır.
windows sabittir.

linux esnektir.
windows kapalı kutu.

linux bilgisayarcı dostudur.
windows kullanıcı dostudur.

tamam linux çok esnek, kararlı hızlı ama... linuxta adobe master collection ile çalışamazsınız. linuxta pes oynayamazsınız. linuxta fifa da oynayamazsınız. sadece football manager oynarsınız. 3d çizim yapamazsınız, 2 boyutlu animasyon da yazamazsınız. güvenilir protokolden aile koruması hiç yapamazsınız. sonradan aldığınız donanımın yazılımını kolayca yükleyemezsiniz, pcnize göre değil genel üretimdir pc ömrünü tüketir. bunu okuduktan sonra hala daha linux diyenler için ağızlarına vurmalık kürek de vermez.
Son sene Steam ve Valve'ninde olaya müdahil olmasıyla windows'u sikip köşeye atması ve aslında özellikle oyuncu kesimin windowsu rafa kaldırması için az kaldığı zamandır. Şöyleki Steam OS denen işletim sistemi ve beraberinde gelecek oyunlar bir süre sonra windows'u iyice çileden çıkartacaktır. Zaten bu zamana kadar son kullanıcı hariç server'da ağ iletişiminde, programlamada gömülü sistemlerde, ÜberBilgisayarlarda linuxla olan mağlubiyetinde yenik düşen windows yavaş yavaş masaüstünü de kaybetmektedir.

Tarihle geçici olsa da bazı insanların doğası sömürülmeyi gerekir, işte bu ihtiyacı giderir aslında windows temelde.
linux ile windows da calisan her turlu program calistirilabilir. emulator diye bir sey var. iki sene linux de wow, diablo, photoshop vs kullanan biri olarak linux un bu konuda bilen biri icin eksik oldugunu dusunmuyorum. ayrica unix tabanli cogu sistem gibi linux stabil ve hizlidir.
ancak windows interface olarak cok daha hizlidir. konfigurasyonu kolaydir. terminal acmadan linux kullanmak cok zorken, windows cmd kullanmadan yillar gecebilir.
bilgisayar ve yazilima merakli birisi icin linux cok seffaf bir isletim sistemidir. windows ise ticari kaygilarla ortaya konmus bir sistemdir.
bana tek bir isletim sistemini hayatin boyunca kullanacaksin deseler ubuntu 10.04 ya da win xp derdim.
of course linux ama herşey windows ortamında olduğu için kimse bilemiyor..
windows hantaldır.
linux hızlıdır.

windows güncelleştirmelerinin asıl amacı "sabır testi"dir.
linux güncelleştirmeleri hemencecik olur. çoğunda yeniden başlatmaya gerek duyulmaz.

windows'un veri işleme hızı düşüktür.
linux'un veri işleme hızı yüksektir.

windows'ta oyunlar ve popüler paralı uygulamalar vardır.
linux'ta yoktur.

server(sunucu) pazarında linux, windows'u tokat manyağı yapar.

windows bir süre sonra şişer.
linux şişmez.

windows yurt dışında popülerliğini yitirmeye başlamıştır.
linux türkiye'de bilinmemektedir.

linux shell ile (windows'taki cmd. ancak çok daha farklıdır) etkileşimli çalışır.
windows daha çok arayüze önem vermektedir.

aynı donanımda windows bilgisayarın açılma ve başlama hızı kömürlü kara trendir.
gene aynı donanımda linux bilgisayarın açılma ve başlama hızı bir f-22 raptor'dur.

android, ios, firefox os, amazon os, os x linux/unix/bsd tabanlıdır.
windows phone windows tabanlıdır.

windows'ta aynı anda iki adet programı birden yükleyebilirsiniz.
linux'ta aynı anda 2 adet program bilgisayara yazılamaz. linux bunu sizin için sıraya koyar. performansı ve hızı sever.

windows tesettürlü kadınsa, linux fahişedir.

windows'ta directx diye bir nimet vardır.
linux'ta yoktur.

windows'a virüs bulaşır.
linux'a virüs bulaştıran kişi plaketi hak eder. yazılmış virüs bulamazsınız.

windows'ta microsoft, nsa, cia, fbi gibi oluşumların/kurumların kem gözleri vardır. röntgenlerler.
linux'ta kaynak kodu gördüğünüz için, yemez öyle.

linux yıllardır donanımı otomatik tanır. çoğunlukla driver kurulumu gerektirmez.
windows hala donanımı tam olarak otomatik tanıyamaz. driver kurarsınız her seferinde.
ikiside iyidir severim ya ne tartışacam işimizi görüyor işte. (bkz: ama bir ronaldo olamaz)
linuxtan yeni linuxlar yapılır tohumu verimlidir. Windows da götü kırık c# ile siki kırık program yazıp "ihihihi ne de guzel oldu" denir.
android ve ios kağışmasına benzer. ki zaten android de linux tabanlıdır.
linux bağdattır windows ana .
Windows alır.
bilgisayarım destekleyene kadar hep linux kullandım. şimdi 256 mb ram gerekli diyen dağıtımları bile kaldırmıyor bilgisayarım. metalurji ile ilgilenen şirketlere versem demir filizlerini benim pc üzerinde işlerler.

buradan anlaşılan şu ısınma sorununu çözmeleri gerektiği. burada tabii sorun sadece onlar değil. donanım üreticilerinin ücretsiz şeylere destek vermemeleri. yoksa kendileri nasıl kazanır değil mi?

böyle karşılaştırmaları şık bulmuyorum. daima birbirini ezme çabası olan bir durum var ortada.

bu çabalara kalkışan arkadaşlara önerim şu videoyu izlemeleri:

http://www.youtube.com/watch?v=ZA2kqAIOoZM
linux üreticiye hitab eder windows ise tüketiciye.
linux ronaldodur windows sabridir.
Linux büyük nimettir flash belleğinizde kurup istediğiniz yerde kendi sisteminizi kullanabilirsiniz. windows'u bilgisayarından başka biryerde kullanamazsın.

linux arka planda gereksiz programlar çalıştırmaz, windows çalıştırır.

linux'a virüs bulaşmaz windows'a bulaşır.
linuxdur hertürlü özgürlüktür. yazılım bilginiz varsa virüstür , hatadır aptal aptal sorunlarla karşılaşmazsınız.
linux candır. linux yasam bicimidir. linux sistemlerin kralidir. en basit ornek cinden wifi adaptor aldim . Windows ne yaptiysam tanimadi . birde linuxta deniyim dedim sistemi actigim gibi tanidi .