bir dönem beşiktaşta topkoşturmuş kelindeki üçgen şekliyle hafızalardan silinmeyen milli bulgar ortasaha oyuncusu...
1994 dünya kupasında almanya'yı yıkan kel futbolcu..genç yaşta saçlarını kaybettiğini ve sebebinin çernobil olduğunu söylemiştir kendileri..
tam adı yordan letchkov olup beşiktaş dışında hamburger sv ve olympique marseille takımlarında forma giymiştir.
sergenin futboldan başka her gereksiz olayla ilgilenmesinden dolayı nasibini almış bulgar futbolcu (bkz: letchkov u jokey e benzetmek) (bkz: alpayı ata benzetmek)
(bkz: Tümeri reina daki garsona benzetmek)
emekli olduğu sıralar bjk de forma giymiş oyucudur.
1967 dogumlu eski bulgar futbol oyuncu.

kariyerine memleketi islimiye'nin kulübünde başlayıp oradan da cska sofya'ya geçmiştir. 1992'de hamburger sv'ye transfer olup 1996'ya kadar orada kaldı. fransız kulüp olympique de marseille ve beşiktaş'ın kadrosunda da bulunmuştur.

letchov yer aldıgı bulgar milli takımı ile 1994 fifa dünya kupası'ndqa 4.olmuşlardır. en büyük zaferi new york's giants stadium'da almanya'ya karşı oynadıkları çeyrek finaldeki defansıydı. hristo stoichkov ve kendisinden gelen goller takımını yarı finale geçmesini sağlamış ve ülkesinin futbol tarihinde başarısından dolayı zirveye yerleşmiştir. 1994'e kadar bulgarlar fifa dünya kupası'nda oynadıkları 16 maçtan hiçbirinden galip ayrılmayı başaramamıştı. ingiltere'de düzenlenen 1996 uefa avrupa kupası'nda da oynamıştır.

letchov 2003'te memleketi islimiye'nin valisi ve 2005'te bulgar futbol birliği'nin başkan yardımcısı olmuştur.
letchkov'u 1994 Bulgaristan-Almanya maçından hatırlıyorum. O maçta mükemmel bir performans göstermiştir. O maçı anlatan Ümit Aktan ise ayrı bir performans göstermişti. Ümit Aktan maçı anlatırken şöyle demişti:
"notlarıma bakıyorum sayın seyirciler letchkov Almanya'nın hamburger takımında oynuyor. evet yanlış duymadınız hamburger takımında oynuyor" demişti.
almanya' ya attığı golde, topun kel kafasına vurmasıyla çıkan ' çapp' sesiyle bana eski beşiktaşlı wilson' ı hatırlatan bulgar ortasaha virtüözü.
doğduğu yer olan Sliven de belediye başkanlığı yapan eski beşiktaşlı futbolcu.
beşiktaş' ın istikrarsızlıkla boğuştuğu yıllarda ülkemizde top koşturmuş, bu yüzden faydalı olamamış bulgar orta saha oyuncusu.
3 yıl hapis cezasına çarptırılmış eski bulgar futbolcu.