bugün

death adlı death musikisi grubunun 1988 tarihli albümüdür...

içindekiler:

Leprosy
Born Dead
Forgotten Past
Left to Die
Pull the Plug
Open Casket
Primitive Ways
Choke on It
albümle aynı adı taşıyan açılış şarkısıdır aynı zamanda...

bodies deformed way beyond belief
cast out from their concerned society
flesh contorting day after day
freak of the dark world is what the people say

their lives decay before their eyes
there is no hope of cure
among their own kind they live
a life that's so obscure
first an arm and then a leg
deterioration grows
rotting while they breathe - death comes slow

leprosy will take control and bring you to your death
no chance of a normal life to live just like the rest
leprosy will spread with time, your body soon to change
appearance becomes hideous a sight too much to take

tuberculoid the most severe
decay of the nerves comes fast
sense of feeling soon to be gone
life will never last

no hope of recovery after the nerves are eaten away
damage is done you feel no more pain
bones decay deterioration grows
origin of this horrid disease nobody knows

their lives decay before their eyes
there is no hope of cure
among their own kind they live
a life that's so obscure
first an arm and then a leg
deterioration grows
rotting while they breathe - death comes slow

leprosy will take control and bring you to your death
no chance of a normal life to live just like the rest
leprosy will spread with time, your body soon to changel
appearance becomes hideous a sight too much to take
lepra, yani cüzzam hastalığı

deri ve siniri tutarak belirtilerini gösteren kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığıdır.
özellikle el, ayak ve gözde bazı şekil bozuklukları ve sakatlıklar ortaya çıkabilir. zamanında tanı konularak etkin tedavi gören hastalarda sakatlık olmaz.
(bkz: cüzzam)
bu albümdeki bass'ları yamulmuyorsam chuck schuldiner çalmıştır. death albümlerinde şarkı seçmeyi sevmiyorum ama born dead bi başka güzel geliyor bana.
maalesef hakkı yenen bir albümdür. çıktığı zamana göre (1988) death metal için kilometre taşı albümlerden biri olmuştur. türkiye'de en çok bu albüm kapağının olduğu tişörtler bulunur.

buyrunuz: görsel

ayrıca bu albümdeki sololara hastayım. vilülülü mü dersiniz filülülüülü mü dersiniz işte o tip sololar. ama nasıl güzel. misal forgotten past'in, pull the plug'ın veya primitive ways'in sololarına bakın. *
death albümleri içerisinde death metalin klasik çizgisine en yakın olan albümdür. chuck'ın vokali sertleşmiş, önceki albümün aksine müzik daha sağlam bir temele oturtulmuştur.
death'in en güzel albümü diyemem ama gerçekten sağlam bir albüm,chuck schuldhiner'in sonraki albümlerinde kullanacağı alışık olduğumuz ses rengini bulamayız bu albümde.
chuck dayımın gore ögelerle döşediği sözlerin olduğu son albüm diyebiliriz -bir diğeri için (bkz: scream bloody gore)- leprosy albümünden sonra ise toplumsal ve felsefi sözler üzerinden gitmiştir. şu da ilginçtir ki chuck'ın insanların baş belası olmuş cüzzam gibi bir hastalığı albüm adı seçmesi ve kapak olarak cüzzamlı bir adamı seçmesi kanımca manidardır.

bir önceki albüme göre biraz daha düzenli ve tam anlamıyla death metal tabanlıdır, sbg ise salt death metal değilse de kompleks bir albümdü, türünü belirlemek güç. chuck bu albümü kaydettiğinde 21'indeydi bu gençlik yaşlarında öfkesini, tüm karamsar yanını yansıtmıştır ki böyle bir çalışma çıkmış ortaya. konudan saptım ama, ben, bu albümü müzikal olarak değil de ruh ve samimiyetinden ötürü olarak seviyorum, hoş teknik olarak da gayet dönemine göre sağlam çalmışlardır.

ayrıca bu albümün sololarında pek başarılı işler yapmış Rick Rozz'u da unutmamak lazım, adam öyle sololar atmış ki şarkılar bu sololar olmadan bu kadar keyif vermeyebilirdi diyebilirim.

Kadrosu ise

Chuck Schuldiner: Gitar, Vokal, Söz
Rick Rozz: Gitar
Bill Andrews: Davul
Terry Butler: Bas

şeklindedir.

Ayrıca albümün adını taşıyan şarkıda geçen "rotting while they breathe - death comes slow" sözü ve leprosy kapağı baskılı bir tshirt bulmuştum bir yerde, tabii kaçırır mıyım, hemen aldım.