1. 1.
  memento' nun zaman ve kavram arayışında kaybolmuş talihsiz karakteri. belirsiz bir döngüde, eşinin katilini aramaktadır ancak arayış onu her defasında dipsiz bir karanlığa sürükler.
  shelby, guy pearce' nin unutulmaz performansıyla vücut bulmuştur.
  ... legend of the stranger
 2. 2.
  memento filminde guy pearce ın canlandırdığı karakterdir. kısa süreli hafıza kaybından müştekidir. gözlerini kapattığı zaman dünya yok olmakta ve açtığı zaman her şey sıfırdan başlamaktadır.

  --alıntı--
  bunu muhtemelen daha önce de denedim.
  belki kamyonlar dolusu eşyanı yaktım...
  seni unuttuğumu hatırlayamıyorum

  probably i've tried this before.
  i've probably burned truck loads of your stuff before.
  i can't remember to forget you.
  --alıntı--

  --alıntı--
  ''beynimin dışında bir dünya olduğuna inanmalıyım. hareketlerimin her zaman bir anlamı olduğuna inanmalıyım. hatırlayamasam bile. gözlerimi kapattığımda dünyanın hala orada olduğuna inanmalıyım. hala orada olduğuna inanıyor muyum? hala orada mı? hepimiz kim olduğumuzu bilmek için aynalara ihtiyaç duyarız. ben farklı değilim. şimdi... neredeyim ben?

  i have to believe in a world outside my own mind. i have to believe that my actions still have meaning... even if i can't remember them. i have to believe that when my eyes are closed, the world's still there. is it still out there? … yeah. we all need mirrors to remind ourselves who we are. i'm no different … now … where am i?
  --alıntı--

  --alıntı--
  polislerin güvenemeyeceği tek adamdım, hafızam yoktu.
  --alıntı--
  -1 ... obsessive compulsive disorder