bugün

sartre'ın onemlı eserlerındendir.
Kısa ve guzel bır hıkayeyı anlatır.
0kunmalıdır.
Jean Paul SARTRE'in bir kitabı.. kitap türkçeye "duvar" oLarak çevriLmiştir.. sartre bu kitabında örnek sayıLacak güçte uzun öyküLeri bir araya getirmiştir..

ispanya devrimi günLerini eLe alan duvar'ın yanısıra kitapta ki diğer 3 öyküsünde hep psikoLojik ve cinseL sapmaLarı eLe aLarak işLemiştir sartre..
jean paul sartre'in bir kitabı.. kitabın orjinaL adı; (bkz: Le mur)..
(bkz: lemuria)
jean paul sartre' nin varoluşçulukla ilgili hikayelerinin yer aldığı öykü kitabı.

--spoiler--
sokağa çıktı önüne gelene ateş etmeye başladı.
--spoiler--

varoluşun sarsıcı yanını konu alan bir eserdir.
(bkz: duvar)

(bkz: yılmaz güney)
Yirminci yüzyılın en etkili düşünürlerinden biri olarak addedilen ve hatta 1964 yılında verilen Nobel Edebiyat Ödülü nü kabul etmeyerek kalıplaşmış düşünceleri, statükoculuğu reddettiğini vurgulayan varoluşçu yazar Jean Paul Sartre ın içinde 5 farklı hikaye barındıran eseri.
rimbaud* un oğlancı olduğunu öğrendimiz şukela kitap.
--spoiler--
insanlara yukarıdan bakmak gerek. Işığı söndürüp pencereye geçiyordum. Yukarıdan birisinin onları gözetleyeceğini akıllarına dahi getirmiyorlardı. Önden görünüşlerine dikkat ederler, bazıda arkadan görünüşlerine ama bütün gösterileri bir yetmişlik seyirciler için hesaplanmıştır. Zaten kim kalkarda bir melon şapkanın altıncı kattan görünüşünü düşünür? Omuzlarını ve kafalarını canlı renkler ve göz alıcı kumaşlarla savunmayı bir yana koyarlar. insanoğlunun en büyük düşmanıyla savaşmayı bilmezler; kuş bakışı görünüşle. Eğiliyordum ve gülmeye başlıyordum. O kadar gurur duydukları şu eşsiz, benzersiz ayakta olma durumu neredeydi şimdi? Kaldırıma yapışmış eziliyorlardı; yarı sürüngen iki uzun bacak omuzlarının altından çıkı çıkıveriyordu.

--spoiler--

--spoiler--
Altıncı katın balkonunda, ben bütün hayatımı burada geçirmeliydim.
Ahlaki üstünlükleri maddi simgelerle pekiştirmeli, yoksa yıkılıp giderler. Öyleyse, kesinkes, insanlar üzerindeki üstünlüğüm nedir benim? Bir konum üstünlüğünden başka bir şey değil.
--spoiler--