bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kavrama şeklinde olan reflekstir. özellikle orgazm anında orgazmı tetikleyen sinir kökleriyle birlikte aktive olur. bu durum orgazm esnasında elimizde olmadan bir şeylere sarılma nedenimizi açıklar , aslında sevgiliye olan bağlılığımızdan veya sevgimizden değil refleks arkımızdan dolayı sarılırz o anda. bu durum bana hep evrimin sevişmek nedir bilmeyen atalarımıza sevişmeyi öğretme çabası gibi gelmiştir.

  bir ölüyü, kalbi atan bir kadavrayı ele alalım. Beyin ölümü gerçekleşmiş, hukuken ölü, kesinlikle öteki dünyaya gitmiş olsa da, organ nakli yapılabilmesi için, vücut bir respiratöre bağlanıp, organlarına oksijen gönderilen bir kişi. Bu beyni ölmüş kişilerde, doğru noktayı tetiklerseniz, arada bir ilginç bir şey görürsünüz. Lazarus refleksi denen reflekstir bu. Şöyle bir şey:

  http://www.youtube.com/watch?v=haurLB7vLeg+
  2 ... drygt
 2. 2.
  abimiz son anda vaz geçip bunu seçmedi milyoner yarışmasında. cevap verse 250 bin alıyordu.
  -1 ... ukraynali
 3. 3.
  An itibariyle Kim Milyoner Olmak ister'de sorulan sorudur." Beyini ölümü gerçekleşen insanlarda , vücüdün belli bir noktasına dokununca kolların göğüste çapraz halde birleşmesine sebep olan refleksin adı nedir? " Diye sorulmuş, yarışmacı cevabı bildiği anda işte o risk yönetimini yapamamakla ünlü olan Türklerden biri olduğu için cevap veremeyerek 125 bin lira ile ayrılmıştır.

  Edit: Tavuğun başını kestikten sonra, vücudunun oynamasının sebebi de buymuş.
  ... fantastiko
 4. 4.
  Ölünün bi anlık canlanması.

  (bkz: hortlamak)
  ... elagozlum061
 5. 5.
  kuyruk sokumuna elektrik vererek beyin ölümü gerçekleşmiş birisini veya bir ölüyü hareket ettirme olayıdır.
  1 ... sehnsucht
 6. 6.
  bir ölünün yaptığı hareketlerdir kısaca.

  diğerleri gibi bu da refleks yayı aracılığıyla meydana gelir. mesela elimiz ateşe değdiği zaman hızlıca geri çekeriz, bu da tıpkı lazarus refleksi gibi refleks yayı tarafından idare edilir. zaten bu nedenle beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarda bile görülebilir zira bu tarz refleksler beyinden emir almazlar.

  lazarus refleksi'ni diğerlerinden ayıran şey uzun ve karışık olmasıdır. yani, nasıl anlatsam, bizim reflekslerimiz genelde irkilme, seğirme, sıçrama gibi anlık olaylardır. ancak lazarus refleksi'nde ölünün kolları önce yukarı kalkar ardından çapraz bir biçimde göğsünde kavuşturulur. bir kaç saniye sonra ise kollar göğüsten ayrılarak vücudun iki yanına düşer.

  lazarus refleksi'ni tetikleyen şeyi bugün tam olarak bilemiyoruz ancak genelde beyin ölümü gerçekleşmiş bireyin fişi çekildikten bir kaç dakika içerisinde gerçekleştiği için acıyla bir ilgili olabileceği düşünülüyor.

  isminin kaynağına gelirsek... incil efenim. yuhanna incili 11. bölümde isa, mucizevi bir şekilde aziz lazarus isimli bir ölüyü diriltiyor. lazarus refleksi de sanki ölü diriliyormuş gibi bir izlenim yarattığı için ismini buradan alıyor. doğruya doğru, cidden ürkütücü bir refleks. bilimsel açıklaması bilinmeden önce sağlık görevlilerinin epey korktuğu bir durummuş. günümüzde ise hasta yakınları bu duruma şahit oldukları zaman hastanın hala yaşadığı yanılgısına düşebiliyor. her açıdan zor bir durum kısacası.
  5 ... nydstrm
 7. 7.
  https://video.uludagsozluk.com/v/lazarus-refleksi-175293/  Lazarus Etkisi: Öldükten Sonra Hareket Eden Hayvanlar
  2 ... dekadans