bugün

kurgu güzel, oyunculuk güzel, akıcılık da güzel derken;
niye son kısmına özenilmediğini bir türlü anlayamadığım film.
mantık hataları maalesef var ama mükemmeliyetçiliğin alemi yok.
izlenilmesi gereken kaliteli bir yapıt.
yine olsa yine izlerim.
sonu kesinikle tatmin edici olmayan film. izlerken çok daha fantastik şeyler kuruyor insan kafasında ama, ı ıh maalesef.
benim bile yarim saat icinde filmi izlerken kafamda olusturdugum sonu yapsalarmis efsane film olurmus. filmin sonuna bakiyorsun bu ne lan simdi demekten kendini alamiyorsun. ama filmin giris ve gelisme bolumu tek kelime ile mukemmel.
başrollerinde jamie foxx ve gerard butler'in oynadığı amerikan yapımı aksiyon filmidir.
şahsi görüşüm olarak,testere filmi gibi dizayn edilmiş bir konuya sahiptir.
güze,l tahmin edilmesi zor, izleyiciyi ters köşeye yatıran film.
kötü bir sonla biten filmdir. izleyicinin dilini ekrana yapıştıran cinsten.
kötü sonla bitiyor demeyeni ıslak meşe odunuyla köy köy kovalıyorlarmış.
gerard butler ın kötü adam mı, madur olan mı olduğuna karar vermediğim filmdir.* lakin son yıllarda birbirini tekrar eden filmlere hiç benzemeyen bu yapım kesinlikle izlenmeye değer.*
kişiyi testere serisi gibi acaba aslında kim haklı sorusuyla baş başa bırakırken bir yandan da merakla bir sonraki adımı tahmin etmeye iten kaliteli bir film. son yılların en başarılı erkek oyuncusu gerard butler 2009 yılında tüm sinema severleri, rol aldığı birçok yapımla kendine hayran bıraktı. bu filmde de butler'in rolünün hakkını fazlasıyla verdiğini söylemeden geçmemek lazım. film buram buram kalite kokuyor. yapımıyla da bu böyle filmde rol alan oyuncuların performansıyla da. hafızalara kaydedilen canlı filmler listesinde de yerini alıyor.
yok böyle birşey dedirten film. mutlaka izleyin. son yıllarda izlediğim en iyi filmdi. ne desem az kalır bu film için.

--spoiler--
filmi sesi açık izliyordum. baya bir sesli yani. hakimin cep telefonuyla vurulduğu anda ödüm bokuma karıştı.
--spoiler--
Sonuna kadar heyecanla izlenen filmdir. Nicky'nin kızını izlerken salonda bomba patlamasını bekledim. Ama olmadı. Ulan o kadar sağlam film yapıyorsunuz, sonunda sıçıyorsunuz. Film bittikten sonra filmi hemen silmek istedim lakin kendime engel oldum. O Nicky'nin de cezasız kaldığını düşünmüyorum. Onca yakınını kaybetti. Ama ölseydi çok sevinecektim.

Tekrar söylüyorum. Allah belanızı vermesin. Ulan bu filme bu son gider mi?
filmde mevcut adalet sisteminin ne kadar b.ktan olduğu anlatılmış.filmin kahramını mahkeme sahnesinde bunu herkese ispatlıyor.filmin finali bence çok hoş çünkü adam hayatı pahasına savcıya gerçekleri gösterdi yani amacına varmış olarak öldü.
gerard butler ve jamie foxx un başrollerini paylaştığı yapım son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden. sonu biraz apar topar havasında olsada güzel bir filmdir.
"sonunu ben yazsam daha iyi olurdu" dediğim filmdir. örneğin şu şekilde olabilirdi:

--spoiler--
nick'e giden e-mail'i clyde özellikle göndermiş çıkmalıydı. bu sayede polislerin onu çözdüğünü, bitirdiğini düşünmelerini sağlardı ki bu clyde'ın yapacağı türden bir işti. akabinde yerleştirdiği bomba da bir yem çıkmalı, o etkisiz hale getirilip rahatlandığında diğeri patlamalıydı.

ayrıca filmdeki saçmalıklardan biri de şu; clyde belediye binasında işini bitirip hiç beklemeden tünel aracılığıyla hapishaneye geldi. nick clydedan sonra belediye binasına geldi, bombayı aradı, bombayı buldu, ne yapacaklarını tartıştılar, sonra bombayı aldı, nick'in hücresine geldi, yatağın altına koydu, peki nick'den önce nasıl gelebildi oraya? tam bir muamma.

son olarak ben se7en tarzı bir final bekledim izlerken. heralde dedim nick vuracak clyde'ı ama olmadı, sağlık olsun, ne diyelim.
--spoiler--

kıscası güzel bir finali olsa arşive mutlaka eklenmesi gereken filmlerden birisi olurdu law abiding citizen ama bu finalle olmamış, mühendis zekasını film boyunca pohpohlayıp sonunda "yok lan aslında amerika her zaman kazanır"a bağlamışlar, kusmak istiyorum suratlarına.
--spoiler--
gerard butler çok uğraştı ama yine de adalet kazandı.sonunda herkesi öldürüp yeni bir hukuk sitemi kurardım ben olsaydım.
--spoiler--

türkiyede izleniyorsa şu bilinmelidir ki anglo-sakson hukuk sistemi ile bizim içinde bulunduğumuz continental sistem birbirinden çok farklıdır. o yüzden filmi izlerken hukuk ve hukukçulara küfrederken yavaş gidin de saçınız başınız dağılmasın , galeyana gelmeyin.
--spoiler--
sistemin altını üstüne getiriyorsun ama sonunda o ezdiğin sisteme yeniliyorsun. sırf adamı iyice yüceltmesinler diye sistemi son sözü söyleyen taraf yaptılar.
--spoiler--
adam baştan sona ortalığın amuğa goyuyo,filmin sonunda çok basit bir olasılığın b planını yapmıyo...sonu dışında bence harika bir film..gerçi adamlar kalkıpta kocaa amerikayı bi mühendise mi domalttırcaklar..ama yinede daha kaliteli bir sonu hakediyo..
adalet sistemiyle papaz olan mağdur durumdaki kişiyi, gerard butler gibi bir kas yığını değil, daha çok dramatik rollerde tecrübeli bir karakter oyuncusunun oynaması gereken filmdir.

--spoiler--
ayrıca filmin finalini benim de beğenmediğimi ekleyerek bir şey belirtmek zorundayım;
hakimlerin kafasını patlatan, memurların arabalarını yakan, hükümet ajanlarını tarayan bu şahıs, finalde hakettiğini düşündüğü adaleti sağlayıp, suçluları cezalandırıp, sistemi yıkıp, bir de üstüne herşeyden yırtsaydı bu terör ve anarşi propagandası gibi birşey olurdu.

star wars'u bile izlerken "çok saçma.. öyle şey olur mu hiç.." diyen, filmde gördüğü herşeyi ciddiye alan bir kafa yapısıyla izleyen milletler de, bu ateşli mağdurlara gaz verici bir etki yaratabilir.
hiçbir yapım şirketi de böyle bir sorumluluk almak istemez. filmin sonunun boktan olmasının sebebi budur.
--spoiler--
finali sıçtı cafer bez getir, cıvık sıçtı tez getir şeklinde olmuştur. oğlum o kadar kişi çalışıyorsunuz filmde, birinizde çıkıp "-ya abi biz film boyunca ortalığın amına koyduk, bu kadar zeki planlar yaptık, on numero oldu ama bu son olmadı" demez mi lan. demez mi ?
an itibariylen trt1'de yayınlanan bildiğin vahşi batı filmi. ama bu ötekilerinden farklı. bildiğin güzel film. dalarsanız yarın işe geç kalırsınız.

ben adalet peşinde başlığına yazdım arkadaş onu dokuzu bilmem.
Sadece 45 nolu entryden gelen "se7en" yakıştırmasına şaşırdım..
bildiğiniz 95 yapımı se7en filminin kopyası..

http://www.imdb.com/title/tt0114369/
tek kelimeyle, müthiş.
film afişinde türkçeye, vatandaş abidin olarak çevirilebilir. dikkatli olmak lazım bu çevirmenlere karşı.
(bkz: yanlış çevirilen film adları)
böyle muhteşem bir kadro, kurgu yani böyle bir film bu kadar kötü bir finalle harcanmamalıydı dedirtir. son 10 dakikasını izlemezseniz filmin tadı damakta kalabilir.
gayet iyi bir film için tünel işinin basit kaldığı ama yine de izlenmesi gereken film.