keraneden çıkanlara peçete kolonya tutan kişidir.
hoşlanılan kızın yanındaki er kişidir.
haluk levent'e arkadaşları tarafından takılan lakap.
sahsa soylenen bir lafsa hakarettir.
tavuğa benzer bir şeydir diye tahmin ediyorum.
bir nevi pezevenk..
Gereksiz yere konuşan insanlara sarfedilen bir söz.
Aynı zamanda da bir ağaç çeşidi.
henüz olgunlaşmamış limon ağacına verilen isim.
aşık olduğun kızın yanında olan ve kıskanılan kişiye verilen genel isim .
kerhanede, pazarladığı sermayesi* ile iş tuttuktan sonra üzerini giyinip kapıdan çıkmakta olan müşteriye kolonya döken er kişisi... haso pezevenk...
"kıvırıcaksan eğer o göbeğin hakkını vereceksin!" cümlesini eyleme dönüştüremeyen kişilik(!)
argoda adam, herif....
sözlüklerde, eksilemekten başka yapacak şeyi olmayan yazar müsveddesi...
kürtçe erkek çocuk demek. götten baştan anlamlar üretmeyin.
istanbul ağzında "keraneden çıkana peçete ve kolonya tutan pezevenk" manasından çok daha başka bir anlam da kullanılan bir kelimedir. bu kelime istanbul ağzında hatta ve hatta sempatik bir kelimedir. "garip işler yapan ama içinde kötülük olmayan adam" a istanbul ağzında biz çok yaygın olarak "lavuk" deriz. o adam da bunu genellikle hakaret olarak algılamaz.

dil de kazandığı değer açısından "lavuk" mesela "pezevenk" kelimesinden çok daha masum bir kelimedir istanbul ağzında. bir adama lavuk de gülümser, ama pezevenk de gelir suratına bi yumruk savurur.
bazı erkeklerin yakışıklı hemcinslerinden bahsederken kullandıkları sıfat.
En sevdiğim hakaret.
halk arasında ayrıldığı sevgilisine orospu diyebilen erkeke denir. aslında daha çok şeyler denmek istenmiştir ama formata ters düşmemek adına bu kadarı ile yetinilir.
bu kelimeyi çocukken ilk kez kaygısızlardaki kültekin reyizden duymuştum. ondan sonra dilime pelesenk olmuş, önüme gelene söylemiştim. ta ki sağlam bir tokat yiyene kadar. ne bilebilirdim bu kelimenin godoşlara söylendiğini.
kürtçede lavık erkek çocuğu anlamına gelir lavuk değil.
adı bilinmeyen ya da kıskanılan erkek kişidir. ayrıca söylenmesi hoş olan argo kelimelerimizin başında gelir.
kerhane girişinde kolonya, çıkışında peçete tutan kişidir.
argo değil anlamı değişime uğramış bir kelimedir tam anlamı ve kelimenin nereden geldiğine dair
bir çok rivayet bulunmaktadır. bunların en başında ise kuval kelimesinin tersten okunduğu
zaman lavuk olması olduğu iddaa ediliyor olsa bile bu kelimenin kökeni hakkında sağlam
bir bilgi değildir.
kullanması en zevkli hakaret. ayrı bi havası var kesinlikle.
1. gereksiz konuşan kimse.
2. oğlan.
3. genelevden çıkan zanilere peçete kolonya tutan kişi (p.zevenk).