1. 1.
  isveç , Finlandiya , Norveç ve Rusya arasında kalan tarihi bir bölge çoğunluğu isveç'te çok az bir bölümüde Finlandiya, Norveç ve Rusya 'da dır. Bu ülkelerin neredeyse kuzeyinin tamamını kaplar. Bölgenin yerli halkı bugün sayıları çok azalmış olan sami'lerdir.
  6 -1 ... cnyt
 2. 2.
  bayrağı şöyledir:

  http://content.answers.co...a/125px-Sami_flag.svg.png

  alakasız bakınız; japonya
  6 -1 ... pyndemonium
 3. 3.
  finlandiyanin kuzey bolgesi, dunyanin dami, noel babanin evi.

  levi adinda onemli bir kayak ve snowboard merkezine sahip. kayak haricinde huski safarisine cikabilir, geyik ciftligi turuna katilabilir,kar motoruyla gezebilir veya buzda balik avina cikilabilir. zaman zaman -45leri gosterir dereceler. 2 ay boyunca gunes batmiyor.
  ayrica kis turizminin de yeni gozdesi.

  kaynak: savas ozbey
  4 ... supertavuk
 4. 3.
  kazları çok ünlüdür.
  ... saskin ordek yavrusu
 5. 4.
  ortalama 1.5 metre boy ile avrupa nın en kısa boylu kavmini oluşturanların ülkesidir.
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 6. 5.
  Laponya’da son bir yıldır iskandinavya’nın yerli halkı Samilerle hükümet ve maden tekelleri arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor.
  ------------------------
  Samiler, kuruluşunun 20. Yıldönümü dolayısıyla Sami Parlamentosu’nda konuşma yapmak amacıyla Laponya’ya gelen isveç Kralı Carl Gustav’ı protestolarla karşıladı. Bölgelerinde yeni maden ocakları açılmasının geleneksel geçim kaynakları olan geyik besiciliği ve balıkçılığın yok olmasına yol açacağını, doğanın ekolojik dengesini bozacağını belirten Samiler, maden tekellerinin bölgelerini terk etmesini talep ediyor.
  ---------------
  Bu yılın başlarında Parlamento isveç Hükümeti’nin önerdiği yeni bir maden yasasını kabul etti. Yasa isveç’in Avrupa’da maden ocakları alanında lider ülke olmasını amaçlıyor. Hükümet 2030 yılına kadar isveç’te bulunan maden ocaklarını iki katına çıkarmayı hedeflediğini açıkladı. Bunun için yerli ve uluslararası maden tekellerinin ocak açmalarını kolaylaştıracak düzenlemelere gidildi. Ocakların büyük bir bölümünü isveç’in kuzeyinde Samilerin yaşadıkları topraklarda açılacak.

  Samiler ve çevre örgütleri kısa vadede belirli miktarda iş olanağı yaratacağını ancak uzun vadede işsizliği artıracağını ve ağaçların yok olmasına, nehirlerin ve çevrenin kirlenmesine yol açacağını hükümetin belirlediği yeni maden stratejisine karşı çıkıyor. Topraklarında yeni maden ocakları açılmasını istemiyor.
  2 ... infomanyak
 7. 6.
  ismini okuyunca "ulan çinliler japonya nın da mı çakmasını yaptı" diye düşünmeden edemediğim bölgedir.
  3 -1 ... aglama duvarinda gulesim geldi
 8. 7.
  ilk kez duyduğum yerdir. Herşeyin sahtesini yapan çançinçonlar kendi ülke adlarını değiştirdi sandım.
  Lakin değilmiş kuzey ışıklarının olduğu ve cam iglo evlerinin bulunduğu yerdir ve gidilmesi gerekendir. aktarmalı olarak ulaşılan bir yer( 2 uçak).
  1 ... mimist
 9. 6.
  isveç ve Norveçin kuzeyindeki Sami halkının yaşadıkları yer, Sapmi de denir.
  1 ... aksakallicocuk
 10. 10.
  iskandinavya'nın kuzeyi. eskimoların kuzenleri yaşar.
  ... australia