laponya

 1. 5.
  Laponya’da son bir yıldır iskandinavya’nın yerli halkı Samilerle hükümet ve maden tekelleri arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor.
  ------------------------
  Samiler, kuruluşunun 20. Yıldönümü dolayısıyla Sami Parlamentosu’nda konuşma yapmak amacıyla Laponya’ya gelen isveç Kralı Carl Gustav’ı protestolarla karşıladı. Bölgelerinde yeni maden ocakları açılmasının geleneksel geçim kaynakları olan geyik besiciliği ve balıkçılığın yok olmasına yol açacağını, doğanın ekolojik dengesini bozacağını belirten Samiler, maden tekellerinin bölgelerini terk etmesini talep ediyor.
  ---------------
  Bu yılın başlarında Parlamento isveç Hükümeti’nin önerdiği yeni bir maden yasasını kabul etti. Yasa isveç’in Avrupa’da maden ocakları alanında lider ülke olmasını amaçlıyor. Hükümet 2030 yılına kadar isveç’te bulunan maden ocaklarını iki katına çıkarmayı hedeflediğini açıkladı. Bunun için yerli ve uluslararası maden tekellerinin ocak açmalarını kolaylaştıracak düzenlemelere gidildi. Ocakların büyük bir bölümünü isveç’in kuzeyinde Samilerin yaşadıkları topraklarda açılacak.

  Samiler ve çevre örgütleri kısa vadede belirli miktarda iş olanağı yaratacağını ancak uzun vadede işsizliği artıracağını ve ağaçların yok olmasına, nehirlerin ve çevrenin kirlenmesine yol açacağını hükümetin belirlediği yeni maden stratejisine karşı çıkıyor. Topraklarında yeni maden ocakları açılmasını istemiyor.
  2 ... infomanyak
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.