bugün

görsel
gerçek islamcılar götünü kesmiyorsa bunu laikliğe borçlusun...
Laiklik bir amaç değil araçtır. Sanki şu an islam coğrafyası dünyanın en gelişmiş en nezih coğrafyası. Zihniyetini siktiğim.
En azından soru eklerini ayrı yazabilecek kadar okur yazar olabildik.
Laik olmayanın hali ortada.
görsel
iznik'in eski haline bakıp bakıp kederlenmemek elde değil ahretlik...
Adam olduk dinimizi kirletmedik.
laik toplumların parçaladığı görülmüştür de laik olmayanların yüzyıllardır yerlerde sürünüp, köleleştirilmekten başka bir boka yaramadığı da aşikardır diye yaklaşılması gereken hede.

arkadaş, sizin gibiler de bu memlekette boşa oksijen israfı yapıyor ya diyecek bir şey yok...

hayır, siz zaten ümmetçi pisliklersiniz, bu memleket için herhangi bir milli düsturunuz yok, o halde s*ktir olup gidin suudi arabistan da yaşayın. oranın vatandaşlığını alın... çok mu lazım türkiye... ümmetçisiniz ya. gidin aşşağılık arapların memleketinde güle güle yaşayın.
hergün en az 3 kişiye laikliğin bir yaşam şekli olmadığını yönetim tarzı oldugunu anlatıyorum ama görüyorum ki bu sayıyı 3 değil 333e de çıkarsam bitmeyecek bu kafa.
Eşeğe altın semer vurmuşlar eşek yine eşek. içimizdeki özenti laikliği kullanan eşekler yüzünden ben suçu laiklikte aramam. Bu tipler üniversiteye okumaya değil siyasete gidiyorlar. Okuyup ülkeye faydaları olacağına salak saçma ideoloji peşinde hayat sürüyorlar. Laikliğin suçu yok tüm suç bu kavramın ardına saklananlarda.
-dedi sığır.
görsel
benim türbanlı astronotumu mars'a almadılar.
Jüpiterdeki ikna odalarında başımı açmam için koltuk altıma lazer yaparak işkence ettiler.
30 40 sene evvel yardımına gittiğimiz g.kore vardı. fakir ve sefil halde.
su an dünyanın sayılı kaliteli ve pahalı teknolojisini üretiyorlar.

1945 sonrası almanya veya japonya da örnek verilebilir.

sıkıntı cumhuriyetin kuruluş aşamasında degil. zira o yıllarda kendi uçağını üretip satabilen bir kaç ülkeden biriydik.

osmanlı, demokrasi, insan hakları, egitim, kültür, teknoloji, özgürlükler konusunda en gerilerdeydi. cumhuriyetin ilanı ve mUstafa kemal atatürk'ün begenmediginiz inkılapları sayesinde, ülke kısa zamanda gelisti her açıdan.
memleketin geriye doğru gitmesi 50'lerde menderes ile başlar. ve gelen her sağ/muhafazakâr iktidar daha da beter hale getirir.

laik olmaktan kasıt, hilafetin ve saltanatın kalkması ise, evet, bir çok gelişme bu sebeple oldu. özellikle hilafetin teknolojiye olan tavrı malûm.
osmanlı'da doğru düzgün okuma yazma bilen kişi bile yokken, laik türkiye cumhuriyeti'nde bilim insanları yetismiştir.
bir ara laiklik konusunu mini eteğe ve alkole bağlamışlardı. bunun böyle olmadığını anladılar.

sonra laikliği, nobel ve noel' e bağladılar ve gördüler ki 30 insanı katleden laik değil. müslüman.

başlığa bakınca gördüm ki; ciddi gelişme var. konuyu bilimsel temelli özel eğitim isteyen " atom fiziği " ne bağladılar. bu iyi bir şey.

yakında bunlar " imam hatipler kapatılsın " derlerse şaşırmam.
insan olduğumuzu anladık. allahın hiç de kimseyi çarpmıyor olduğunu gördük. bütün sorun sensin çünkü.
Bir devrimciyi katletti diye okuma yazması olmayan bi herifi paşa yapan adamın birine ulu hakan diye tapan davaroların ironisi.
Kişiler laik olmaz, devletler laik olur.

Hadi bunu da geçtik yahu 'laik miyiz?'

Daha dün diyanet 'kıl, tüy' fetvası veriyordu yine.
aslında evet.

son 150 yıldaki teknolojik ilerlemeler protestan kültürün etkisi altında gerçekleşti. tanrı yı bi kenara koyduk ve atomu parçaladık. zira dua ederek teknoloji geliştirilmiyor.

bi kere de bu siyasal islamcıların paçalarından cehalet akmasın. laf sokmaya çalıştığı şey donuyo kendine giriyo haberi yok.
Atomu parçalamadık ama dini değerlere, düşüncelere değer veren bir devlet olduk.
(bkz: furkan gök/#36535229)