bugün

Çok doğru bir önerme.
(bkz: hay ağzın bal yesin keke)
demek değildir ama keşke olsaydı. laikliğin boş bir ütopya olduğunu elinize herhangi bir dinin kitabını alıp öğrenebilirsiniz. laikliği ve dini bilen biri bu iki fikrin bir arada olamayacağını anlar. nedeni ise dinlerin emperyalist olması ve asla tanrı kul arasında kalmamasıdır.
laikliğin ne olduğunu bilmeyen cahil söylemi.
Puhaha diye güler lan buna insan.

Daha dün her tv programında dua okunuyordu. Bu nasıl dinsiz devlet? Günde 5 defa ezan sesi duymuyorsan biz ne yapalım?
dinle yönetilen devlet de şeriat devletidir. bu ülkede sadece müslümanlar yaşamıyor. laiklik tam da seküler, ateist, alevi, gayr-ı müslim vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşaması için var.

dinini kendin yaşa olmuyor mu?
Sekulerizm ile laikligi karistiran kisi beyani. Laiklikte laik olmadigi icin idam edileni de gormedim acikcasi. Seriatta serii olmadigindan olen gordum.

Sekulerizmde devlet dini reddeder ezer ve yok etmeye calisir. Bu devlet dinsizdir.

Laiklikte devlet dini kabul eder ama karismaz. Kendine karismasina da musaade etmez.
Laik devlet demek devletin her inanışa eşit mesafede durması, inananın inandığını dilediği gibi yaşamasını sağlamasıdır.
Devlet baban mı dini olsun çocuuum.
Bunlar geri zekalı dinle devlet işlerini ayıramaz lar şimdi diye laik devlet olmuşuz ama yine ayıramıyorlar.
Devletin dini olmaz olmamalı zaten.
insanın dini olur.
devletin dini mi olur, salak herifler? siz ne zaman bir adım ileri atacaksınız merak ediyorum ama çok zor, 5 gram beyniniz yok. laiklik, devletin sekülerist olmasıdır. laik insan tabiri anlam bozukluğudur, yazım hatasıdır. sekülerist insan olur. devlet, sekülerist diye kişi dindar olamayacak diye bir kaide yoktur.
http://www.yenicaggazetes...-siyaset-dili-42728yy.htm
bir devlet dünyevi olmaz ise sömürge olur.
keşke olsa. şu saçma sızlanmalarınızı, aklını mahvedip hayatını çalıp bunu zerre umursamadığınız milyonlarca insanları görmezdik.
Zaten insanların dini olur, devletlerin değil.

Dinciler ve cemaatler için laik devlet modeli bir distopya...

Neden acaba?
dünyada pek az devlet var laik olan. seçimleri bireye bırakan. kiliseleri camiye çevirmek, camileri kiliseye çevirmek, gayrimuslim tebaa için tek bir kilise yapmamak, müslümanların mabetlerini kundaklamak, pagan tapınaklarını ateşe vermek, kendi dinini dayatmak ve daha birçoğu... dünyada laik ve inançlara saygılı bir devlet deyince aklıma bizans gelir. kudus'teki beytül ahim'i yaptıran elena'nın oğlu konstantinos hem yüzlerce kilise hem de onlarca pagan tapınağı yaptırmıştır. kendinden önceki inançlara saygı göstermiş, yıktırmamıştır. konstantinos'un bizansı, dünyada laikliği tam manasıyla uygulayan tek devlet.

imla.
Laik fransızca kökenli bir kelimedir. Kiliseden yana, kilise karşıtı olmayan demektir.
Dinsiz falan değil yani.
devletin toplumsal sözleşme sonucu oluştuğunu bilmeyecek kadar ahmak insanların uydurmasıdır.
şeriatta hırsızın eli kesiliyor

şeriat kanuna herkezlerden evvel itiraz edecek olan

gene bu dinciler olur.
De Sikttir.
güncel Önemli Başlıklar