bugün

bolivya nın başkenti...
dünyanın en yüksek ba$kentidir. bundan sonra da addis ababa gelir.
ispanyolca, "barış" anlamına gelen kelime.
yükseltisi 3000 metredir.
yükseltisi 3700-3800 metre civarında olan, tibet'in başkenti lhasa ile birlikte dünyanın en yüksek rakımlı başkenti ünvanına sahip şehridir. ayrıca bolivya'nın yönetimsel başkenti olup bolivya'nın yasal başkenti ise aslen sucre 'dir.
zeki ve aynı zamanda yeni gelmiş efedir. hoşgelmiştir.
"Dünyanın çatısı" olarak nitelendirilen başkent.
bana da hoşgeldin deme nezaketini gösteren nesildaşım, körler sağırlar durumu olmasın ama.
(bkz: sucre)
hizli giris yapmis yazardir.
tematik modu açmazsa çok yakında 6. nesil le milan olabilir.
nickinin anlamını merak ettiğim 6. nesil yazardır. * *
edit: nickin anlamını merak etme konusu şaka kısmı zaten.***
gece vakti özel mesajla tatlı bir sohbet ettiğim yazar.
altıncı nesil çaylak.
bir an önce çaylaklıktan kurtulması için moderatörlere bu konuda sessizcce haykırdığım kişidir. gece gece çaylaklık hakkında sohbet ettiğim ve bana bu konuda dert yanan şahsiyettir. ayrıca bir fransızca üstadı. tapılası karakter, ulu kişilik. en yakın bir zirvede görüşmek istediğim şahsiyet. beni bazen soru manyağı yapsada, yinede çok severim kendisini. çünkü bir dostunu, bir arkadaşını beklentisiz sevince güzel.
(bkz: la paix)
(bkz: peace)
ayrıca, bir gün özel mesajla sohbet etmek istediğim yazar kendisi.
havaalani da "dünyanin en yüksek havaalani" ünvanini koruyan, dünyanin rakimi en yüksekteki "baskenti"...dünya da kendisinden daha yüksekte sehirler mevcuttur. ancak onlar "baskent" degildirler.

la paz havaalani 4070 metre yüksekliktedir. o havaalaninin bulundugu yükseklikte hava asagi bölgelere göre daha ince oldugu icin kalkis yapan ucaklarin kalkabilmek icin daha yüksek bir sürate ulasmalari gerekmektedir.

bunun disinda lapaz sehrinde 900bin insan yasamaktadir, bu nüfusla la paz bolivya´nin en büyük sehirlerinden birisidir.
en önemli özelligi and daglarinda kurulmus olmasi ve sehir yapisinin da cok engebeli olmasidir.
bolivya milli takımının maçlarını oynadığı şehir .3700 metre rakıma alışık olmayana misafir takımların nefesi ağzından değil de götünden çıktığı için burada maç almak zordur . en son arjantine 6 tane yasladılar zaar .
(bkz: octavio paz)
(bkz: paz lenchantin)
tanışmaktan memnun olduğum,şeker gibi yazar.
akıllara zarar bir köprü barındıran, 4000 metre yükseltideki bolivya başkentidir.

adını sanını unuttum şimdi, kesinlikle görülmeli o köprü. boğaz köprüsü'nden geçerken bile işkillenip "yıkılır olum bu" diyen birisi olarak, eminim ki la paz'daki köprüye yaklaşamam. öyle dehşetengiz bir şey.

edit: dehşetengiz değilmiş lan, izmit'te de gördüm bundan ben.

http://media.photobucket....s/NautilusLaPazBridge.jpg
+ 1548 yılında ispanyol ka$ifler tarafından Nuestra Senora de La Paz (our lady of peace) adıyla kurulmu$tur.

+ 1549 kasımında Juan Gutierrez ispanyol koloni $ehirleri kurallarına göre, burada tasarımlarda bulunmu$tur.

+ 1600 yılında and eteklerinde altının da deger kaybetmesiyle önemi artmı$tır.

+ 1921 yılında bolivya'daki ilk petrol $irketi burada kurulmu$tur.

+ el alto ve viacha $ehirlerine kom$udur.

+ la paz otobüs garı gustave eiffel tarafından yapılmı$tır.

+ 1898 yılında bolivya'nın yönetimsel ba$kenti olmu$tur.

+ 1963 yılında bolivya futbol takımı burada latin amerika kupasını kazanmı$tır.

+ 1964 yılında askeri darbe görmüş, 1980 yılına kadar diktatörlükle kontrol altında tutulmu$tur.

+ $imdiki belediye ba$kanı Juan Del Granado'dur.

optimist insan. *
insan ilişkilerine önem verdiğini hissettiren ve pozitifesinde bağdaş kurabilme rahatlığı vermiş nesildaşım yazar.
erdemler platformunda yer almaya çalışmasına bizzat tanıklık ettiğim hürmetli.