bugün

Kürt feylesof ütopyadasıdır.
yüzde yüz katıldığımdır, inanmayan varsa konuşabiliriz.

edit: ahahaha eksileyin, eksileyin. gerçeği değiştiremeyeceksiniz ahahahah. inanmayan gelsin dedim.
Başlık beni biraz şaşırttı.
Ben nedense türkçeyi düzgün konuşanı görmedim. Ne kadar uğraşsalar da gırtlaktanmı gelıyor ne o şive kalıyor işte.
kürtlerin türkçe konuşurken kullanmadığı ve düzgün olmayan bazı kelimeler : "yapcaz, etcez, gitcez, öptöm, ne bilim... vs
kaba etten uydurulmuş önerme.

"anadiliniz gibi x'çe y'ce konuşuyorsunuz" diye bir laf var. palavradır, dil hangisi olursa olsun anadil gibi konuşulamaz, illa da belli olur.

anadili gibi türkçe konuşan bir kürt varsa türkçeyi kürtçeden önce öğrenmiştir, hayatı boyunca türkçe konuşmuştur.

küçümsüyor ya da ırkçılık yapıyor değilim ama sallamayın lütfen.
batıdaki eğitimli kürtler için geçerlidir.
Ortada olan gerçektir. Öz Türkçeyi sadece asil kürtler konuşabilir.
türk halkının bayrağına gebe oldukları gibi diline de gebe olduğunu gösterir.
doğru olduğu kadar acı da olduğu, gün gibi ortada olan gerçek.
birt kürt kardeşimizin iddiası olarak kabul edersek, kürt sivil toplum kuruluşlarının anadilde eğitim istemelerinin saçma olduğunu ortaya koyan tespittir.
türkçe öğretmeni olanlar bile var. misal bizim lisedeki türkçeci.
kürt olduğunu bildiğim bir arkadaşımın herkes kelimesini herkez olarak yazması bunu tek durumla çürütür niteliktedir.
(bkz: dövlet bize bahmiyir)
tamamen geçersiz önermedir. bakın yanlış değil, geçersiz önerme diyorum.

bir kere teknik olarak yöresel şiveden dolayı batı - doğu, batı düzgün türkçe bakımından tabikir 1-0 önde başlayacaktır. fakat bölgesel ve kültürel etkenleri "görmezden geldiğimizde" bu sefer de ne kürtler ne de türkler hiçbir şekilde birbirleri arasında üstün duruma gelmeyeceklerdir.
doğrudur.
(bkz: valla türkçesiyle kandırdı beni)
hakkarili kürtlerin türkçeye bakış açısıdır. onlara göre istanbul türkçesini ve gerçek kürtçeyi kullanan tek şehir halkı hakkarililerdir. ama gelin görün ki sahip oldukları türkçeden bir bok anlaşılmaz. hakkarili olmayan da bunların kürtçesine anlam veremez. (bkz: yok öyle bir dünya).
kürt: sön kimsin mi?
türk: siz kimsiniz?
ingiliz: who are you?
ingiliz kürdü: hoo or yoouv?
komik önerme. hayır monitör fanta oldu şimdi kim silecek anasını satayım. oğlum yazmayın böyle şeyler.
bunu söyleyenin kafası güzel sanırım.
(bkz: yozlaşma)
böyle bir genelleme yapılırken ne içtikleri merak konusudur.
işlerine geldiği zaman senden benden daha iyi konuşuyorlar evet. dayımın ikinci hanımı olan urfalı yenge misal tam böyle. nişan döneminde zeki müren türkçesi konuşuyordu. şimdi herhalde bir yirmi senenin üzerinde evliler şu an olay direk peşmerge lisanına bağladı.bak mesela burhan çaçan da trt döneminde yetişen bir sanatçıdır. çok iyi anımsarımkonuşmasını o dönemlerden şimdi ise kullandığı her kelime argaogaarggaarha gibi bişey olarak çıkıyor ağzından prim yapan trend bu demek ki. ama iki yüzlü ve riyakar bir trend.
kürtlerin, türkçeyi yazıldığı gibi kullanmalarına binayen dilimizi güzel kullandıklarını kanıtlamaya yönelik açılmış saçma başlıktır. kürtlerin zeka seviyelerinin belirlenmesi için önce eğitim almaları gerekir. (türk ve kürt kelimelerini cümle içinde ayrı ayrı kullanmaktan duymuş olduğum rahatsızlığı belirtmek isterim. başlığı açan utansın.)
imkansız bir olaydır. Tanıdığım hiç bir kürt türkçeyi düzgün kullanmıyor. Ayrıca kürtçede çoğu kelime zaten türkçeden çalınma ,sonuna mışke diye bir şey ekleyerek konuşuyorlar.
Bir şeyi değiştirmez. bu ülkede yaşayan herhangi bir insan diğer herhangi bir insandan düzgün, kötü, etkili, naif...vs konuşabilir.

kaldı ki kürtler bok gibi türkçe konuşmaktadır.