bugün

küresel ısınma sonucu oluşan olaylar

(bkz: sera etkisi)

(bkz: ozon tabakasının incelmesi)

(bkz: asit yağmurları)

(bkz: sıcaklık inversiyonu).
yataktan kalkış yönünüzü değiştirerek; bunun önüne, pekâlâ geçebilirsiniz.
(bkz: eğrisi doğrusuna denk gelmek)
29 yıllık hayatımda köyümde bariz şekilde gözlemlediğim. Degisikliktir. Çocukluğunda yazın ortasında bir anda yağan kırk ikindi yağmurları artık yok kuzu otlattiğim yerler de artık sirken otundan başka birşey yok ineklerin bile iki saate karnını duyurduğu yerler toz toprak içinde kurbağa taşaladığımız. Sazliklara yıllardan beri su yurumuyor. Temmuz da dahi parça parça kar olan dağlarda kışın dahi kar yok doğru düzgün. iki metreden çıkan yer altı suyu on metreye inmiş. Belki yüz elli yıllık olan ide ağaçlarınin çoğu kurumuş eskiden hepsinde Saksağan ve karga yuvası olurdu hiç karga görmedim bu gelişimde leylek sürüleri çocukluğumdan kalan bi ani haline geldi ibibikleri de yıllardır görmüyorum. Artık su içmeye gelen yılan da yok Çeşme başına Tavşanlari saymıyorum bile Tilkiler de ortalıkta yok bildiğim bütün inler boş ve çokmus vaziyette şu an bu entry yazdığım saatte Baykuşların otuslerini duymam gerekirken tek bi civilti bile yok. Her şey tükenmiş her şey bitmiş. Yok olmuş. Yarı çöl haline geldi 29 yılda büyüdüğüm topraklar. Aslinda çok daha uzun zaman önce başlayan bi felaket bu Dedem ve babamdan dinledime göre kunduz su Samuru dahi yaşayan dağlarda vahşi atlarin olduğu bi iklimden bu günkü çöle dönüşmüş koyumuz yuvamiz...
Tarihinde hortum görmemiş yemen'e bir haftada iki hortumun vurması ile yeniden gündeme gelmiştir.
"Küresel iklim Değişikliği Kitle imha Silahlarından Daha Tehlikeli"
Yaklaşık 5 senedir bu cümleyi sürekli kurarım, eğitimlerde vs. hep anlatırım.
Bugün TÜSiAD başkanı aynı ifadeyi kullanmış.
Sanırım "Sakalımız Yok ki, Sesimiz Dinlensin olayı, Paramız Yok ki Sözümüz Dinlensine" Evrilmiş ....
Yazık..